השבוע ב'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

זוהי השנה השישית שפגיית 'כרמל' זוכה כפגייה מצטיינת ונחת לפרופ' אבי רוטשילד מנהל מחלקת ילודים ופגים ולד'ר אבי גולדברג מנהל 'כרמל'.מעבדות 'כרמל' הן סיפור של הצלחה ועל כך גאוותה של ד'ר דינה פרין שכטר מנהלת מעבדות בית החולים

פורסם ב: 06/01/2020 09:08

פרופ' אבי רוטשילד וצוות פגיית 'כרמל'. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
זו השנה השישית ברציפות שפגיית המרכז הרפואי כרמל זוכה כפגייה מצטיינת והשנה היא גם קיבלה את הציון המושלם 100 במודל תמרוץ הפגיות של משרד הבריאות.

ד"ר אבי גולדברג מנהל מרכז רפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית': 'מרגש להיווכח פעם נוספת שמשרד הבריאות מכיר במצוינות של הפגייה שלנו. הציון 100 מבטא את ההשקעה הרבה והמקצועיות ללא פשרות של כלל צוותי הרופאים ואחיות שלנו בכרמל בטיפול בפגים. זו בהחלט גאווה גדולה לכולנו וזה לא מובן מאליו'.

מודל תמרוץ הפגיות של משרד הבריאות מדרג את הפגיות בכל הארץ לפי קריטריונים מחמירים הכוללים: מדדי איכות כמו מניעת זיהומים נרכשים ודימומים למוח, תקינה ואיכות אנשי המקצוע המועסקים בפגיות, הכשרות מקצועיות לצוותים, הנגשת ההזנה בחלב אם, הימצאות חדרי הורים, מכשיר רנטגן מופחת קרינה ותשתיות נוספות, מכשור רפואי חדש ועוד. הקריטריונים אינם קבועים, והם מתעדכנים מידי שנה לפי הצרכים.

פרופ' אבי רוטשילד מנהל מחלקת ילודים ופגים מתייחס לזכייה השישית ברציפות: 'השליחות שלנו בבית החולים היא לאפשר לפג הקטן להשלים את התפתחותו התקינה, ובה בעת לסייע להורים, שעוברים תקופה מאד מאתגרת. היום הכי שמח שלנו בפגייה הוא יום שבו פג ששהה כמה חודשים משתחרר הביתה עם הוריו כשהוא במשקל תקין, והוריו מרגישים בטוחים ביכולת שלהם להתמודד עם הטיפול בו בבית.

אנחנו תמיד רואים את הפג ומשפחתו כיחידה שלמה אחת ומעניקים להם יחד את הטיפול המסור והמקצועי ביותר. להיות ראש למצטיינים עם הציון המרבי האפשרי ברצף של שש שנים לא ייתכן בעשייה מנותקת. היכולת הטובה שלנו מתחילה בשל המעורבות ושיתוף הפעולה עם צוות חדר הלידה ויולדות, ממשיכה בפרגון והתמיכה של ההנהלה הרפואית, ההנהלה הסעודית וההנהלה האדמיניסטרטיבית, שיתוף פעולה מכל אנשי התמיכה הפרה רפואיים וסיים בקשר חברי מקצועי תומך שאין שני לו מצד מחלקת ילדים. לשמחתי שיתוף פעולה בין הזרועות השונות במרכז מאפיין את 'כרמל' גם במרחבי העבודה האחרים.

הפגייה עברה שדרוג משמעותי לפני מספר שנים כשעברה למשכנה החדש המודרני והמשוכלל בקומה 7 והיא חלק מקומת האימהות שנבנתה מחדש בבית החולים בהשקעה של 30 מיליון ש'ח, שם נמצאים הפגייה החדשה, חדרי לידה חדשים ומודרניים חדר ניתוח ייעודי ומתקדם עבור נשים ויולדות, אפשרות לביות מלא ועוד. בשל העלייה הרצופה במספר הלידות הכללי בבית החולים שלנו הרי שבשנים האחרונות, כל מערך היולדות וילודים עובר השנה שדרוג שיאפשר מענה לצרכים ורווחה ליולדות ולילודים.

בפגיה החדשה 20 עמדות מתקדמות ואיכותיות לטיפול נמרץ בפגים והיא מטפלת ב 400 ילודים ופגים בשנה. "יתרון הפגייה שלנו בכרמל" מסביר פרופ' רוטשילד "הוא בהרכב האנשים האיכותי, הכולל אנשי סיעוד , רופאות ורופאים ואנשי עזר מכל המקצועות הפרה רפואיים. ובמערכת היחסים החברית בין כל המרכיבים. היכולת לשתף פעולה כצוות, בד בבד עם יכולות הצטיינות אישית של כל אחד בתפקידו, מגבירים את היכולת לספק לקטנטנים שירות מקצועי ומסור. היקפה הצנוע של הפגייה מאפשר לנו לתת שירות בוטיק לכל תינוק והוריו. שילוב ההורים בעבודת ובהווי הפגייה יוצרים שילוב איכותי ונדיר של משפחתיות ומקצועיות'.


ליאור שקד מנהלת הסיעוד בפגיה: 'אנו גאים בצוות הרפואי, הסיעודי והפארא רפואי שלנו בבית החולים, המבצע בכל יום עבודת קודש שכולה נתינה אינסופית למען הפגים והמשפחות .המאמצים היומיומיים הללו מקבלים היום עוד הערכה וחיזוק ממשרד הבריאות ואין לי ספק כי אנו נמשיך להעניק ולתת לכל פג ופג את מלוא תשומת הלב והטיפול המסור והאוהב במסורת שלנו 'כרמל מכל הלב'.

מנהל מערך נשים ויולדות בכרמל פרופ' עופר לביא ציין בסיפוק רב את זכיית הפגייה כמצטיינת בפעם השישית ברציפות: ' אין לי ספק כי השילוב המצוין של מחלקת יולדות מעולה עם פגייה איכותית ומצטיינת נותנים יחד את השקט הנפשי לכל יולדות שיודעת שהיא מגיעה לכרמל היא נמצאת בידיים הכי טובות שיש'.

******מעבדות כרמל – סיפור הצלחה: ' 70% מההחלטות הרפואיות הנוגעות לנבדק כמו טיפול, קבלה לאשפוז, או שחרור מבוססות על מידע המופק במעבדות בית החולים', כך אמרה ד'ר דינה פרין שכטר מנהלת מעבדות בית החולים במסגרת שבוע המודעות למעבדות הרפואיות החל בכל הארץ. לדבריה 'המעבדות כיום הינם חוליה מאוד משמעותית באבחון ובטיפול רפואי הן בבית החולים והן בקהילה.

מעבדות בית החולים 'כרמל' מקבוצת 'כללית' הינם מרכז עוצמה וכוח המעניקות שירות מקצועי ורחב לכל מחלקות בית החולים ובנוסף גם שירותי מעבדה ואבחון במגוון תחומים לטובת הקהילה והמחוז.

במעבדות מבוצעות מעל 3.5 מיליון בדיקות מעבדה שונות מתקבלות מעל 600,000 דגימות מידי שנה. במהלך שבוע המודעות יצאו מנהלי וצוותי מערך המעבדות של בית החולים לשטח פרסו דוכני מידע צבעוניים באתרים מרכזיים והציגו את המגוון העשיר של העשייה והמחקר המבוצעים במעבדות בכרמל. במערך המעבדות של כרמל עובדים כ 110 עובדי מעבדה מקצועיים ואיכותיים כשלכולם תארים אקדמיים, 50% מהעובדים בעלי תואר ראשון Bsc , 40% בעלי תואר שני Msc, 8% בעלי תואר דוקטור PhD.

במעבדות בית החולים מבוצעות בדיקות הנמצאות בחזית המדע והטכנולוגיה, כדוגמת פיענוח גנטי של אלפי גנים בזמן קצר מסבירה ד"ר פרין שכטר במעבדה לגנטיקה לדוגמא ניתן לזהות 2000 מוטציות ל- 100 מחלות שונות. במעבדת ה IVF בכרמל מגדלים מידי שנה כ 2400 ביציות באינקובטור חכם (אמבריוסקופ) ומתבצעים מעל 450 מחזורי טיפול הפריה חוץ גופית.

בבנק הדם השייך למערך המעבדות של כרמל מנפקים 13,000 מוצרי דם בשנה מתוכם 7,000 מנות דם. במעבדה לבקטריולוגיה מבוצעות מידי חודש 6,000 בדיקות סקר עמידות לחיידקים. המעבדה לכימיה היא מרכז ארצי לביצוע בדיקות ויטמינים וקלוזאפין.

מעבדות 'כרמל' משתתפות ביותר מ- 120 תכניות בקרת איכות בינלאומיות מידי שנה. והן נבדקות במעל 100 מבדקי איכות ומבדקים מקצועיים. כל המעבדות בבית החולים מוסמכות לתקן ISO-9001 על ידי מכון התקנים הישראלי . מערך המעבדות גם צוין לשבח במבדק האיכות והבטיחות של ה JCI האחרון,ומעבדת IVF של 'כרמל' אף זכתה בפרס הראשון בכנס המדעי לעובדי המעבדות הרפואיות בשנת 2019.

ד'ר דינה פרין שכטר מנהלת מעבדות כרמל מסכמת את שבוע המעבדות ואומרת: 'העיסוק המקצועי בתחומי המעבדה הרפואית בבית החולים הוא עיסוק מקצועי - מדעי שמתפתח כל העת ומצוי בקדמת הטכנולוגיה. מעבדה רפואית אמינה היא הבסיס לרפואה מיטבית ומטיבה.

עובדי המעבדות שלנו הם קבוצה איכותית ומקצועית מאוד המצויה בקדמת המדע ובזכותה מקבל הצוות הרפואי בביה"ח ובמחוז תמונת מצב מדויקת, המאפשרת קבלת החלטות משמעותיות לשיפור בריאותם של המטופלים שלנו. בשמי ובשם כל מנהלי המעבדות השונות אני מודה לכל עובדי מערך המעבדות של כרמל בזכותם אנו מובילים את כרמל בחדשנות טכנולוגית בהליכי הבדיקה לטובת כלל המטופלים שלנו'.
צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

הנהלת המעבדות. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע ב'כללית' חיפה והגליל המערבי...
*   תמר לוי מונתה למנהלת משאבי אנוש וחברת...
*   עם פתיחת המסעדות מעניקה חברת 'הרבלייף'...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים