חנוכה חג האור ובמחלקת העיניים של בית החולים 'כרמל' עושים הכל כדי לשמור על אור עינם של כל המטופלים. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

ד'ר עלוית וולף רופאה בכירה במחלקת העיניים של ביה'ח 'כרמל' המשמשת גם כיו"ר חוג עיניים ילדים ופזילה באיגוד רופאי העיניים בישראל יזמה לקראת חנוכה את שבוע המודעות לעיין עצלה בילדים זאת במסגרת חודש המודעות לבריאות העין בכל הארץ. הנהלת בי'ח 'כרמל' נתנה דוגמא לעובדים והם הפשילו שרוולים לזריקת חיסון נגד שפעת

פורסם ב: 29/12/2019 15:42

הנהלת כרמל מתחסנת. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
כל החודש והאירועים שבו נערכו בשיתוף עמותת 'לראות'. שתי הבעיות הנפוצות ביותר אתן מתמודדים ילדים בגיל הרך כיום הן 'עיין עצלה' ו'קוצר ראייה'." עין עצלה היא הסיבה השכיחה ביותר לעיוורון חד עיני בילדים, מסבירה ד'ר וולף מכרמל.בין 5-2% מהילדים סובלים מ"עין עצלה". למעשה מדובר בעין שלא רואה היטב. אף כי במקרים רבים נראה כי הילד מתפקד כרגיל וגם העין שלו נראית תקינה לחלוטין, הוא עדיין עלול לסבול מהתופעה ולעיתים גם באופן חמור. טיפול בתופעה מתאפשר רק בגיל הילדות. אי טיפול בזמן עלול להוביל לראייה ירודה שאינה ברת תיקון ולעיתים אף למצב של עיוורון.

ניתן לאתר את הבעיה רק על ידי בדיקת סקר לעין עצלה או בדיקת רופא עיניים. כדי לדעת אם הילד אכן סובל מ"עין עצלה", חשוב לבצע בדיקת סקר ראייה, מסבירה ד"ר וולף. בדיקה זו מתבצעת בן גיל שנה לגיל שלוש שנים אצל רופא העיניים או בבדיקות הסקר. ילדים שלהם קרובי משפחה הסובלים מהבעיה נדרשים לבצע את הבדיקה כבר בגיל שנה. כמובן שכל הורה שחושד בבעיית ראיה בילדיו חייב להביא אותם לבדיקה אצל רופאת עיניים.

בדיקות סקר ראיה נכנסו לסל הבריאות והן עתידות להתבצע בגנים. עד שזה יקרה, האחריות המלאה מוטלת על ההורים. חשוב לציין כי בשל חוסר מודעות לחשיבות בדיקות העיניים לאיתור עעין עצלה כיום ילדים רבים אינם מאובחנים וכך גם אינם מטופלים וראייתם עלולה להיפגע. ישנן טיפות חלב בהן מתבצעות בדיקות ראיה בגיל 3 ובארגונים כמו 'עמותת לראות' המבצעים בדיקות סקר ראיה בגני הילדים. כאשר בדיקת סקר מעלה חשד לתופעה, הילד מופנה להמשך מעקב וטיפול אצל רופא העיניים'.

בבית חולים כרמל מקבוצת הכללית ישנן שתי מומחיות לעיניים ילדים ד/ר עלוית וולף וד"ר אלינה מלמוד. מרפאת עיניים ייעודית לילדים מתקיימת 4 פעמים בשבוע בכרמל וישנה פעילות רבה הכוללת טיפול וניתוחי פזילה, איתור וטיפול בעיין עצלה, קוצר ראיה, ושאר מחלות עיניים ילדים כגון חסימת דרכי דמעות, מחלות דלקתיות של העין ובעיות קרנית ורשתית.

מעדכנת ד"ר וולף : 'פעמיים בשבוע ישנה גם מרפאת אורטאופטיקה ע'י רוברט משעור העובד בשילוב עם רופאות העיניים ילדים. בנוסף חשוב לציין כי מחלקת עיניים בבי'ח כרמל היא מרכז ארצי מוביל לטיפול בגלאוקומה מולדת בילדים. העיניים של הילדים הן איבר חיוני וחשוב.תופעות ומחלות עיניים המאובחנות בגיל הרך, לעיתים רבות מאפשרות למנוע פגיעה חמורה בעיניים. הקפדה על ביצוע בדיקות עיניים בהתאם להמלצות, בהחלט תסייע לצמצם את הפגיעה ואת ההתדרדרות בראייה. הורים, האחריות שלכם'.

*****


נלחמים בשפעת ב'כרמל' וזה מתבצע הלכה למעשה ע'י מנהל ביה"ח כרמל ד"ר אבי גולדברג, אהובה טל מנהלת הסיעוד וסיגל זומר המנהלת האדמיניסטרטיבית. הם חשפו השבוע כתף והתחסנו נגד מחלת השפעת. 'אני קורא לכולם לבוא ולהתחסן,' אמר ד'ר אבי גולדברג שהוסיף: 'אני רואה חובה מקצועית ואחריות אישית לכל אחד ואחד במיוחד לעובדי מערכת הבריאות ובית החולים וגם לציבור הרחב לבוא ולהתחסן.

עד היום התחסנו כבר מאות רופאים אחיות ואנשי צוות רפואי מבית החולים כרמל בחיסון האחרון נגד השפעת ומספרי המתחסנים ממשיכים לעלות.


ד"ר גבי ובר מנהל יחידת הזיהומים של בית החולים כרמל מעדכן : 'לעיתים נוטים להתייחס לשפעת כאל מחלה לא סימפטית אבל לא מסוכנת מדי אך זו טעות. השפעת עלולה להיות מסוכנת לכלל האוכלוסייה, ומי שנמצאים בסיכון הגדול ביותר לסבול מסיבוכי המחלה הם אלו שהחיסון מומלץ להם במיוחד, כמו מבוגרים בני 65 ומעלה, חולים במחלות כרוניות (כמו מחלות לב, מחלות ריאות, סוכרת, אסתמה, אפילפסיה ומחלות נוירולוגיות). נשים המתכננות הריון, נשים הרות ונשים לאחר לידה. אנשים המטפלים בקשישים או בחולים ואנשי צוותים רפואיים.

אהובה טל מנהלת הסיעוד מציינת את הסיבוכים העיקריים של שפעת: דלקת ריאות, דלקות אוזניים ודלקות סינוסים. סיבוכים נדירים יותר הם דלקת המוח (אנצפליטיס), החמרה של מחלת ריאות כרונית קיימת, דלקת שריר הלב ותסמונת גיליאן ברה. ובמקרים חמורים עלולה השפעת לגרום לקריסת מערכות ולמוות.

ארגון הבריאות העולמי מדווח שמדי שנה מתים בגלל שפעת בין 290 אלף ל־650 אלף בני אדם וכ־3 מיליון עד 5 מיליון אנשים סובלים מסיבוכי המחלה.

מסביר ד'ר ובר: 'שפעת היא מחלה מדבקת. מאוד. יעיטוש, שיעול ומגע ידיים שנגעו קודם לכן באף, בפנים או במישהו חולה, עלולים להעביר את הנגיפים מאדם לאדם. כששואלים את '"ר ובר מדוע השפעת מכה במחזוריות מדויקת כל־כך בכל חורף , הוא מסביר כי בשונה ממחלות נגיפיות אחרות כמו חצבת, אבעבועות רוח או צהבת מסוג A, שבהן אנו חולים לכל היותר פעם אחת בחיים, לנגיף השפעת יש יכולת מרשימה לשנות את תכונותיו הגנטיות מדי שנה ולחמוק מהנוגדנים שמערכת החיסון שלנו כבר השכילה לייצר נגדו בשנה הקודמת.

לנגיף השפעת יש תכונה ממזרית נוספת מסביר ד"ר ובר, במחזוריות ראויה לציון של אחת ל־10 שנים מצליח הנגיף להפוך את עורו באופן קיצוני ומחולל נוסף על המגיפות השנתיות, המוגבלות יחסית, מגיפות עצומות ממדים המתפשטות בכל העולם ונקראות פנדמיות (Pandemia). לכן בכל שנה מפתחים בעולם חיסון נגד שפעת שהוא ייחודי לסוג השפעת שמצפים לו באותו החורף. וכיום הדרך הטובה ביותר להתגונן כנגד נגיף השפעת היא להתחסן '.

בכרמל יכולים הצוותים להתחסן במהלך יום העבודה במרפאת העובד הייעודית בבית החולים ולשאר האוכלוסייה ממליץ ד"ר ובר לגשת למרפאת האם שלהם בקהילה ולקבל את החיסון ללא תור.
הכללית כארגון הבריאות הגדול במדינה רכשה מלאי חיסונים גדול במיוחד והוא זמין לכל מטופלי הכללית במאות המרפאות בכל רחבי הארץ, ולמי שעדיין לא התחסן מומלץ לגשת ולהתחסן בהקדם.


אחות מרפאת עובדי כרמל - נגואה עוסמאן
קרדיט – צילום אלי דדון
ד'ר עלויות וולף. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

נגוואה. צילום אלי דדון דובר בי'ח כרמל

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   לוחמי האש מצדיעים לכוחות מגן דוד אדום
*   חברת 'מעדני יחיעם' תרמו מוצרי נקניק...
*   'כללית' חוסכת ממטופליה חשיפה להדבקות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים