Deprecated: Function split() is deprecated in /home/rinunimc/public_html/Article.php on line 46
נשים נמצאות בסכנה מוגברת לתמותה כתוצאה מהתקפי לב, מזהיר ד'ר ניסן יניב מ'כללית'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות כללית

ד'ר ניסן יניב רכז הקרדיולוגיה של 'כללית' ומנהל מערך רפואת הלב של 'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי ('לין' ו'זבולון') , אומר ביום העולמי למודעות לבריאות הלב בנשים: 'נשים נמצאות בסכנה מוגברת לתמותה כתוצאה מהתקפי לב'. מה הסיבה?

פורסם ב: 03/12/2019 10:37

ד' ניסן יניב קרדיולוגיה
לדברי ד'ר ניסן יניב: /צירוף מצער של מודעות נמוכה יחסית בציבור הרחב, אך גם בקרב צוותי רפואה, גורם לכך שאחוז התקפי לב בנשים המסתיימים בתמותה הוא פי שלושה מגברים. זאת מפני שנשים המפתחות אירוע לב פונות מאוחר מדי לבית החולים וגם בהגיען לחדר המיון הן זוכות לטיפול לאחר עיכוב משמעותי ביחס לגברים.

על כך יש להוסיף את העובדה כי מרבית המחקרים נעשים בגברים והטיפול אינו מותאם דיו לנשים. על רקע, זה יש חשיבות רבה בהגברת המודעות לאירועי לב בנשים, מדגיש ד"ר ניסן יניב מנהל מערך רפואת הלב של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי.

הנתונים היבשים מראים כי הסיכוי של אישה לחלות במחלת לב קרדיווסקולרית הוא כ-30%, פי חמש מאשר בסרטן השד, למשל. מחלת לב איסכמית בנשים מופיעה כ -10 שנים מאוחר יותר מאשר בגברים (55 לעומת 45) ונשים מעל גיל 65 נמצאות בסיכון זהה לזה של גברים. על פי נתוני משרד הבריאות – סיבת המוות הראשונה בשנים מעל גיל 75 היא מחלת לב ובנשים בגילאים 45-74 היא סיבת המוות השנייה בשכיחותה.

הבעיה המרכזית הגורמת לשיעור התמותה הגבוה מהתקפי לב דווקא בנשים הוא שלעתים קרובות לתסמיני מחלת לב איסכמית בנשים יש מאפיינים השונים מהתיאור הקלאסי המופיע בספרי הלימוד של הקרדיולוגיה. תסמינים אלו יכולים להיות כאבים נקודתיים בחזה, כאב בחזה שאיננו קשור למאמץ גופני, דפיקות לב חזקות, קושי נשימה לא מוסבר, סחרחורת ובחילות ואף עייפות לא מוסברת.

מאחר וסימנים דומים מופיעים גם במצבי מתח נפשי, נוטות הנשים לפנות לטיפול בשלב מאוחר יותר מאשר גברים. כמו כן, בקרב הרופאים ישנה מודעות נמוכה יותר לגבי התסמינים הלא טיפוסיים, כך שהאבחון עלול להיות מוטעה. הנטייה ליחס לנשים תגובות רגשיות יתר על המידה והגדרת התסמינים כתגובה פסיכוסומטית עלולה אף היא להביא לאבחנה שגויה או מאוחרת.

השאלה מדוע התסמינים והסימנים למחלת לב בנשים שונים מגברים איננה ברורה דיה. בדיקות העזר בהן משתמש הקרדיולוג אינן מספקות תמיד תמונה מלאה. תרשים האק'ג יכול להיות תקין, בדיקת מאמץ בנשים היא בעלת רגישות נמוכה יותר ולכן שיעור התוצאות הכוזבות בנשים עלול להיות גבוה יותר.

גם מיפוי לב במאמץ עלול להטעות בגלל המבנה האנטומי של האישה. לכן, בעת אבחון על הרופא לשקלל מגוון של נתונים, כולל גורמי הסיכון שיש לאשה.

מצב זה מגביר את הסיכון לנשים שמפתחות התקף לב, משום שאבחון והגעה מאוחרים לטיפול במקרה של אוטם שריר הלב נושאים בחובם תוצאות קשות ופרוגנוזה רעה. הגעה מאוחרת לטיפול (בד"כ מעל שעה וחצי מהופעת התסמינים) מקטינה את הסיכוי לפתוח את העורק הכלילי החסום ולהציל את מסת שריר הלב שניזוקה. לכן יש חשיבות רבה להגברת המודעות של הציבור ושל הרופאים לתופעה. עם זאת, מדגיש מומחה הכללית, הדרך הטובה ביותר להילחם במחלות לב היא המניעה הראשונית של הופעתה. לצורך כך יש לטפל בגורמי הסיכון.

גורמי הסיכון הידועים הם: עישון, חוסר פעילות גופנית, עודף משקל , יתר לחץ דם, סוכרת, רמת כולסטרול גבוהה בדם ותורשה וחשוב לפנות מבעוד מועד לרופא המפשחה לטיפול מונע.לסיכום: נשים אינן מוגנות ממחלות לב וכאשר הן לוקות בהן הזיהוי וטיפול עלולים להיות מאוחרים ולכן הסיבוכים שכיחים יותר ועלולים להיות קשים. מכאן חשיבות ההגעה המוקדמת לטיפול במקרה של הופעת תסמינים.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   יוניבו משלימה שליטה בכל שרשרת הערך...
*   שני מכשירי דפיברילטור של מד'א הוצבו...
*   מד'א בחזית המאבק במניעת התפשטות נגיף...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים