קוצב הלב הקטן בעולם הושתל בהצלחה באמצעות צנתור במרכז הרפואי 'כרמל' בחיפה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

על הבשורה החשובה לחולי הלב אמר פרופ' משה פליגלמן מנהל המערך הקרדיולוגי ב'כרמל'. 'השתלת הקוצב החדשני תאפשר לנו להמשיך להוביל את מערך רפואת הלב של 'כרמל' לרפואה מתקדמת יותר, לטובת המטופלים שלנו'

פורסם ב: 01/12/2019 13:15

ד'ר חורחה שליאמסר מנהל המעבדה וקוצב המיקרה . צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
דודי תושב הקריות רק בן 55 וכבר עבר עד היום שלוש פעמים השתלת קוצב. ד'ר חורחה שליאמסר מנהל המעבדה לאלקטרופיזיולוגיה במרכז הרפואי כרמל מסביר כי לדודי מבנה אנטומי מיוחד של עצם הבריח מה שגורם לשחיקה ופגיעה בחוטי הקוצבים המושתלים ומצריך את החלפת הקוצב.הפיתרון היחידי שיכולנו להציע לדודי היה באמצעות הקוצב החדש ה MICRA של חברת מדטרוניק העולמית שהינו קוצב קטן וייחודי הפועל ללא חוטים כלל, ומושתל ישירות ללב. וכך פתרנו בעצם את בעיית שחיקת החוטים שהיתה לדודי ולעוד חולים רבים כמותו .

דודי הינו החולה השני שעבר בהצלחה את השתלת הקוצב החדשני בכרמל. כבר למחרת השתלת הקוצב השתחרר דודי לביתו הוא חזר לעבודתו במשרד רואי החשבון שבו הוא עובד והוא מרגיש מצויין. בית החולים כרמל הינו הראשון מבין בתי החולים של הכללית בכל הארץ שהשתיל את הקוצב החדש והוא נבחר לבחינת הכנסת הטכנולוגיה החדשה לכללית.המחלקה הקרדיולוגית בכרמל שביצעה את ההשתלה המוצלחת הינה אחד ממרכזי המצויינות המוכרים והמובילים של בית החולים והיא הוכרה וזכתה גם כמרכז מצויינות ארצי מוביל של הכללית.

הקוצב החדשני שהושתל בכרמל הינו קטן בהרבה מגודלו של קוצב רגיל, וגודלו כגודל מטבע והוא אינו מצריך הכנסת אלקטרודות דרך הווריד אל תוך הלב. ד'ר שליאמסר מעדכן כי קפסולת הקוצב החדש מוחדרת בצנתור ישירות לחדר ימין של הלב ומעוגנת בו על ידי מנגנון מיוחד.הקוצב החדש הינו פריצת דרך בתחום טיפולי האלקטרופיזיולוגיה בלב והוא מאפשר להכניס את הקוצב באמצעות צנתור בלבד וללא חתך וניתוח כלל.

את השתלת הקוצב החדש בכרמל ביצע '"ר שלימאסר יחד עם ד'ר ניסן בן דב רופא בכיר ביחידה. ד'ר שליאמסר מסביר כי בחמישים השנים האחרונות מבצעים רופאי הלב בארץ ובעולם השתלות של קוצבים, כדי להציל חולים שסובלים מדופק נמוך ונמצאים בסכנת חיים. המכשור השתפר בהדרגה במהלך השנים ובמקביל הממדים של הקוצבים קטנו באופן משמעותי. הסוללה של קוצב הלב, אשר בתחילת הדרך הייתה מספיקה רק לכמה שנים, כיום יכולה לפעול בין 10–15 שנים, ללא צורך בהחלפת הקוצב. יחד עם זאת, עד לאחרונה הקוצבים היו חשופים לסיבוכים שונים.

הפרוצדורה של השתלת קוצב כוללת החדרת אלקטרודות קיצוב דרך וריד מרכזי אל תוך הלב. באחוז קטן יחסית הניתוח יכול להסתבך בחזה אוויר הנוצר מחור בקרום הריאה, הזזת אלקטרודות ואף מחדירה של אלקטרודות דרך דופן הלב עם התפתחות דימום. לאורך זמן האלקטרודות עלולות להשתפשף ולהישבר וכך לגרום לסיבוכים נוספים. האלקטרודות מועברות דרך מסתם הלב ובחלק מהמקרים קיימת סכנה של נזק למסתם. כמו כן, אלקטרודות עלולות לגרום להצרות ואף לחסימה של הורידים דרכם הושתלו. אולם הסיבוך של קוצבי הלב הנחשב לקשה במיוחד מעדכן ד"ר שלימאסר, הנו זיהום המקום שבוא מושתל גוף הקוצב או של אלקטרודות הקיצוב. במקרים של זיהום הרופאים חייבים להוציא את כל מערכת הקוצב והחוטים בניתוח, כיוון שאנטיביוטיקה לא עובדת על חיידקים שקשורים לאלקטרודות קיצוב.


יתרונות הקוצב החדש הינם, חיסכון משמעותי בהקטנת הזיהום, הקוצב החדש מוחדר באמצעות צנתור ישירות ללב ואינו דורש חתך חיצוני בעור כדי להחדיר אותו לגוף. אורך זמן פעולת החדרת הקוצב החדש קטן לעומת השתלת קוצבים מהדור הקודם. הקוצב החדש מושתל בחולה בצנתור פשוט יחסית בעוד השתלת קוצב בשיטה הרגילה גם כרוכה ביותר כאבים, החלמת החתך הניתוחי ובסיכון לזיהום.

זהו קוצב יקר לעומת הקוצבים הרגילים. עלות קוצב החדש הינה פי 5 לעומת קוצב רגיל, אולם הוא אינו מתאים לכל מטופל. קוצב ה-MICRA החדש מתאים לחולים עם ורידים המובילים ללב חסומים, מטופלי דיאליזה הסובלים מבעיות של חוסר ורידים ונטיה מוגברת לזיהומים, ולחולים שסבלו מזיהומים חוזרים במערכת הקיצוב בעבר מטופלים עם מאפיינים אלו יופנו להשתלת קוצב זה רק ע"י רופא מומחה באלקטרופיזיולוגיה וקוצבים.


ד'ר אבי גולדברג מנהל ביה'ח 'כרמל' מעדכן כי השנה אישרה הנהלת 'כללית' מאות אלפי שקלים לטובת השקעות בטכנולוגיה ייעודית עבור המחלקות הקרדיולוגיות בכל בתי החולים של הכללית בעיקר בתחומי האלקטרופיזיולוגיה והצנתורים. 'אני שמח כי בית החולים 'כרמל' והמחלקה הקרדיולוגית שלנו נבחרו להיות הראשונים בארץ כדי לבחון ולהטמיע את השימוש בטכנולוגיית הקוצב הזעיר. המערך הקרדיולוגי שלנו מוכר וידוע כמרכז מצויינות ומובילות בכל רחבי הארץ ואנו שמחים להעמיד את הטכנולוגיה הטובה ביותר לטובת המטופלים שלנו בכל רחבי חיפה והצפון'.
חורחה וקוצב המיקרה . צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   בתקופה זו , מה סדר היום של רופאת העיניים...
*   לוחמי האש מצדיעים לכוחות מגן דוד אדום
*   חברת 'מעדני יחיעם' תרמו מוצרי נקניק...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים