Deprecated: Function split() is deprecated in /home/rinunimc/public_html/Article.php on line 46
לאחר 35 שנות עבודה ברמב'ם פורשת פרופ' מרים בן הרוש מנהלת בי'ח 'רות' לילדים ברמב'ם. כתבה: רונית קיטאי. צילום: פיוטר פליטר

מי הבכירים שהגיעו כדי להפרד מפרופ' מרים בן הרוש?

פורסם ב: 27/01/2020 11:51

מימין לשמאל: ליאורה אוטיץ אחות ראשית בבית החולים "רות" לילדים, פרופ' מרים בן-הרוש, בעלה יואל בן-הרוש וד"ר מיקי הלברטל, מנהל רמב"ם. צילום: פיוטר פליטר
בתום קריירה ענפה, במהלכה ייסדה את המערך ההמטו-אונקולוגי לילדים ברמב"ם ושנתה את פני התחום בישראל, פרופ' מרים בן-הרוש, פורשת מתפקידיה בביה"ח "רות" לילדים ויוצאת לגמלאות. מטופלים, חברים ועמיתים התכנסו כדי לומר לה "תודה"!

עשרות מכובדים ובכירי רמב"ם התכנסו לפני כמה ימים כדי לקחת חלק באירוע הפרידה מפרופ' מרים בן-הרוש, מנהלת ביה"ח "רות" לילדים ברמב"ם והמערך ההמטו-אונקולוגי לילדים בביה"ח. בתום 35 שנות קריירה מפוארת ברמב"ם ובתחום האונקולוגיה בילדים בישראל, בימים הקרובים תפרוש פרופ' בן-הרוש לגמלאות.

אירוע הפרישה נערך במקום שהפך זה מכבר לביתה השני של פרופ' בן-הרוש - בית החולים 'רות" לילדים'. בכירים הגיעו להפרד ממנה וביניהם השר לשעבר מאיר שיטרית, ורד רפפורט-דרגנר ,בתם של ברוך ורות רפפורט , ד'ר שפרה אש יו'ר איגוד המטו-אונקולוגית ילדים, ד'ר ג'ואו נינו וד'ר דניאל בן שושן שהגיעו מצרפת, '"ר מיקי הלברטל ' מנהל רמב"ם, פרופ' עמוס עציוני לשעבר מנהל ביה'ח לילדים ברמב'ם, חברי הנהלת ביה'ח, מנהלי מחלקות ובכירים רבים ברמב'ם, מטופלים ובני משפחותיהם וכן בני משפחת בן-הרוש וידידי המשפחה.

רבים מהמכובדים נשאו דברים וסיפרו על פרופ' בן-הרוש ופניה השונים כאשת קריירה, קולגה, מתוות דרך, אשת משפחה ורופאה בעלת גישה ייחודית למטופלים ולבני משפחותיהם.

נשמע בטכס ד'ר מיקי הלברטל מנהל רמב'ם: 'פרופ' בן-הרוש היא לא רק רופאה בחסד עליון אלא גם אישה אהובה על כל מטופליה, ועל וכל מי שמכיר אותה, זאת בשל המסירות ללא קץ שלה שהיא הנחילה במהלך השנים הרבות לצוות הרופאים והאחיות ברמב'ם. במחלקה מטופלים ילדים מכל קצוות הארץ, מהרשות הפלשתינאית וגם מכל קצוות העולם.

היתה לנו זכות גדולה לעבוד במחיצתך. ביח'ל רמב'ם זכה כי השארת את חותמך בבית החולים לא רק בפן המקצועי אלא גם בפן האושי. נועם הליכותיך תמיד הלכו לפניך וליוו אותך כאורח חיים ועל כך רמב'ם אומר לך תודה'. את הטכס המרגש הנחה ד''ר אבי וייסמן, סגן מנהל רמב'ם, והוא לווה בקטעי שירה ונגינה וקטעים היתוליים של הליצנים הרפואיים של רמב'ם.

במהלך האירוע, שהעלה על הנס את המהפך שחוללה במשך השנים אישה אחת בתחום הרפואה האונקולוגית לילדים בצפון ישראל, חלקה פרופ' בן-הרוש את תחושותיה: 'אני עומדת על הבמה ומאוד מתרגשת. אני זוכרת את היום הראשון שלי בבית חולים רמב'ם כעולה חדשה מצרפת -למכון אונקולוגי מבוגרים, לחדר של פרופ' רובינזון המנהל דאז.

זה היה לאחר חודש באולפן ללימוד עברית., פרופ' רובינזון שאל אותי מתי אני יכולה להתחיל לעבוד ואם אפשר בהקדם האפשרי, לא היה רופא ילדים מומחה בסרטן בילדים בכלל. עניתי שאשמח מאוד להתחיל מיד'.

היא שיחזרה את תחילת דרכה וגוללה את התמורות שחלו מאז במחלקה ברמב'ם ואת תרומתה לפיתוח הטיפול האונקולוגי בישראל, בפיתוח ההון האנושי ודור העתיד, בהצלחות הטיפוליות ובקידום המחקר, אך מעל הכל למען המטופלים.

'בעצם בנינו ביחד מחלקה למופת והפכנו להיות משפחה אחת גדולה ואוהבת. אונקולוגית ילדים עכשיו מגיעה לתקופה מרתקת בעיניי ואמרתי למתמחים ורופאים הצעירים שאני מקנאה בהם, המרכז שלנו מוכר על ידי הקבוצה האירופאית למחקרים קליניים בילדים וזאת גאווה אמיתית להיות שייך לפריצת דרך מרתקת.

אני אמשיך להשקיע זמן ומאמצים רבים כדי לקדם את הטיפול בילדים חולי סרטן בארץ וכן אמשיך במחקרים בארץ ובחו'ל , לייעץ ולקדם את הרפואה בארץ. אני גאה להיות שותפה לקידום הבריאות בארץ. כל ההתקדמות באונקולוגית ילדים בבית חולים רמב'ם לא הייתה אפשרית בלי העזרה הענקית שקבלתי מהרבה גורמים.תודה לכל מי שהגיע, מאוד מרגש אותי לראות את כל אחד ואחת שהשתתף בעשייה שלי לאורך כל הדרך', סיכמה בהתרגשות.

פרופ' בן-הרוש נולדה בשנת 1953 בצרפת. היא למדה רפואה בעיר דיזו'ן שבצרפת, עלתה לישראל בשנת 1985 והחלה לעבוד ברמב"ם באוקטובר של אותה שנה. פרופ' בן-הרוש התמחתה בתחום רפואת הילדים, ולאחר מכן בתחום אונקולוגית ילדים ברמב"ם. בהמשך עבדה כרופאה בכירה במחלקת ילדים ובשנת 1994 קיבלה את ניהול היחידה לאונקולוגית ילדים אותה הקימה וייסדה. מלבד היותה מנהלת מחלקה ברמב"ם, פרופ' בן-הרוש שימשה במהלך השנים גם כיו"ר האיגוד להמטו-אונקולוגיה והשתלות מח עצם בילדים, כמרכזת ארצית לטיפול בילדים הסובלים מלימפומה על שם ברקיט וסרקומות, כחברה בוועדה הפסיכו-סוציאלית של האגוד הבין-לאומי לאונקולוגית ילדים, וכחברה בארגון אונקולוגית ילדים בארצות הברית. בשנים האחרונות שמשה פרופ' בן-הרוש כמנהלת אגף רפואת הילדים ברמב"ם.

פרופ' בן-הרוש זכתה במהלך השנים למספר אותות ההצטיינות ופרסי ההצטיינות שקיבלה, ביניהם: צוות מצטיין ממשרד הבריאות, אות המופת של רמב"ם, כהוקרה על פועלה, פרס הצטיינות מטעם הארגון הרפואי הבין לאומי ואות לגיון הכבוד הצרפתי.

לצד עשייתה הקלינית, פרופ' בן-הרוש עסקה גם במחקר ובאקדמיה והיא מכהנת כפרופ' מן המניין בפקולטה לרפואה בטכניון. בנוסף, היא כתבה מעל 170 מאמרים בעיתונות בינלאומית והעבירה 150 הרצאות בכנסים בארץ ובעולם.

היא עורכת משנה של כתב העת להמטולוגיה אונקולוגיה ועורכת ראשית של ספר בהיבטי פסיכו-סוציאליים בילדים באונקולוגית ילדים.
מימין לשמאל ד'ר אבי וייסמן סגן מנהל רמב'ם ופרופ' מרק אידלמן, מנהל אורתופדית ילדים ברמב'ם. צילום: פיוטר פליטר

פרופ' מרים בן הרוש ונכדתה בטכס. צילום: פיוטר פליטר

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   יוניבו משלימה שליטה בכל שרשרת הערך...
*   שני מכשירי דפיברילטור של מד'א הוצבו...
*   מד'א בחזית המאבק במניעת התפשטות נגיף...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים