ניתוח הארכת גפיים גורם לצעירים מאירופה להגיע לבי'ח רמב'ם בחיפה. כתבה: רונית קיטאי

צעירים שעברו ניתוחים בארץ מוצאם והמנתחים לא הצליחו לתקן את הפגם המולד שלהם, טסים לחיפה לבי'ח רמב'ם. על התהליך החדשני מספר פרופ' מרק אידלמן מנהל אורתופדית ילדים בבי'ח 'רות' לילדים ברמב'ם

פורסם ב: 21/01/2020 13:23

לובהמיר. מימין. פרופ אידלמן ואנבל. צילום: בי'ח רמב'ם
רמב'ם הפך לאחד המרכזים המבוקשים בביצוע ניתוח אורתופדי חדשני שמסייע בהארכת גפיים. אחרי שעברו ניתוחים כואבים ומורכבים, והתייאשו מהתוצאות הם מגיעים מכל הארץ ומחו'ל לבית החולים החיפאי עם הרבה תקווה בלב. לקבל תקווה

לובהמיר סטויקוב, בן 17 מסופיה שבבולגריה, נולד עם פגם מולד שגרם לקיצור אחת מירכיו. במשך שנים עבר מספר ניתוחים, במטרה להאריך את הגפה הקצרה ולהקנות לו איכות חיים, אך נותר בסופם עם פער של שישה סנטימטרים איתו הרופאים שבארץ מוצאו לא יכלו להתמודד. לפני מספר שבועות הוא טס לחיפה, כדי לעבור ניתוח המערב שימוש בטכנולוגיה חדשה. ההליך הכירורגי שעבר ברמב"ם גרם לשינוי דרסטי במצב הירך והעניק לסטויקוב תקווה לתפקוד נורמלי של הרגל.

מדובר בהליך חדשני שנעשה במספר מצומצם של בתי חולים בישראל, ועושה שימוש במעין מסמר הננעץ בלשד העצם של הגפה המיועדת להארכה, כאשר הוא למעשה מבצע שתי פעולות: האחת היא קיבוע של שבר מכוון אשר נעשה במטרה לעצב מחדש את הגפה, והשנייה – הארכה של העצם בעזרת התקן מגנטי ממחושב שנשלט באופן חיצוני.

פרופ' מרק אידלמן, מנהל אורתופדית ילדים בבי'ח 'רות' לילדים ברמב'ם הוא זה שמבצע את הניתוח בשיטה החדשנית ועל כך הוא מסביר: 'הרעיון הוא פשוט.המסמר המגנטי מכיל מנגנון שמאפשר לנו לתת פקודה ממוחשבת להתארך בכל יום. כאשר המסמר מרחיק את חלקי העצמות השבורים זה מזה, נוצר תהליך טבעי של הגוף המנסה לאחות את השבר על ידי יצירת רקמת עצם, גידים, שרירים ועצבים.

המניפולציה הזו בעצם גורמת לגפה להתארך ומחליפה פרוצדורות שהיו נהוגות בעבר ואילצו אותנו לבצע ניתוחים חוזרים לתיקוני גפה מהסוג הזה. לובהמיר הוא בחור צעיר שעבר מספר ניתוחים לא פשוטים. הניתוח שעבר עכשיו ברמב'ם צפוי לפתור את הבעיה'.

ההליך החדשני נכנס לשימוש ברמב'ם לפני כשנתיים, ומאז בוצע למעלה מ-25 פעמים והפך את בית החולים החיפאי למרכז רפואי עם ניסיון רב בביצוע הניתוח.

ימים ספורים לפני שהצעיר מבולגריה עבר את הניתוח ברמב'ם, הגיעה צעירה נוספת למרכז הרפואי החיפני כדי לעבור הליך כירורג אחר להארכת הגפה, הפעם היישר מברטיסלבה שבסלובקיה. אנבל גאלובה, בת ה-15 נולדה עם תסמונת נדירה שגורמת לעיוות בגפיים שלה. בשל התסמונת, הקרויה Congenital Femoral Deficiency, , לגאלובה יש שוק קצרה ועיוותים בידיים וברגליים. במשך השנים נותחה הצעירה ניתוחים חוזרים במטרה להאריך את גפיה ולהקנות לה איכות חיים – ניתוחים שחלקם בוצעו על ידי אחד המנתחים הידועים באירופה, אך ללא הועיל. עם הגעתה לרמב'ם ניתח פרופ' אידלמן את הצעירה, במטרה לבצע תיקון של הקונסטרוקטורה בברך והארכת גפה בעזרת מקבע חיצוני.

משחזר פרופ' מרק אידלמן: 'הניתוחים שהצעירה עברה במהלך חייה, גרמו לה בסופו של דבר לתת- פריקה של הברך. כאשר שהיתי בברטיסלבה שם הרציתי, פגשתי שם את האורתופד הראשי של ביה'ח המרכזי בעיר והוא ביקש ייעוץ. בסופו של דבר הוחלט להטיס את הנערה לכאן. בשני המקרים מדובר בהליכים אשר מומנו על ידי ממשלות מדינות המוצא של המטופלים.

מדובר בהליכים שמשנים את המציאות עבור המטופלים הללו", מסכם פרופ' אידלמן, "אחרי שחיו כל חייהם עם מגבלה לא פשוטה ועברו ניתוחים מורכבים וקשים, במרחק נסיעה קצר יחסית, יש פתרון שיכול להיות התשובה עבורם. הניסיון שרמב"ם צבר בשימוש בשיטות השונות, הפך אותנו למוקד מבוקש עבור מטופלים בארץ ובחו"ל. בתוך מספר שבועות שני הצעירים הללו יתחילו ללכת ולעשות שימוש רגיל בגפיים שלהם. כשכל החיים לפניהם, יש לזה משמעות עצומה".


בצילום אפשר לראות את אנבל ולובהמיר עם פרופ' אידלמן, במהלך תקופת ההחלמה ברמב'ם. בצילום אחר נראה צילום רנטגן של רגלו של מטופל צעיר לפני ואחרי הניתוח. צילום: הקריה הרפואית רמב'ם.
רנטגן-לפני הניתוח. צילום: בי'ח רמב'ם

רנטגן-אחרי הניתוח. צילום: בי'ח רמב'ם

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   בתקופה זו , מה סדר היום של רופאת העיניים...
*   לוחמי האש מצדיעים לכוחות מגן דוד אדום
*   חברת 'מעדני יחיעם' תרמו מוצרי נקניק...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים