הסיפור שלא סופר על תאיר ראדה ז'ל. ערב תרבות ב'מרכז פנורמה' חיפה עם אילנה ראדה בהנחיית העיתונאית שרון רופא אופיר. כתבה וצילמה: רונית קיטאי

שנים כבר חלפו מאז הרצח ואילנה ראדה ממשיכה במסעה היום יומי לגלות מי באמת רצח את בתה האהובה תאיר ראדה ז'ל. בדבר אחד היא משוכנעת שהרוצח האמיתי טרם נתפס. מדינה שלמה עוקבת אחר העובדה שיתכן שחף מפשע יושב בכלא והכוונה לרומן זדורוב

פורסם ב: 26/02/2019 21:06

אילנה ראדה והעיתונאית שרון אופיר רופא. צילום: רונית קיטאי
'תאיר המסע של אילנה ראדה' ספר שכתבה שרון רופא אופיר. היא ואילנה ראדה עושות סבב של ערבי ראיונות ברחבי הארץ בו העיתונאית מארחת את אילנה ראדה, האם השכולה שגם איבדה את אביה ואת בעלה שמואל ראדה ז'ל שלא עמד בעומס הרגשי וקרס בריאותית עד שחלה בסרטן ונפטר.


בתה תאיר ראדה ז'ל נרצחה שנה וחצי לאחר שחגגו לה בת מצוה וצילומי הוידאו מראים ילדה מלאת שמחת חיים,מוכשרת, יפה, אהובה ושחקנית בנשמה.

אי אפשר להתעלם מן העובדה שאילנה ראדה היא אישה כובשת לבבות. העוצמה שהיא מקרינה, החום והחיבור לאנשים שאי אפשר לזייף אותו כי מהצד שלה רואים כמה שהוא כל כך אמיתי. היא רוצה להחיות את תאיר כל יום מחדש והיא מרגישה שזה קורה ,כשהיא מדברת עליה ויוצאת עם סדרת הרצאות בהן היא מספרת עליה ועל חייה, חייה , כשרונותיה, שאיפותיה.כך תאיר חיה כמו תמיד בזכות הנצחתה.

העיתונאית שרון רופא אופיר מקבוצת 'ידיעות אחרונות', מראיינת ומשתפת את הקהל בקטעים מהספר שכתבה. היא מקריאה לסרוגין וכמו במשחק פינג-פונג מעבירה את זכות הדיבור לאילנה ראדה. האחרונה מזכירה את חוות דעתו של שופט בית המשפט העליון לשעבר יורם דנציגר שהיה בעמדת מיעוט כאשר קבע שאין מספיק ראיות כדי לקשור את רומן זדורוב לרצח תאיר ראדה ובשל עובדה זו ביקש לזכות אותו.

אילנה ראדה דיברה על כתמי דם שהיו על נעל במידה 34 שבודאי אינה תואמת את מידת נעליו של רומן זדורוב, אך לא עשו דבר לחקור זאת. באותה נשימה היא מספרת על קבוצת של 14 תלמידות ותלמידים שהיו במקום בעת הרצח אך הללו נאלמו דום ולא מסגירים שום נתונים בשטח וגם נעלמו ומאז הרצח לא טורחים לבקר אותה.

ב-16.12.18 היא אמרה בראיון טלויזיוני לשרון גל: 'אני יודעת מי רצח את תאיר' וזה לא רומן זדורוב. היא רוצה כל יום מחדש שימצאו את הרוצח האמיתי כדי שאותו ישלחו אל הכלא. על מקרים רבים של חפים מפשע הנמקים בכלא מתאר פרופ' בועז סנג'רו בספרו 'הרשעת חפים בפשע בישראל ובעולם' בהוצאת 'רסלינג'.

אילנה ראדה מספרת על זוגיות מדהימה שהיתה לה עם בעלה שמוליק המנוח, על שלושה ילדים נפלאים מהם שני בנים, וילדה שהביאה לה אושר רב כל כך עד שהכל נקטע ביום שחור משחור.

אילנה מתארת ילדה שחברות ממש העריצו אותה והיו מגיעות בבוקר לאסוף אותה אל בית הספר ומלוות אותה בחזרה עד ביתה. היא היתה כמו מלכה ותמיד היתה מוקפת בחברות. רק במהלך ה'שבעה' נודע לאילנה כי תאיר כתבה שמונה שירים וסיפורים קצרים במחברת שלה, וזה קרה כאשר המחנכת של בתה הגיעה לביקור תנחומים.

ראדה רוצה שיפתחו את תיק החקירה וימצאו סוף סוף את הרוצח האמיתי. 'פניתי לחוקר מחוז צפון ואיפשרתי לו למצוא כל רמז שימצא את הרוצח'. אילנה ראדה מפתיעה את קהל מאזיניה ומספרת על אחד הנערים שעליו כתבה תאיר במחברת שלה כי הוא מחזר אחריה אבל רק כי הוא מתלהב מהגוף שלה אך לא רוצה אתה שום קשר מחייב. לא מעוניין בה בגלל האופי והפנימיות אלא בגלל החיצוניות. לתאיר זה כאב מאוד ואת התסכול על כך היא ביטאה בכתב במחברת שלה, שם גם הופיעו שמות נוספים וסיפורים.


אילנה התחננה שיחקרו את הנערים הללו שאת זהותם ידעה אך דבר לא נעשה בכיוון זה. אם זה לא מספיק מחדל הרי שגם את כתמי דם שהיו על נעליים במידה מס' 34 בערך, מה שמכיח כי לא היו אלה נעליו של רומן זדורוב ,ועוד מימצאים שלא קושרים אותו כלל לרצח, לא טרחו לחקור. עד היום לדבריה גם לא החזירו לה את הטלפון הנייד של תאיר ז'ל.

כך אומרת אילנה ראדה: '14 ילדים יצאו ונכנסו לתא השירותים ביום הרצח אך לא חקרו אותם כלל. הפסיכיאטר רשם לי כדורים כדי שלא אבכה כל הזמן והם בהחלט עוזרים לי כדי להיות רגועה יותר'. היא אפילו יצאה למסע של 'מלכת המדבר'. אישה מופלאה, חזקה ואהובה שלא ידעה כמה שהיא כזאת עד שלא שמעה זאת ללא הרף מאנשים שפוגשים אותה.

במשך ארבע שנים מלווה שרון רופא אופיר ושבת קריית טבעון את אילנה ראדה מאז החל המשפט שהתנהל בבית המשפט המחוזי בנצרת. הן שתיים במסע הזה. שרון סיפרה כי כאשר שמעה באותם ימים על נערה מקצרין שנעדרת מביתה בתקופה בה סיקרה ידיעות לאתר החדשות Ynet באיזור העמקים והצפון היא לא התרגשה יתר על המידה. הסיבה היא כי חשבה שמדובר בנערה שרבה עם הוריה ורצתה להלחיץ אותם קצת. גם היא לא חלמה שהסיפור הזה יקח אותה כל כך רחוק וילווה אותה במשך שנים לצד אמה של הנערה הנעדרת. לקח לה קצת זמן להגיע אליה. ליתר דיוק היא דיברה עם אילנה ראדה רק חודש וחצי לאחר הרצח.

השתיים נפגשנו לראשונה בבית המשפט המחוזי בנצרת, מקום שבו ייצא להן להיות במשך ימים ארוכים ושעות ארוכות. לדברי שרון רופא אופיר : 'אחד הדברים הראשונים שהיא אמרה לי היה. 'כדי להבין מה קרה ביום שבו תאיר נרצחה, צריך להכיר את חייה'. את המסע הזה עושות שתיהן בצוותא.


בין החושך והכאב האין סופי שלא יגמר מן הסתם לעולם סיפרה אילנה על קרן האור בחייה כאשר נולד בן בכור לבנה אוהד ראדה. הוא העניק לבנו את השם יאיר, על שמה של תאיר ז'ל. 'היא היתה ילדה שלקחה כל דבר בצורה מעמיקה. שמואל ז'ל ואני רצינו לרשום אותה לבי'ס לאמנויות בירושלים כי הריקוד היה כל עולמה והיא חלמה להיות מפורסמת'. העצוב הוא שתאיר התפרסמה ובענק, אך ורק לאחר מותה

שנים רבות לאחר רצח בתה תאיר ז'ל, יוצאת אילנה ראדה למסע הגדול של חייה. היא נאחזת בזכרונותיה על המשפחה המאושרת שהקימה עם בעלה שמואל המנוח. חוזרת ללא הרף אל היום הארור ההוא, יום הרצח שהרס את חייה וניפץ את האושר של המשפחה כולה. היא כמו לביאה הנלחמת וממשיכה במסע שלה לחקר האמת.בכל הקשור לרצח בתה האהובה אין לה מנוח, עד שהרוצח האמיתי ישב בכלא. אם ובתה שחייהן כרוכים זו בזו גם שנים רבות לאחר שהבת נרצחה והפרשה הזאת ממשיכה להסעיר אזרחים רבים שמתקשים לשאת את המחשבה שחף מפשע יושב בכלא שנים רבות ואילו הרוצח האמיתי מסתובב עדיין חופשי.
אילנה ראדה והעיתונאית רונית קיטאי עורכת אתר הסלבריטאים הארצי 'רינונים'. צילום: לימור כרסנטי

מימין לשמאל מנכ'ל מרכז פנורמה עמי אשכנזי עם אילנה ראדה ושרון רופא אופיר. צילום :רונית קיטאי

העיתונאית שרון רופא אופיר בראיון אישי עם אילנה ראדה במסגרת 'מועדון תרבות' של 'מרכז פנורמה' חיפה. צילום: רונית קיטאי

אילנה ראדה והספר על תאיר ז'ל. צילום: רונית קיטאי

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   עיריית חיפה ממשיכה להצדיע לכוכבי...
*   בתום מהלך מורכב, שארך 3 שנים, הועבר...
*   על פי הערכות נכון לשעה זו צועדים קרוב...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים