השבוע ב'כללית' חיפה והגליל המערבי. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות 'כללית'

ד'ר אפרת גיל על קור המסוכן לקשישים. ברכות לפרופ' ה'טרי' פיטר גילבי, מומחה אף אוזן וגרון ב'כללית' במחוז חיפה וגליל מערבי. פרופ' אבי שצ'ופק. 'כיפת ברזל' של תרומה למרכז הרפואי זבולון ע'י נציגי רפאל יוסי לוי ודני טלר עבור המחלקה האורולוגית ב'זבולון'

פורסם ב: 16/01/2020 15:16

מומחי הגריאטריה של כללית בחיפה מתריעים: הקור מסוכן יותר לקשישים. . 'גל הקור והגשם מסכן את בריאותם וחשוב לנקוט אמצעי זהירות', כך מתריעה ד'ר אפרת גיל, מנהלת השירות הגריאטרי של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי ומוסיפה : 'הסכנה גוברת ככל שמרחיקים צפונה, שם תנאי הקור מחריפים.על בני המשפחה לדאוג לבקר את הקשישים, לדאוג לתזונה נכונה, חימום מתאים ובטיחותי ועוד. צוותי כללית יוזמים הדרכות לצמצום עבורם את נזקי החורף.

גל הקור, מלווה בגשמים ורוחות, מסוכן במיוחד לקשישים וכבר התחלנו לפגוש במקרים מצערים של זקנים שנפגעו מהיפותרמיה ותופעות נוספות. הירידה ברזרבה במערכות הגוף השונות שמאפיינת את הזיקנה, חושפת אותם לסכנות בעונת החורף, שהשנה הינו בתנאים קיצוניים במיוחד. הסיבות לסכנה הן רבות. ראשית, הזדקנות מערכת העצבים מתבטאת גם בפגיעה ביכולת לחוש קור ובהתאם באפשרותו של הגוף להתגונן מפניו.

שני מנגנונים חשובים להגנה מתנאי קור חיצוני הם כיווץ כלי דם היקפיים וצמרמורת, הנוצרת מכיווץ שרירים. היכולת לכווץ כלי הדם היקפיים כתגובה לקור ועוצמת הצמרמורת - ירודות בזקנים ולכן הם פגיעים יותר לנזקי קור. אכן, מרבית המטופלים המגיעים לחדרי המיון בשל היפותרמיה (תת חום) הם זקנים. הסכנה גוברת במצב בו בנוסף לשינוים הפיזיולוגיים החלים בגופו, סובל הזקן גם מירידה קוגניטיבית ופגיעה בתפקוד וכתוצאה מכך הוא לעתים אינו מודע לסכנה הכרוכה בחשיפה לקור ואינו מתארגן כראוי על ידי חימום הבית ולבישת בגדים מתאימים. זאת עוד ללא קשר למצוקה הכלכלית ממנה סובלים חלק מהקשישים שמהווה חסם נוסף מפני התגוננות ראויה מפני הקור.

סכנות נוספות קשורות בשימוש לא נכון בתנור: החל מישיבה בצמוד אליו, שגורמת לא פעם כוויות, או חלילה דליקה, שיכחה שיש לכבות את תנור החימום ותחזוקה לקויה של מכשירי החימום, שעלולה להסתיים בקצר או שריפה. זקנים רבים נמנעים גם מלפתוח חלונות בחורף בשל החשש מהקור והן כדי למנוע את בריחת החום ולחסוך בהוצאות על חימום. התנהגות זו חושפת אותם לסיכון גבוה יותר לחלות כי חימום יתר וחדר בלתי מאוורר עלולים לגרום לזקנים לנמנום וחוסר תזוזה, הגורמים פגיעה נוספת בערנותם ובתפקודם'.

מה בקשר למצב התזונתי? צוות הגריאטריה של 'כללית' מציין כי לתזונה טובה יש תפקיד חשוב בהגנה מפני הקור. זקנים רזים חשופים יותר מאחרים לפגיעות קור מאחר והם סובלים מתזונה לקויה. הסיבה לכך כי הם מתקשים להכין לעצמם אוכל מזין וחם. כאשר לירידה הקוגניטיבית והתפקודית מתלווה מצוקה כלכלית, שלדאבוננו מתמודדים עמה רבים מהקשישים, הרי שעשויה לחול החמרה של ממש במצבם בחודשי החורף.

תופעה נוספת שצוות היחידה הגריאטרית נתקל בה לעתים, היא הפניה לשתייה חריפה בניסיון להתחמם. זו בחירה מסוכנת, כי התגובה הראשונה היא אכן תחושה נעימה של התפשטות חום בגוף, אך בהמשך הפגיעות לקור גוברת. שילוב של אלכוהול עם תרופות בשימוש קבוע ובעיקר עם תרופות שינה, עלול להיות הרסני.

לכל אלה מצטרפת הסכנה של סיבוכי השפעת ודלקת ריאות. כאמור קשישים , גם אם הם בריאים, פגיעים יותר למחלות, בשל אותה ירידה ברזרבה בכל מערכות הגוף. משמעותה שאם בתנאים רגילים התפקוד מספק, הגוף עלול שלא לעמוד באתגר של תנאים קיצוניים. דוגמה לכך הן הריאות שהנפח שלהן קטן, או הכליות שמתפקדות פחות. בתנאים רגילים, למרות הירידה בפעילות המערכות, התפקוד מספק את הצרכים, אך כשנוספת מתקפת וירוסים, כשהחום עולה והחולשה מתגברת, יש ביטוי לירידה ברזרבה והשפעת עלולה להסתבך בכישלון של מערכות גוף שונות.

השלכות נוספת של שפעת בזקנים קשורה לירידה ברזרבה התפקודית: כדוגמה, אנשים בני 80 ויותר שהתניידו, גם אם בקושי רב, עם מקל הליכה אך בעקבות שפעת שהחלישה אותם, חדלו לגמרי ללכת. סכנה נוספת לנכות בשל נזקי החורף היא ריבוי מקרי נפילות ושברים, בעיקר של פרק הירך המהווים גורם עקיף לתמותה בהמשך, בשל המדרכות הרטובות מגשם.

לבסוף, זקנים מתמודדים עם בדידות, מצב המחמיר בחודשי החורף אז הם פחות ניידים ויש להם פחות מגעים עם הסביבה, כאשר לבדידות יש השפעה משמעותית על מצבו הרגשי והבריאותי של האדם.נוכח חשיבות הנושא, יוזם צוות הגריאטריה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי פעולות להעלאת מודעות המטופלים הקשישים ובעיקר של בני משפחה ומלווים, אשר חשוב כי יפקדו את בית הקשיש בקביעות, יוודאו שהוא מחומם ובאופן בטיחותי, שהקשיש אכן לבוש וניזון כראוי. זאת כדי להפחית משמעותית את נזקי***


מינוי יוקרתי כפרופסור חבר בפקולטה לרפואה בבר אילן הוענק לפרופ' פיטר גילבי (56) מומחה אף אוזן וגרון בכללית מחוז חיפה וגליל מערבי .פרופ' פיטר גילבי מצוות היחידות לאוטונוירולוגיה ומחלקות א.א וגרון במרכזים הרפואיים 'לין', 'כרמל' ו'זבולון' של 'כללית' מחוז חיפה וגליל מערבי, הוא מעתה פרופסור חבר בפקולטה לרפואה באוניברסיטת בר אילן.

פרופ' גילבי, נשוי ואב לשלוש בנות מתגורר בהר-חלוץ שבמשגב. הוא למד רפואה בבית הספר לרפואה באוניברסיטת תל אביב, , התמחה ברפואת אף אוזן וגרון במרכז הרפואי לגליל בנהריה. בעבר ניהל במשך עשר שנים את יחידת א.א.ג במרכז הרפואי זיו בצפת. בנוסף לעשייה הקלינית ב'כללית' פרופ' גילבי מכהן כיו'ר המחלקה למחקר וחדשנות בחינוך רפואי בפקולטה לרפואה ע'ש עזריאלי של אוניברסיטת בר-אילן בצפת וכאמור, עתה קיבל שם גם מינוי יוקרתי בפרופסור חבר קליני.


פרופ' אבי שצ'ופק, מנהל היחידה האוטונוירולוגית של כללית בה מטופלות תופעות כמו סחרחורות בשל ליקווים במערכת שיווי המשקל באוזניים, ליקויי שמיעה בילודים ועוד ומזכיר החברה הישראלית לאוטונוירולוגיה מציין כי המינוי של ד'ר גילבי הינו עדות למצוינות היחידה ועדות להכרה בהישגיה.הצטרפו לברכות על המינוי החשוב רונן נודלמן מנהל המחוז וד'ר לילך צולר- המנהלת הרפואית.

***כיפת ברזל בריאותית לזבולון העניקו נציגי רפא'ל יוסי לוי ודני טלר העניקו באמצעות קטיה קם יו'ר אגודת ידידי קריית בריאות 'זבולון'.

עובדי רפא"ל נוהגים לתרום מזה שנים רבות לטובת אגודת ידידי 'זבולון' בראשותה של קטיה קם. גם הפעם הגיעו הנציגים: יוסי לוי ודני טלר והעניקו תרומה נדיבה שנועדה, בין היתר, לרכישת מיכשור רפואי חדש למחלקה האורולוגית בזבולון.


ד'ר עבד סעדי- מנהל קרית בריאות זבולון הודה על התרומה וד"ר אילן קליין מנהל המחלקה האורולוגית בזבולון הסביר על המיכשור שנרכש בעזרת כספי התרומה: מדובר במיכשור חדיש לביצוע ציסטוסקופיות במרפאה במסגרת המרפאה בקהילה.

ציסטוסקופיה היא פעולה אבחנתית וטיפולית לגברים ונשים בכיס השתן, הנעשית כשיגרה במרפאות הקהילתיות, כאשר מתבצעת בהרדמה מקומית. בנוסף, מסר ד"ר קליין כי בשנה הקרובה תורחב הפעילות גם להרדמה כללית. מידי יום מבוצע הטיפול בדרך זו על ידי הצוות המיומן של המחלקה האורולוגית ב'זבולון' למספר מטופלים, קרוב לביתם ובכך נחסך מהם הצורך להרחיק לבתי החולים בחיפה ומאידך בתי החולים מתפנים לפעולות המחייבות תנאי בית חולים, כך שהתורים מתקצרים.

בבדיקה זו מוחדרת מצלמה לשופכה וכיס השתן. זו בדיקה אבחנתית במקרים של דימום בשתן לאבחון היצרויות בשופכה, גידולים בשופכה ובכיס השתן, ערמונית מוגדלת, אבנים בכיס השתן ועוד. מכשירים שנרכשו בכספי התרומה נוספו למכשירים קיימים במחלקה וכך ניתן להרחיב את היקף הבדיקות המבוצעות בזבולון מעבר ל-550 הבדיקות שנתבצעות כיום במחלקה, תוך קיצור תורים משמעותי. בהמשך מתוכנן לבצע בעזרת המיכשור החדש גם התערבויות אבחנתיות וטיפוליות שיבוצעו בהרדמה כללית בחדרי הניתוח בזבולון.
ד'ר אפרת גיל מנהלת השירות הגריאטרי של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי.צילום: דוברות 'כללית'

פרופ פיטר גילבי. צילום: דוברות 'כללית'

במרכז הרפואי 'זבולון' קיבלו תרומה מרפאת ואגודת הידידים. משמאל. רביד לוי, יוסי לוי, קטיה קם, דר סעדי, דני טלר, דר' קליין, עליזה בן סימון, אביבה דיין. צילום: דוברות 'כללית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   לוחמי האש מצדיעים לכוחות מגן דוד אדום
*   חברת 'מעדני יחיעם' תרמו מוצרי נקניק...
*   'כללית' חוסכת ממטופליה חשיפה להדבקות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים