'באבא' מאת אריה דרור. הוצאת 'אוריון'. כתבה: רונית קיטאי

בספר אישי מאוד חושף האדריכל הנהרייני אריה דרור את קורות חייו מאז שהוריו התגרשו והוא נקרע מביתו הקטן בקריית חיים ומאחיו הבכור, מלווה באמו כשהוא מוצא את עצמו בעיר עכו אצל סבו וסבתו

פורסם ב: 11/11/2019 07:51

באבאה מאת אריה דרור. הוצאת 'אוריון'
בשנת 1955 השתנו חייו של אריה בן ה-6 לבלתי היכר. זה קרה כאשר הוריו נפרדו ובמסגרת הסכם הגירושין נעקרו האם וילדיה מביתם הקטן בקריית חיים. אחיו הבכור, אברם דרור, גימלאי של 'אגד', הגדול ממנו בשלוש שנים הועבר למוסד חינוכי ובמהלך חייו ינדוד ממוסד חינוכי אחד לשני, ואילו הוא שנשאר עם אמו, עקר אתה לעכו, אל בית סבו וסבתו, במחיצתם יבלה את שנות חייו הבאות ויושפע מכך רבות. על אחיו אברם דרור הוא כתב בפתיח לספרו : 'לאחי אברם שבזכותו הפכה ילדותי לחוויה בלתי נשכחת'.

בין חומותיה וסמטאותיה מלאות הקסם של עכו העתיקה יימצא אריה דרור , (לשעבר וידר ואין לו שום קשר משפחתי לבדרן-חקיין-שחקן יוסי וידר הנהרייני. ר.ק.) ילד רגיש וסקרן, בעל דמיון עשיר, מפלט מנסיבות חייו הקשות ויחווה שלל חוויות והרפתקאות שיעשירו את עולמו ויעצבו את אישיותו. זהו ספר אוטוביוגרפי המבוסס על קורות ילדותו של הסופר, אדריכל במקצועו ובעל משרד פרטי ברח' קפלן בנהריה. זה לא רק סיפור אישי מרגש וכואב אלא גם מסמך תיעודי ייחודי מסוגו המתאר בשפה ציורית ועשירה את הווי החיים בעכו בשנים שלאחר קום המדינה, שנים בהן המדינה עדיין בחיתוליה ומנסה להוות כור היתוך לערב רב של עולים חדשים המגיעים אליה ממזרח וממערב.

בשפה קולחת הוא מתאר את החיים בעכו של אותם הימים, על שלל צבעיה, ניחוחותיה, שווקיה וסודותיה הנסתרים. דמויותיהם של אנשים שהיו ואינם עוד, ערבים ויהודים, צעירים וזקנים, אשכנזים וספרדים, שהיוו חלק ממרקם חייו של הסופר ושל העיר באותן שנים, קמות לתחייה בין דפי הספר באופן שנושא את הקורא אל ימים אחרים, ימים של תקומה ומאבק, אך גם של יופי ותמימות הנדירים במחוזותינו כיום. עם קשר הדוק ואוהב לסבתו (באבא) עליה הוא כה מרחיב בספרו 'באבא'.


מדובר במעין גרסה ישראלית להרפתקאות הקלברי פין ותום סויר, בהן מתאר אריה דרור את החיים הלא פשוטים שעבר בילדותו בעכו, כולל תנאי מחייה לא קלים אצל סבו וסבתו.

זהו ספרו השני של אריה דרור ,הנשוי לשרה דרור, שעבדה עד פרישתה לגימלאות כאחות אחראית בטיפול נמרץ פגים במרכז הרפואי לגליל בנהריה. הם הורים לשלושה ויש להם ארבעה נכדים: כפיר, שגיא, לביא ועמית.

בהקדמה לספרו הוא משתף את חוויות קריאת 'באבא' ששלח לו ידידו דוד פולקנפליק שגדל בילדותו בעכו וכמו אריה דרור גם הוא נהרייני כיום.את דוד פולקנפליק ורעייתו רחל פולקנפליק (בעבר מנהלת מחלקת החינוך בעיריית נהריה בתקופת כהונתו של ז'קי סבג כראש העיר.ר.ק.) הוא מכיר מפעילות משותפת במועדון רוטרי בנהריה' .את הספר כתב אריה דרור במשך שלוש שנים וזהו ספרו השני. הראשון הוא 'קפה?'. הספר 'באבא' מכיל 253 עמודים – 65 ש'ח בחנויות הספרים. הוצאת אוריון.
אריה דרור. צילום : יח'צ

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   תעלומת צבעי הקשת הגדולה מאת ליטל אלפסי...
*   'מנהיגות עם נשמה' מאת שלומית וייס...
*   ששש... ספר ילדים מאת חגית אהרוני. איורים:...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים