מחלקת פיזיאותרפיה של 'כרמל' מובילה. תרחיקו ילדים מעודף צפייה במסכים. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

מי זכתה במקום הראשון כעובדת מצטיינת? ד'ר לילך שמר-מאירי על ילדים הצמודים למסכים והנזק שנגרם להם עקב כך

פורסם ב: 02/12/2019 15:27

פיזיותרפיה . צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'
תחת הכותרת 'מוסיפים חיים לשנים' הפיקו צוות הפיזיותרפיסטיות של בי'ח 'כרמל' יום עשיר ומלא במגוון רחב של פעילויות יפות ומיוחדות. הפעילות המיוחדת נעשתה לרגל שבוע הפיזיותרפיה בישראל והוא נערך במטרה לעודד פעילות גופנית בקרב המטופלים והציבור הרחב.

ריכזה והפיקה את היום המוצלח סגנית מנהלת שירות הפיזיותרפיה זיוה גינוסר שאמרה: 'יום הפעילות אפשר לנו לחשוף מעט מהמגוון הרחב של טיפולי הפיזיותרפיה שאנו מעניקים למאושפזים ולמטופלים בבית החולים. ב'כרמל' אנחנו צוות מקצועי המונה 14 פיזיותרפיסטים מיומנים שמעניקים שירות רחב בכל המחלקות ולכל סוגי המטופלים'.

הצוות בשירות הפיזיותרפיה מטפל באנשים לאחר ניתוח, טיפולים בחולים עם בעיות נשימה, עבודה עם ילדים תינוקת ופגים , וטיפול באוכלוסייה המבוגרת למניעת הידרדרות במצב התפקודי. כמו כן ניתן שירות מיוחד במחלקת יולדות ליולדות לאחר ניתוח קיסרי והדרכת רצפת אגן ליולדות עם תינוק במשקל גבוה.

במסגרת היום המיוחד הפיקה המחלקה הרצאות ופעילויות לצוות עובדי בית החולים והמתנדבים . זיוה גינוסר ערכה תרגול פלדנקרייז על כיסא לגמישות עמוד השדרה. הפיזיותרפיסטית נעה שמי ערכה סדנה לחיזוק שרירים עם טרה בנד. דניאל הורביץ ביצעה תרגול שיווי משקל והדרכה למניעת נפילות. קרן פישר הסבירה על בריאות איכות חיים ורצפת האגן תוך מתן הוראות הפעלה וטיפים. אתי גרשון הסבירה על התפתחות תינוקות בעידן המודרני תוך הדגמה ורעיונות. והילה אשכול הרחיבה על הכאב הכרוני 'לחיות עם ולהרגיש בלי'.

הפיזיותרפיסטים עובדים עם אנשים כאובים כדי לסייע להם לקחת שליטה על הכאב שלהם באמצעות שימוש במספר כלים הכוללים חינוך, אסטרטגיות להתמודדות עם כאב, מציאת פתרונות, פעילויות מדודות, הרגלי שינה וטכניקות להרפיה.שירות הפיזיותרפיה מעניק טיפול מקצועי ואיכותי למאושפזים ועובד בשיתוף פעולה מלא עם הצוות הרפואי והסיעודי בבית החולים.

בסקר שביעות רצון פנים שנערך לאחרונה זכו צוות הפיזיותרפיסטים של 'כרמל' במקום הראשון בכל הכללית בשירות פיזיותרפיה. אחת מפיזיותרפיסטיות השרות נעמה יערי גם זכתה כעובדת מצטיינת של בית החולים.

סגנית מנהלת הפיזיותרפיה זיוה גינוסר שעובדת מזה 30 שנים ב'כרמל' סיכמה את יום הפיזיותרפיה המוצלח : 'אני גאה להיות חלק מצוות מקצועי איכותי ואכפתי שדאג להרים יום מגוון ומעניין לכל המשתתפים הרבים שהגיעו מעובדי בית החולים והמתנדבים'.

***

מחקר שנערך לאחרונה ע'י ה -JAMA PEDIATRIC מעלה כי צפייה ממושכת במסכים יכולה לשנות את מבנה המוח של ילדים ". כך אמרה השבוע ד'ר לילך שמר- מאירי מומחית בנוירולוגית ילדים והתפתחות הילד מבי'ח 'כרמל' במפגש בריאות פתוח ומיוחד הנושא 'בין פורטנייט לבין אינסטוש- הפרעת הקשב בעולם המסכים'.

במחקר שנערך בקרב ילדים בגילאי 4-7 הם נבדקו קוגניטיבית וגם נשלחו לבדיקת MRI .במחקר נמצא כי ככל שהחשיפה למסכים עלתה כך הפגינו הילדים כישורי שפה וקוגניציה נמוכים יותר.

להרצאתה של ד'ר שמר בפאב הוונדר בר שבחיפה הגיעו עשרות הורים לילדים שנצמדו להרצאה המרתקת והמאוד אקטואלית. ד"ר שמר העובדת גם בקהילה כנוירולוגית מומחית במערך הנוירו-התפתחותי של הכללית במחוז חיפה וגליל מערבי אמרה בהרצאתה כי עפ'י המלצות האיגוד הישראלי לרפואת ילדים מתחת לגיל שנתיים יש להימנע מחשיפה של תינוקות לכל מדיה אלקטרונית, בגיל הגן נומלץ זמן חשיפה של עד שעה ביום ובגיל בית הספר עד שעתיים חשיפה למסכים ביום.

הרצאתה של ד'ר לילך שמר-מאירי התקיימה בשבוע הבריאות של ערי ישראל והגיעו עשרות מומחים ורופאים של בית החולים 'כרמל' ושירותי בריאות 'כללית' למפגשים פתוחים עם הקהל הרחב והציגו נושאים חמים במגוון תחומים רפואיים המושפעים מהשינויים הטכנולוגיים של העידן החדש ואשר רלוונטיים לכל הגילאים מינקות ועד זיקנה.
שבוע הבריאות הינו יוזמה משותפת של שירותי בריאות כללית ושל רשת שוקן ונערך החודש, כאשר מדי יום התקיימו הרצאות שונות בכל רחבי הארץ. האירועים התקיימו בחיפה, ירושלים, הרצליה, כפר סבא, פתח תקוה, רחובות, עפולה, אשקלון, אשדוד, בת ים, חולון וראשון לציון.
אחד מהנושאים בהרצאות היה השפעת החשיפה למדיה ולמסכים על פעוטות ועל ילדים, וכן הפרעות הקשב והריכוז שעלולות להיגרם בגילאים מאוחרים יותר. ההרצאות בנושא יתייחסו לנזקים וליתרונות ויעניקו כלים להצבת גבולות.
ההרצאות נוספות עסקו גם בנושאים הרפואיים שהסעירו בשנה האחרונה את הרשתות החברתיות, ובהם ההתנגדות לחיסונים המלווה לעתים במידע שגוי ותחום הדיאטות והתזונה נכונה, שגם סביבו מופצים ברשתות מיתוסים שונים. עוד עסקו ההרצאות בשימוש בטכנולוגיה לקבלת טיפול ואבחון מרחוק בקרב הגיל השלישי, בטיפוח הזוגיות והאינטימיות ושמירה עליהן בעידן שבו העולם הווירטואלי מציע עניין ופיתויים רבים, בחידושים האחרונים בתחום רפואת העור וההיריון, ובהתמודדות עם לחץ ומתח המאפיינים את החיים בעידן החדש.
"העידן החדש הביא עמו שפע של מידע נגיש וזמין לכולם", מסבירים בכללית, "עם המידע עלתה גם מידת המודעות והאחריות האישית של המטופלים כלפי בריאותם. באותה נשימה ניתן לומר כי העידן החדש טומן בחובו פוטנציאל גדול להצפת מידע ולחשיפה למידע מוטעה. על המטופל להפעיל שיקול דעת בבואו לבחון מידע אשר זמין לו ברשת ולברור את המידע האמין והמקצועי ביותר".
ההרצאות מומחי בית החולים כרמל ומומחי הכללית בשבוע הבריאות של ישראל העניקו מידע וכלים מעשיים לאורח חיים בריא יותר והיו פתוחות לקהל הרחב ובחינם.
בצילום – ד"ר לילך שמר מכרמל בהרצאה
קרדיט – דוברות ביה"ח כרמל
ד'ר לילך שמר מאירי בשבוע הבריאות. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מפגש בין ד'ר חגי אמיר מנהל בי'ח לוינשטיין...
*   גם כאשר היה בדרך לחתונה שלו לא שכח...
*   ניתוח הארכת גפיים גורם לצעירים מאירופה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים