'ההר הלבן' מאת: שאול בן אמיתי. הוצאת 'פרדס'. כתבה: רונית קיטאי

שאול בן אמיתי כותב בכשרון אדיר והכתיבה שלו קולחת עד שקשה להפסיק לקרוא את ספרו ומוזר שזה הראשון שלו. הוא מוכר כמוזיקאי ומלחין ובין יצירותיו שירים לגלי עטרי, ירדנה ארזי, אריק סיני, 'מנגו', דפנה דקל, דץ ודצה, הפרברים, רוחמה רז מיכל טל ועוד. שאול בן אמיתי נחשב לאחד ממורי הגיטרה המיתולוגיים בעיר.בנו היחיד הוא הזמר והמוזיקאי אדם בן-אמיתי, הנשוי למוזיקאית איה כורם

פורסם ב: 09/12/2019 16:48

שאול בן אמיתי וספרו 'ההר הלבן' בהוצאת 'פרדס'
כל דמיון בין החיים שלו לבין נושא הספר הוא מקרי בהחלט כי הדבר היחיד שיש לו קשר הם המקומות בהם התגורר ומוזכרים בספרו , כלומר רמת גן ואילת ותל אביב כמובן. מאז שהשתחרר משירותו האיכותי בסט'ילים (ספינות טילים.ר.ק.) בחיל הים והיה במסע של ספינות שרבורג, ואז גם התאהב בעיר חיפה כאשר שירת בה. היום מלמדת באוניברסיטת חיפה האקסית שלו דפנה בן אמיתי, אם בנו היחיד אדם בן אמיתי.

כך מתחיל הספר 'התחלתי לאגור רוח : 'כשאימא שלי מתה ואבא ואני נותרנו לבד באילת. הייתי בן חמש-עשרה. אחי דניאל חזר לתל אביב ללמוד באוניברסיטה. שלוש שנים, כמעט כל יום, הייתי חוזר מבית הספר, משליך את התיק על המיטה, נעמד מול חלון החלומות ואוגר רוח. עד הלילה. ואז הולך לישון.

הייתי עומד כעשרים סנטימטר מחלון החלומות, ברגליים פשוקות, לבוש מכנסיים קצרים, נועץ את כפות הרגליים היחפות ברצפה לייצוב העמידה ומנפנף בכנפיה של חולצת הכפתורים הפתוחה, פנימה והחוצה, פנימה והחוצה, בקצב אחיד. מונוטוני. לא מהר מדי ולא לאט מדי. אורב למשבי הרוח האקראיים העולים מהים ועושים דרכם צפונה, לוכד אותם באמצעות כנפי החולצה בעלת האיכויות המפרשיות ואוגר אותם בין החולצה לגוף.

רומן חניכה קולח ועז, נבון ושובה לב, המתרחש באילת בסוף שנות החמישים ובתחילת שנות השישים של המאה הקודמת. דרך עיניו של עדי נויפלד, בנם של ניצולי שואה, צפים ועולים סודות ושקרים, ההולכים ומתבהרים ביום שבו מגיעה לשכונה אישה יפה, הנראית תלושה, זרה למקום. ביום הזה חדל עדי לאגור רוח, ונדמה שהקורא מתחיל לאגור אותם במקומו , זוהי הרוח האצורה בתובנותיו ובתיאוריו, הנלכדים דרך מערכות היחסים שהוא מנהל עם סובביו, גלריה המעניקה תמונה נדירה של ישראל בימים ההם, בעיר דרומית שפסגתו של ההר הלבן משמשת לה רקע.

אגב מה הקשר בין מוזיקאי וכתיבת ספר או במילים אחרות מה הניע אותך לכתוב את הספר?

'מוזיקה זו חוויה מופשטת, והפלטפורה הזאת של הכתיבה מתאימה יותר להבעת מחשבות ברורות על כיצד אנשים פועלים, אך האמת היא, שגם אני מתקשה להשיב לשאלה זו עליה אני נשאל שוב ושוב'.

שאול בן אמיתי, יליד רמת גן , 1950, גרוש מזה שנים רבות מדפנה בן אמיתי שגם היא תל אביבית כמוהו ומלמדת דרמה באוניברסיטת חיפה. מחברתו הוא נפרד לפני שלוש שנים, ואגב את ספרו כתב במשך ארבע שנים.

'יותר מחקתי מאשר כתבתי' צוחק שאול בן אמיתי'.


אתה מזכיר בספרך את אילת בה התגוררת במשך תקופה מסויימת בחייך. מתי ביקרת בה לאחרונה?

'האמת שלא ביקרתי בה שנים וכל מה שכתבתי התבסס על הזכרון שלי. אני גר בתל אביב מאז שהשתחררתי משירותי הצבאי'.

האם יש לך קשר משפחתי למשורר לוי בן אמיתי?

'לא. שום קשר. שם המשפחה המקורי של הוריי היה רייס שבתרגום זה אורז, אך כאשר יצאתי בשליחות על ספינות שרבורג 'עיברתו' את שם המשפחה שלי לבן אמיתי וכך זה נשאר.


אז הבן שלך הוא קלאסי המשפט של 'התפוח נפל קרוב לעץ'. את שאול בן אמיתי זה מצחיק. 'במקרה שלי העץ נפל לא רחוק מהתפוח' הוא אומר במשפט שכולו הערצה לבנו אדם בן אמיתי. הספר 'ההר הלבן זכה לתמיכה ממרכז הספר והספריות וממשרד התרבות והספורט. הוצאת 'פרדס'.253 עמודים, 88 ש'ח
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   מדיניות ושירותים בבריאות הנפש בישראל...
*   'גורלות' מאת גבי זיו. עורכת: עינת יקיר...
*   תעלומת צבעי הקשת הגדולה מאת ליטל אלפסי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים