טקס מרגש ערכה העדה הספרדית בחיפה בשעות אחה'צ במוזיאון טיקוטין בחיפה. כתבה וצילמה: רונית קיטאי

בין הנוכחים והמברכים שר האוצר משה כחלון, עו'ד דוד עציוני סגן ראש העיר חיפה,עו'ד יוסף גילאור, יו'ר ועד העדה ויו'ר מועצת העדה. בתום החלק המוזיקלי עלה מכלוף עקיבא לבמה והזמין את פרופ' מרסל מחלוף לברך. את הטקס הנחתה חגית שנער-פרץ מנהל מחלקה בכירה בעיריית חיפה

פורסם ב: 16/05/2019 21:53

חלוקת מלגות העדה הספרדית. צילום :רונית קיטאי
אורח הכבוד שר האוצר משה כחלון תושב חיפה, הוזמן לפני שנה הזמנה לברך אך את המועד לא ידע. זה 'נפל' בדיוק במועד בו חל יום השנה למות אמו והוא מיהר משם אל בית הקברות, לא לפני שריגש ת הקהל עם סיפור חייו האישי.

הנער שגדל במשפחה בת שבעה ילדים עם מחסור קבוע, נאלץ לצאת לעבודה בגיל צעיר מאוד כדי לסייע בפרנסת המשפחה. הוא הצליח בעסק הפרטי שפתח ברח' יפו ושמו הלך לפניו אך הוא רצה להתקדם וידע כי בלי השכלה רשמית לא יצליח. לאחר שסיים ללימודי הבגרות, הוא למד משפטים כי ידע שבכל דבר בחיים בו יפעל הוא חייב לדעת את החוק ומה שבטוח אותו לא יסדר אף אחד בעסקים. יש לו קסם אישי וכריזמה שאף אחד לא יכול לקחת ממנו גם אם לא מעט מנסים לעשות זאת. אנשים מרגישים את החום שנובע ממנו ומי שמכיר אותו גם אוהב אותו. גם כשיצא ומיהר הוא לא שכח ללחוץ את ידי. אנושיות של אנשים תמיד מרגשת אותי ואני מכירה אותו מראשית דרכו בפוליטיקה.


סגן ראש העיר חיפה עו'ד דוד עציוני הוא מה שאנחנו מכנים 'ילד שמנת' והמשפחה עם שורשיה המפוארים הנטועים בבית המשפט העליון, במערכת הרפואה והמשפטים יכלה להשאיר אותו ליהנות ממה שיש לו.עו'ד דוד עציוני סיפר כי כאב את העובדה שגם אחיו עזב את חיפה וחבריו נטשו את העיר והוא נכנס לפוליטיקה בשאיפה להשאיר בעיר את הצעירים ו'לייבא' לחיפה את הצעירים. בתקווה שיצליח לא רק הוא מייחל.

לפני שנספר על הנוכחים הבכירים שהיו שם, מעט פרטים על העדה הספרדית חיפה. הם תרמו למעלה מ- 11 מיליון ש'ח מקרן המלגות למאות רבות של סטודנטים חיפאיים. השנה יוענקו 170 מלגות לסטודנטים יוצאי עדות המזרח, אשר עם השנים ירכשו מקצוע, השכלה אקדמית וישתלבו בחיי החברה, העבודה והיצירה.עמותת העדה היהודית הספרדית חיפה שהיא מפעל התנדבותי, חוגגת בימים אלה 148 שנות זכות – לקיים-חסד. העמותה פועלת בתחומים מגוונים המקדמים שירותים למען הקהילה ככלל ותושבי חיפה בפרט.תחת חסותה של עמותת העדה הספרדית היהודית פועלים כיום שלושה מוסדות מרכזיים בחיפה:

בית האבות 'בית אברהם' של העדה היהודית הספרדית חגג השנה 37 שנות פעילות. בזכות מייסדיו וממשיכי דרכם מתמיד בית האבות בקידום מיזמי מחקר ופיתוח, ויישום מודלים פורצי דרך בתחום הטיפול בזקן ומנכ'ל בית האבות ירון רז שזוכה למחמאות על הניהול המוצלח שלו מזה 25 שנים היה שם כמובן.

'חברה קדישא הספרדית' בחיפה שפועלת מאז התקופה העותומאנית במתן שירותי קבורה לתושבי חיפה בבתי העלמין חיפה ו" תל רגב". בין הנוכחים היה גם עובד החברה חלקיה תם (כן. זהו שמו. ר.ק.)

ועד העדה היהודית הספרדית בחיפה הפועל ללא לאות בייזום , קידום והקמה של מפעלי חינוך ורווחה לילדי חיפה מגילאי ינקות עד בגרות. פעולות אלה מקדמות את החינוך ותורמות לצמצום פערים בחברה.


מפעל המלגות של העדה היהודית הספרדית מתקיים זה עשרות שנים בשיתוף פעולה הדוק עם עיריית חיפה והפדרציה הספרדית העולמית ,ההנהלה בישראל.

השנה תוענקנה 170 מלגות לסטודנטים יוצאי עדות המזרח. בראש העמותה הפועלת ללא לאות להשרשת ערכי הנתינה לזולת, לערבות הדדית צמצום וגישור על פערים חברתיים, כבוד למסורת היהודית ותמיכה בקהילה בחיפה עומד עו"ד יוסף גילאור.


פרופ' מרסל מחלוף, דיקנית הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון היא אישה מיוחדת ומרגשת ואין מי שלא זוכר אותה בטקס הדלקת המשואות ביום העצמאות. היא ברכה בטקס חלוקת המלגות ולא סתם נבחרה. גם עיתון 'גלובס' בחר בה לאחת מ- 50 הנשים המשפיעות לשנת 2018 בתפקידי מפתח במדינת ישראל - על דברים מעוררי השראה.

השנה נבחרו ארבעה סטודנטים במסלול מצוינות:

דנה פרילוצקי ז'ל התחילה את דרכה כעובדת סוציאלית ועמדה בראש המרכז האדמי המשותף לאוניברסיטת חיפה ולבית האבות הספרדי השייך לעדה היהודית הספרדית . במשך השנים הפכה את המרכז האקדמי לגוף פעיל, תוסס, רב משתתפים, לתועלת ולתלפארת שני הארגונים שחולקים בו עד היום.

דנה הייתה 'צעירה של זקנים'. במסגרת פעילותה כראש המרכז האקדמי היא הקפידה להיות נוכחת בבית האבות הספרדי והכי חשוב, להיות בחברת זקני בית האבות בכל פעילות שהיא יזמה. היא אהבה את מגדל השן אך לא שכחה מאין באה ולמען מי היא מקדישה את מרצה זקני בית האבות בפרט וזקני חיפה בכלל.

מלגה ע'ש דנה פרילוצקי ז'ל הוענקה לדוקטורנטית פלי מושקין – בעלת תואר שני עם תזה בחוג לגרונטולוגיה כמצטיינת הדיקן . עבודת הדוקטורט שלה עוסקת בנושא 'הזדקנות הורים ובני משפחה המטפלים בבן/בת חולים במחלת נפש קשה' באוניברסיטה חיפה והיא הגיעה לטקס מנורית שליד כפר סבא.

בשן גל סטודנטית לביולוגיה ומדעי הרפואה שנה שלישית באוניברסיטה חיפה

מיקי מיכל לנגלבן סטודנטית כמנחה בעבודת התזה "מגע וזקנה – המשמעות שמעניקות נשים זקנות לחוויית עיסוי תרפויטי על תזה" באוניברסיטה חיפה

מרווה אלברט סטודנטית המקיימת מחקר בהנחיית התחום הגרונטולוגיה הפיננסית אוניברסיטה חיפה.


על הצד המוזיקלי אמנותי להקת 'קולות חיפה' שעליה נמנים עובדי עיריית חיפה. הם ביצעו את השיר 'נגד הרוח' עם מילים ולחן של שלום חנוך ואת 'שאריות של החיים' עם מילים ולחן של עידן רייכל. מנהל מוסיקלי : דודי מור שנכח שם בחברת בן דודו, המתמחה במשפטים ישראל כרמל שעד שלמד משפטים עבד כחוקר באגף התנועה בחיפה. מנהלת ומפיקה : חיה ארד- יונאי.

בתום השיר היה זה מכלוף עקיבא שהזמין את פרופ' מרסל מכלוף לברך. האישה והגאווה פרופ' מרסל מחלוף , דיקנית הפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון היתה בין הדוברים המרגשים ואחריה כבוד הרב יוסף פרץ, רב העדה היהודית הספרדית בחיפה .
מימין לשמאל מכלוף עקיבא, עו'ד יוסי גילאור, לימור דהן וירון רז. צילום :רונית קיטאי

מימין לשמאל ירון רז, פרופ' אריאלה לבנשטיין מאוניברסיטת חיפה והזוכה במלגה פלי מושקין מנורית שליד כפר סבא. צילום רונית קיטאי

מימין לשמאל מכלוף עקיבא ,שר האוצר משה כחלון, פרופ' מרסל מכלוף ועו'ד יוסי גילאור. צילום :רונית קיטאי

שר האוצר מברך. צילום :רונית קיטאי

חלוקת מלגות העדה הספרדית. צילום רונית קיטאי

מימין לשמאל עו'ד יוסי גילאור וד'ר אמנון רופא מנכ'ל ביח'ל בני ציון. צילום: רונית קיטאי

צילום : רונית קיטאי

המנהל המוסיקלי והמעבד דודי מור ומימינו בן דודו המתמחה במשפטים במשרד ישראל כרמל לשעבר חוקר באגף התנועה בחיפה. צילום :רונית קיטאי

סגן ראש העיר חיפה עו'ד דוד עציוני. צילום: רונית קיטאי

חלקיה תם מחברה קדישא. צילום: רונית קיטאי

שר האוצר משה כחלון. צילום: רונית קיטאי

שר האוצר משה כחלון ועו'ד יוסי גילאור. צילום: רונית קיטאי

העיתונאי יוסי גלזר עורך חדשות חיפה והצפון ולימור דהן מזכירת העדה הספרדית בחיפה. צילום: רונית קיטאי

חגית שנער פרץ מנהלת המחלקה לשירות רשות חניה בעיריית חיפה שהנחתה את האירוע במקצועיות רבה, ולימור דהן מזכירת העדה הספרדית בחיפה. צילום רונית קיטאי

ירון רז מנכ'ל בית האבות של העדה היהודית הספרדית בחיפה 'בית אברהם' וע'ד יוסי גילאור המכהן גם כקונסול כבוד של תאילנד בישראל. צילום: רונית קיטאי

מימין לשמאל לימור דהן,אלי דבי מ'כולנו' ומייסד עמותת 'לנצח אחי', דובר העדה הספרדית בחיפה עופר עמר, יוסי גלזר עורך חדשות חיפה והצפון. צילום רונית קיטאי

פעמיים מכלוף. מימין לשמאל מכלוף עקיבא ,שר האוצר משה כחלון, פרופ' מרסל מכלוף ועו'ד יוסי גילאור. צילום רונית קיטאי

מימין לשמאל שר האוצר משה כחלון, עו'ד יוסי גילאור וד'ר אמנון רופא . צילום: רונית קיטאי

שני אלקובי וקרין ישראל שתיהן מקרית שמואל הן שתיים מבין הזוכות במלגה. צילום רונית קיטאי

מימין לשמאל עו'ד יוסי גילאור וד'ר אמנון רופא מנכ'ל ביח'ל בני ציון. צילום :רונית קיטאי

מימין לשמאל לימור דהן, מכלוף עקיבא. צילום: רונית קיטאי

פרופ' מרסל מחלוף ושר האוצר משה כחלון.שניים שהגיעו לצמרת ואת כל ההצלחה אפשר לזקוף לזכותם בלבד. הרצון העז לגבור על כל הקשיים שבדרך, הכשרון והאמביציה. אתר רינונים מצדיע לשניהם. צילום רונית קיטאי

חגית שנער פרץ מנהלת מחלקה לשירות רשות חנייה וקרין ישראל שזכתה למלגה. צילום רונית קיטאי

חגית שנער פרץ מנחה את טקס חלוקת מלגות העדה הספרדית. צילום: רונית קיטאי

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור מפגשים :
*   במועצה לישראל יפה חשפו בכירי לוריאל...
*   שר החינוך יואב גלנט, ערך היום ביקור...
*   שגריר הולנד בישראל הנס דוקטר ערך ביקור...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים