השבוע ב'כללית' חיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

מחווה מחממת תרתי משמע של רחל זאבי שתרמה כובעים שסרגה במו ידיה למטופלי המכון האונקולוגי של 'כללית' ב'זבולון'.ד'ר שפרה קן דרור מנהלת המעבדה המקירוביולוגית ושיטה חדשנית לשיפור אבחון זיהומי בדרכי העיכול

פורסם ב: 05/02/2020 09:30

תרומה של רחל זאבי (שלישית מימין) למכון האונקולוגי של זבולון - צעיפים וכובעים שסרגה. צילום: דוברות 'כללית'
המטופלים וצוות המכון האונקולוגי בקריה הרפואית זבולון של כללית התרגשו ביותר מתרומה שקיבלו ובה עשרות כובעים וצעיפים סרוגים ביד ע'י רחל זאבי אשר לכל פריט צורפה איגרת שבה נכתב: 'אני מאחלת לכולכם שתהיו מלאי רוח אופטימית ותקווה לבריאות טובה. שתרגישו טוב ושהימים הקשים יעברו במהרה. לשם כך הבאתי כובעים וצעיפים שסרגתי עבורכם בהרבה אהבה. אני בטוחה שהם יחממו את גופכם וכולי תקוה שהם יעניקו לכם גם שמחה ושלוה. המון בריאות שמחה ותקווה - רחל זאבי'.

יש גם סיפור מרגש מאחורי המחווה של רחל זאבי. לדבריה התרומה היא לזכר אחותה, שלומית בריגר לדרמן ז'ל שחלתה בסרטן שד בגיל צעיר והשאירה אחריה שני יתומים. רחל ליוותה אותה לאורך כל התהליך וראתה את הסבל הנלווה.כאשר שמעה מפיה של שוש רפופורט אשר מתנדבת מזה שנים רבות במכון האונקולוגי ב'זבולון' על הפעילות המבורכת והטיפול האיכותי הניתן שם, החליטה על מבצע הסריגה ותרומת הפריטים למטופלים, אשר קיבלו זאת בהערכה ובתודה ואמרו שזו מתנה מחממת תרתי משמע, ראשית את הלב והנפש ושנית את הגוף. צוות המכון האונקולוגי הודה לתורמת על נתינתה רחבת הלב והמושקעת.

****

מהאסלה לגנום. כך בשתי מילים פשוטות מנסים לתאר במעבדה המחוזית של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי את השיטה החדשנית שיושמה שם ומשפרת מאד את האבחון של זיהומים בדרכי העיכול בעזרת בדיקה מולקולרית לפתוגנים בצואה.

דלקת במעי - גסטרואנטריטיס- היא אחת מהמחלות הנפוצות ביותר בעולם ומהווה בעיה בריאותית עולמית, בארצות מתפתחות ומפותחות, בקהילה ובבתי החולים. לא מעט אנשים סובלים ממנה במהלך חייהם. חומרת הסימפטומים נעה מסימנים קלים עד למצבים מסכני חיים. גורמי הזיהום העיקריים למחלות אלו הם וירוסים, חיידקים ופרזיטים, אך הסימנים הקליניים דומים. מסבירה ד"ר שפרה קן דרור מנהלת המעבדה המיקרוביולוגית הפועלת במסגרת המעבדה המחוזית הגדולה של כללית בחיפה וגליל מערבי, השוכנת בנשר.

מכאן החשיבות הרבה באבחנה מעבדתית מדוייקת ומהירה המאפשרת מתן טיפול מתאים. עד כה נהוג היה לאבחן על ידי צמיחת תרביות על מצעים סלקטיביים (לחיידקים ולאמיבות) והסתכלות בטכניקות מיקרוסקופיות שונות. שיטות אלו מורכבות, דורשות המתנה של 2-3 ימים עד שחלה צמיחה, מיומנות גבוהה של הלבורנט ועבודה בשלבים מרובים. המשמעות היא אי-נוחות מתמשכת לחולה עד שבעייתו מאובחנת ומותאם טיפול, לעתים גם נטילת תרופות שלא לצורך בשלב ההמתנה וכמובן עלות בדיקה גבוהה.

בשנים האחרונות פותח האבחון המוליקולרי לתחום זה, כאשר בדגימה אחת ניתן לאבחן בו זמנית חיידקים ופרזיטים באמצעות ערכות המכוונות לאתרים מתאימים בגנום המזהמים. בדרך זו ניתן, כדוגמה לדעת בתוך יום אם השלשול נובע מחיידקי הסלמונלה או שיגלה ולהתאים טיפול אנטיביוטי, או שהשלשול הוא תוצאה של אמיבות פרזיטריות, שהטיפול בהן שונה. במקום לסבול ממצב מעיק ומחליש זה מספר ימים עד לצמיחת החיידק ואבחונו ניתן בעזרת הבדיקה החדשנית הזו לקבל תוצאה בתוך 24 שעות. הבדיקה, אשר עד כה בוצעה במספר מועט של מרכזים בארץ, הוטמעה עתה במעבדה המחוזית של כללית בחיפה וגליל מערבי, שהיא השניה בגודלה בכללית ומעניקה שירות ל-750 אלף מטופלים. מדובר בבשורה משמעותית וחשובה


לציבור רחב של מטופלים, מציינת מנהלת המחוז ד'ר מירה ברק, כי מידי יום מתקבלות במעבדת כללית כ-150 דגימות בממוצע לאבחון פתוגנים בצואה. דהיינו, 150 איש שאבחון מהיר של הגורם למחלת המעיים שלהם יתרום לריפוי והקלה מהירים יותר. בעזרת בדיקה זו יאובחנו גם עוד פרזיטים וחיידקים שלא אובחנו עד כה במעבדות הכללית.
ד'ר שפרה קן דרור. צילום: דוברות 'כללית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   המרכז הרפואי בני ציון והחברה הכלכלית...
*   סקר חדש בהובלתו של פרופ' חגי לוין ופרופ'...
*   'כללית' נמצאת ברשימת 100 החברות המובילות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים