ועדת השימור העירונית בראשותו של סגן ומ'מ ראש העיר חיפה מיכאל אלפר, אישרה פה אחד את פרויקט השימור של מבנה השוק ההיסטורי בחיפה

מבנה השוק ההיסטורי נבנה ביוזמת וועד הדר הכרמל, בתכנונו של האדריכל משה גרשטל ונחנך ברחוב סירקין בשנת 1940. ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם: 'שלב חשוב בדרך לשיקומו של הבניין ההיסטורי והחזרתו למעמדו הראוי כאחד ממבני הבאוהאוס היפים בעולם, פנינה ארכיטקטונית והיסטורית המהווה עוגן חשוב בתהליך התחדשותה של שכונת הדר הכרמל'

פורסם ב: 30/12/2019 16:09

שוק תלפיות.צילום הדמיה: אורן מ.א.ז אדריכלים בע'מ
המבנה שמהווה אבן דרך בתולדות אדריכלות הסגנון הבינלאומי בישראל, ננטש ברובו בתחילת שנות ה- 50 בהם עברה מרבית פעילות השוק, למעט קומת המרתף, לרחוב סירקין ומאז הלך מצבו והדרדר.

ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם עמדה על חשיבות שימורו האותנטי של המבנה מבחינה ארכיטקטונית והוסיפה כי התוכנית להחייאתו ובחירת השימושים שיהיו בו יותאמו לאופיו המקורי של הבניין ולסביבתו הפיזית והחברתית : שוק אוכל מקומי ואותנטי: זהו חלק מה- DNA של המקום שאותו אסור, ואף אי אפשר, לשנות.

כל הפרויקטים של התחדשות החשובים שנעשו בעולם השכילו לשמור על האיכויות והתכונות המקומיות, ולא ללכת נגדן. תכנית החייאת המבנה מבוססת על שני עקרונות מרכזיים: צניעות ופשטות בשיפוץ האדריכלי על מנת שהבניין יישאר נאמן למקור, ככל האפשר, וכן, גמישות בשימושים העירוניים שיהיו בתוכו תוך הכללת תכנים קהילתיים וחברתיים המיועדים לתושבי המקום'.

'
שיקום המבנה הכולל שש קומות, יתבצע בצורה הדרגתית. בשלבים הראשונים ישוקמו שתי הקומות התחתונות: קומת המחסנים ההיסטורית (קומה 2-) וקומת הכניסה הראשית (קומה 0). לאחר מכן תשופץ קומת החנייה (קומה 1-) המשמשת כיום כשוק הפעיל, והיא שתמשיך לשמש גם בעתיד לאחר שיקומה והסדרת המסחר בה לרווחת הסוחרים ובאי השוק.

יתר הקומות יושמשו בעתיד בד בבד עם התקדמות הפרויקט. מבנה השוק יפותח כמוקד שכונתי חברתי שיהווה 'בית" לתושבי השכונה ולקהילות רב גוניות הפעילות בה. יוקם בו גם מרכז באוהאוס שירכז את פעילויות השימור האדריכלי לחיפה כולה.שיקום ושימור המבנה על איכויותיו האדריכליות וההיסטוריות ישאף להישאר נאמן למקור תוך עמידה בסטנדרטים הנדרשים היום במבני ציבור בכל הקשור לנגישות, תשתיות ובטיחות.

למבנה נערך תיק תיעוד מפורט ע'י אדריכל השימור אמיר פרוינליך, שהוצג על ידו בפני חברי ועדת השימור. לאחר מכן הציג מתכנן הפרויקט אדריכל גיא ארבל ממשרד 'אורן אדריכלים' את עקרונות התכנון ושלבי הביצוע המתוכננים.

(רוני גרוסמן)
מבנה שוק תלפיות כיום . צילום: ראובן כהן דוברות עיריית חיפה

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור תיירות :
*   שרת התפוצות ציפי חוטובלי ביקרה במוזיאון...
*   קבוצת אמסלם טורס, מדווחת כי מבצע החילוץ...
*   החל מהיום 20.3.2020 ,מתחמי G, מקבוצת גזית...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים