'קפה וינטאג'' הוא בית קפה בתוך חנות וינטאג' עם פריטים שאין אחד שלא ימצא בו את מבוקשו. המחירים 'מצחיקים'. כתבה וצילמה: רונית קיטאי

פריטים יפהפיים של עתיקות, בגדים, תכשיטים וספרים, כלי בית ועוד שנמכרים במחיר כה נמוך וכל ההכנסות של החנות מוקדשות לעמותת 'מתגייסים למען חולי לוקמיה'

פורסם ב: 16/10/2018 23:15

רינה דהן ומרינה לויש בקפה וינטאג' ברח' חיים 2 בשכונת הדר בחיפה. צילום : משה מעוז
העמותה הוקמה ע'י שתי נשים עם לב ענק : .רינה דהן ומרינה לויש שגם עובדות ביחד במיון של בית חולים 'כרמל' שהוא חלון הראווה של מי שמגיע בשעה שהכי קשה לו והן גם אלה שעומדות מאחורי ייסוד העמותה והחנות 'קפה וינטאג' ברח' חיים 2 בהדר, חיפה, בסמוך לרחוב נורדאו ושם הן נמצאות בשעות הפנאי שלהן במקום להיות במועדון כושר או במכון יופי.

בחנות שהיא מעין יריד וינטאג' המשתרעת על 150 מ'ר ומוכר בעבר כ'קפה אלכסנדרה'. כל חובבי העתיקות, אופנת ויטאג', כלי בית יפהפיים ועוד, ימצאו כאן את מבוקשם ושווה להגיע במיוחד.

חבר משותף, שוטר בשם יובל הכיר לפני 17 שנים ברומניה את פטרה והאהבה צמחה והרקיעה שחקים. מאז אי אפשר היה להפריד בין השניים. הוא היה על קו ישראל-רומניה ביחד אתה אך כאשר בני הזוג גילו לפני שנתיים כי פטרה לקתה בזן נדיר של לוקמיה. העצב השתלט על הזוג המאוהב. יובל נשבר וכאן נכנסו לתמונה חברותיו הטובות רינה דהן ומרינה לויש שעודדו אותו שיהיה טוב.

הן לא הסתפקו במילים כי ידעו שמאחוריהן לא תצמח לו כל תועלת. במהירות הן החלו לגייס תרומות וביניהם אוספי עתיקות ועוד, הכל כדי למכור ואת ההכנסות להעניק לטובת חולת לוקמיה, זה כדי שפטרה תחזור לישראל ותזכה בטיפול הרפואי הטוב ביותר שיש למדינה להציע לה. כך החל רעיון הקמת העמותה.

לאחר שנים בהם נעו בני הזוג בין ישראל לרומניה הם קבעו את מושבם כאן והם אסירי תודה לרינה ומרינה. חנות הוינטאג' שהחלה במקום קטן ברח' נורדאו 7 עקרה לרח' חיים ' ולאחר הרצה בת מספר חודשים והשתיים כבר קוצרות את הפירות ב'קפה וינטאג' .

החנות שהיא כמו יריד ענק הממוקם ברח' חיים וייצמן 2 בשכונת הדר בחיפה ,ואגב הרחוב יותר מוכר כרחוב חיים מאשר כרחוב וייצמן. והוא סמוך לרחוב נורדאו. כל ההכנסות מהמכירות בחנות הכוללת בית קפה שעל המאפים הנפלאים שמכינה רינה דהן במו ידיה וגם הקפה הנפלא המוגש שם. מי ש'מת' על חלב שקדים יגלה כי זהו בין בתי הקפה הבודדים שניתן לשתות בו קפה הפוך עם חלב שקדים שבגלל מחירו הגבוה לא מגישים אותו במקומות אחרים ומחירו הוא 6 ש'ח. אם תרצו קפה ומאפה תשלמו 15 ש'ח. לא צריך לקחת הלוואה בבנק לצורך זה...

עד שהגיעו אל המקום הנוכחי נאלצו רינה דהן ומרינה לויש לכתת את רגליהן ולעבור מדלת לדלת כדי לגייס כספים. כאשר הסוליות החלו להישחק להן הבינו הנשים עם הלב הענק שהן צריכות לפתח את העמותה עוד יותר, כדי לעזור ליותר אנשים.

כך הן יצאו למסע אנושי וחברתי מרתק שכולו אהבת חינם ועשייה פילנטרופית למען המטרה הנעלה. הן גייסו אנשים העוסקים באמנות שימושית, שמלאכת ידם נמכרה בשווקים, באירועים מיוחדים ובירידים והצליחו להלהיב אותם כדי שיתרמו ממעשי ידיהם.

העמותה פתחה חנות צדקה (Charity Store) כאמור תחילה היא שכנה ברח' נורדאו 7 בשכונת הדר בחיפה, וכאשר המקום היה צר מלהכיל את המלאי, הן עקרו לרח' חיים 2 הסמוך בו הן פועלות כעת.

לחנות הענקית יש שתי כניסות לאותו המקום, וכל הפריטים הנמצאים שם הם בזכות תרומות מאנשים פרטיים, מפעלים, ארגונים שונים, גלריות לאומנות וגלריות לעתיקות וחנויות וינטאג' וסוחרים מהשווקים.

את החנות מפעילים מתנדבי העמותה במהלך כל השבוע, וכבר יש להן בין היתר מתנדבת בשם פריאלה פאוקר שהיתה שם בעת ביקורי וגם פינקה אותי בקפה נפלא ובעוגיות שחיסלתי כהרף עיין וזה אומר הכל על טעמן המיוחד הן מעשי ידיה של רינה דהן.

מהיכן השם הלא שגרתי פריאלה? המתנדבת תושבת חיפה הסבירה לי כי קודם כל זה שילוב של פרי ואלה, כלומר פרי האל, אך למען הדיוק זה יותר צרוף של שתי שמות הסבתות שלה, פרידה ואלה. ד'ר פאוקר ז'ל, אורתופד ידוע היה בן דוד של סבתא של פריאלה פאוקר. אגב, בכתבה על הכירופרקט ד'ר רונן ולגרין שהכנתי היום למדור 'ספרים חדשים' כתבתי שם בין היתר כי ד'ר פאוקר שהיה שכן של משפחת ולגרין, טיפל באמו המנוחה של ד'ר ולגרין. ר.ק.). ובכן העולם קטן ואני מגלה זאת שוב ושוב כל יום מחדש. כך ביום אחד היה לי פעמיים פאוקר...

בקפה וינטאג' אפשר למצוא שפע של יצירות ובנוסף כאמור מופעל במקום בית קפה קטן בו אפשר לשבת גם בחוץ בפרטיות ובכיף ומוגשים שם מאפים מעשי ידיה של רינה דהן וכאמור כל ההכנסות הן קודש למען חולי לוקמיה.

רינה דהן שאו טו טו תחגוג החלפת קידומת ל-60 וזה יקרה בחודש דצמבר הקרוב, בשעה טובה ומוצלחת, היא דמות מוכרת בחיפה. בעבר היא עבדה בחנות הרווחה של 'סולכור', כקלדנית של שופט בית משפט השלום בחיפה דוד גרשון ('גרי') ז'ל, במרפאות רפואיות שונות וכאמור היא עובדת כיום במחלקת מיון של ביח'ל 'כרמל' בחיפה.

רינה דהן נשואה ועסוקה אך מוצאת זמן לכל דבר. כיו'רית העמותה היא מעדכנת כי בכוונתן לפתוח חנויות צדקה נוספות בסגנון החנות המהממת שיש בשכונת הדר הכרמל, וכך להגיע לקהל רב ומגוון יותר. עכשיו הן מחפשות מתנדבים ומתנדבות נוספים . רינה דהן היא לא רק מתנדבת בעמותה אלא הספיקה לעשות תואר שני בהיסטוריה של השואה באוניברסיטת חיפה והתזה שלה היתה בנושא השתלבות יוצאי השואה מבין יהודי סלוניקי ביוון. לצערי לא הרבה יודעים שגם יהודי סלוניקי היו בין אלה שעברו שואה ונכחדו בשואה'.


מרינה לויש שגרה בהדר בחיפה מאז שנת 1989 עת עלתה לארץ מאוקראינה, עובדת לצדה גם במחלקת מיון בבית חולים 'כרמל'. מרינה 'התגרשה באושר' לפני 14 שנים. למה באושר? הצחקתם אותה. לאחר הגירושין האקס עזב לחו'ל וגם חזר בתשובה, אז לה מותר לחזור בצחוקים גדולים כי היום טוב לה מתמיד והלב שלה פנוי לעזור לאחרים. היא ורינה חברות טובות מזה שבע שנים מאז הכירו במקום עבודתן המשותף ב'כרמל' ומרגישות כמו 'אחיות בדם'.

מרגשת כל כך כל פעם מחדש העובדה שיש שפע של נוצרים אוהבי ישראל ושומרי...שבת שנמצאים במושבה הגרמנית בחיפה והם גם אלה שעזרו לשתי הנשים הללו לערוך בזאר ולאחר שמכרו וקיבלו שפע ענק של תרומה הן מצאו כי הן צריכות מקום גדול יותר.

בכלל, אנשים טובים ונדיבים הם כל מה שרינה ומרינה (נשמע כמו חרוז, לא כך? ר.ק.) צריכות בזמנים אלה וגם שתבואו לקנות, לתרום, לאכול עוגות ולשתות קפה ב'וינטאג' קפה' וגם לקבוע פגישות שם עם חברים.

לאתר של העמותה הקליקו כאן :

www.amuta-lhl.org.il

לתרומות לעמותה 'מתגייסים למען חולי לוקמיה' הרשומה ומוכרת לצרכי מס:בנק מזרחי סניף 492 נווה שאנן חשבון 171354 או בטלפון 052-8540091 לרינה, או למרינה .052-6988798.
קפה וינטאג' בהדר. צילום: משה מעוז

מבחר ספרי בישול בעשרה שקלים. צילום: רונית קיטאי

צילום: רונית קיטאי

מימין לשמאל מרינה לויש ורינה דהן בחנות קפה וינטאג'. צילום: רונית קיטאי

קיצונית משמאל בקפה וינטאג' ברח' חיים 2 בשכונת הדר בחיפה, המתנדבת פריאלה פאוקר. צילום רונית קיטאי

קפה וינטאג' ברח' חיים 2 בהדר, חיפה. צילום: רונית קיטאי

קפה וינטאג' רח' חיים 2 חיפה.צילום: רונית קיטאי

קפה וינטאג' ברח' חיים 2 בשכונת הדר בחיפה. צילום: רונית קיטאי

קפה ומאפה ב- 15 ש'ח בקפה וינטאג' ברח' חיים 2 בהדר. צילום: רונית קיטאי

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רינונים :
*   הו גילי. מזל טוב לגילי איצקוביץ' שנישאה...
*   סי אסבן בת 21 ממושב גבעת נילי חזרה לאחרונה...
*   מפיק העל שון בלאיש חגג את יום הולדתו...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים