בפעם השלישית קיבלה עיריית יקנעם את אות הרשות הירוקה. היא גם הוכתרה לאחת מעשר רשויות ירוקות בארץ לשנת 2019. כתבה: רונית קיטאי

ביקנעם ממשיכים לחשוב ירוק, לשמור על הירוק, ולחנך לקיימות ולסביבה.ובטקס מרכזי שהתקיים בוועידת Green Ten בכפר סבא במעמד השר להגנת הסביבה זאב אלקין, קיבלה העיר יקנעם את אות הרשות הירוקה בפעם השלישית, והוכתרה לאחת מעשר ערים ירוקות לשנת 2019. במסגרת התחרות נבחנה יקנעם בשורה של מדדים, וביניהם חינוך סביבתי, מיחזור והפרדת פסולת, גינון בתחום הרשות, התייעלות אנרגטית, ועוד.

פורסם ב: 20/01/2020 17:53

קבלת אות העיר הירוקה לשנת 2019. צילום: דוברות עיריית יקנעם
בתחום החינוך הסביבתי הצטיינה יקנעם, ובנוסף לבתי הספר וגני הילדים הירוקים והירוקים מתמידים שביישוב הוסמך השנה גן ילדים נוסף לגן ירוק, והוסמך בית החינוך 'תדהר' לבית ספר ירוק מתמיד. העירייה הובילה מהלך רשותי בגני הילדים בתחום של חינוך חוץ, ויצאו לפועל שלושה פרויקטים קהילתיים וביניהם הקמת מטבח חוץ וחממה וספרייה קהילתית.

בתחום מיחזור והפרדת פסולת הצטיינה יקנעם עם הפרדת פסולת לשבעה זרמים: אריזות, נייר, קרטון, בקבוקים, זכוכית, בגדים ופסולת אלקטרונית. בנושא גינון בתחום הרשות הצטיינה יקנעם כאשר בשנה זו עברה הרשות לצמחים רב שנתיים ולהתקנת דשא סינטטי על מנת לחסוך בהשקיה. עוד נמצא כי ההשקיה ביישוב היא ממוחשבת ודלף המים הודות לכך נמוך מאוד. בנוסף פועלת בעיר גינה קהילתית בגבעת אלונים ובמקום פעילויות שבועיות קהילתיות – חקלאיות. בגינה הקהילתית פועל קומפוסטר הזמין לפעילי הגינה ולתושבי השכונה על מנת לתת מענה לפסולת אורגנית. ביקנעם גם שמים דגש על העתקת גאופיטים, וכך מצילים צמחי בר בשטחים המיועדים לתכניות בינוי חדשות. בעיר נערך השנה סקר טבע עירוני ובתל יקנעם נפתח מרכז הדרכות. העיר מקיימת כל שנה את צעדת יקנעם בטבע הפורח ומקדמת שיתופי פעולה עם קרן קיימת לישראל ושומרת על רצועת יער בשולי העיר.

בנושא התייעלות אנרגטית ואנרגיה מתחדשת הצטיינה יקנעם ונמצא שהעיר מקדמת החלפת תאורת רחוב, ושהעיר פועלת לצמצום פליטות גזי חממה על ידי שימוש באנרגיות מתחדשות.

מבדיקה בנושא התחבורה עולה שהעיר מעודדת שימוש בתחבורה ציבורית, ומסייעת להוספת קווים לנוחיות המשתמשים. בעיר מושם דגש על סלילת שבילי אופניים ורוכבי העיר נהנים מתשעה ק'מ של שבילי אופניים. בעתיד יגיעו השבילים עד לתחנת הרכבת יקנעם – כפר יהושע. עוד נמצא שהעירייה מקדמת תעשיה נקיה, ושמה דגש על טיפוח שטחים ציבוריים וטבע עירוני. בעיר בוצע השנה סקר תשתיות טבע עירוני שחשף מיני חי וצומח מגוונים ומיוחדים. למשל קינון של הבז האדום, כלניות בשלושה צבעים, הימצאות של צבי ארצישראלי ועוד. הסקר יוטמע במערכת ה- GIS העירונית ואמור לסייע בתהליכי תכנון מושכלים ולשמר את ערכי הטבע בעיר.תחרות הרשות הירוקה התקיימה השנה בפעם התשיעית. במסגרת התחרות הוכתרו על ידי הועדה הציבורית 10 רשויות שהוכיחו כי הן משקיעות מאמצים ייחודים בתחומי איכות הסביבה.

ראש העיר יקנעם סימון אלפסי : 'זהו הישג מיוחד במינו שמכתיר את יקנעם פעם נוספת כעיר ירוקה. אנו חיים בתוך הסביבה ועושים הכל על מנת לשמור עליה. יקנעם גדלה תוך שמירה על הטבע והסביבה. אצלנו השמירה על הירוק באה ליעדי ביטוי בכל הפרמטרים ולכך אנו מחנכים את דורות העתיד. תודה למנהלת המחלקה לאיכות הסביבה ד'ר אנה הלס, לעובדי המחלקה ולכל עובדי הרשות על תרומתם הרבה. תודה לתושבים שהם חלק בלתי נפרד. כולנו יחד נמשיך להציב את יקנעם בשורה הראשונה של הערים הירוקות המובילות בארץ'.

מנהלת המחלקה לאיכות הסביבה בעיריית יקנעם ד'ר אנה הלס: 'עיריית יקנעם עילית פועלת במישורים רבים על מנת להבטיח איכות חיים ובריאות לתושביה. היא פועלת בעזרת מחלקת איכות הסביבה והן בשיתוף מחלקות אחרות להקטנת ההשפעה הסביבתית של העיר ותושביה ופועלת למציאת פתרונות בתחומי איכות סביבה שונים. בשנת 2019 הייתה הכפלה בכמות הפאנלים הסולאריים בישוב ואנו פועלים כעת לבצע הגדלה משמעותית נוספת בתחום זה. אנו פועלים להטמעת פרויקטים חינוכיים וקהילתיים בתחומי הרשות ומעודדים את התושבים לקחת חלק בעשייה הסביבתית. אנו ממשיכים לפעול לשיפור איכות הסביבה בעיר למען התושבים'.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   מה עושה בימים אלה עו'ד ראובן בינר לשעבר...
*   תפילת שלושת הדתות למלחמה בקורונה...
*   ראש עיריית חיפה ד'ר עינת קליש רותם...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים