רפואה חוצת גבולות וכך נראה מזרח תיכון חדש. רופאים ישראלים השתתפו במשלחת לכנס בינלאומי יוקרתי שהתקיים בקטאר. כתבה: רונית קיטאי. צילום: יח'צ

בראש המשלחת הישראלית היו ד'ר רן שטיינברג מנהל כירורגית ילדים ברמב'ם ויו'ר האיגוד הישראלי לכירורגית ילדים וסגנו ד'ר דרגן קרברושיץ, מנהל המחלקה לכירורגית ילדים ב'סורוקה'. חברי המשלחת הרב-תרבותית, הגיעו מבתי חולים שונים בארץ והיוו ייצוג לרפואה המקומית

פורסם ב: 19/11/2019 17:58

ד'ר רן שטיינברג (משמאל) ועמיתו הקטארי ד'ר עלי מנצור. צילום: יח'צ
בשנים האחרונות נראה כי מדינות המפרץ הפרסי מראות יותר ויותר נכונות לקיום יחסים עם ישראל בתחומים שונים. זה קורה בתחום העסקי, באירועי ספורט בינלאומיים ועוד. ישראלים מגיעים אל מעבר לגבול ומצליחים לקהשתתף בעשייה האזורית. לאחרונה גם עולם הרפואה הצטרף לרשימה שהולכת וגדלה משנה לשנה.

משלחת של תשעה רופאים ישראלים שבה לפני ימים אחדים מדוחא, קטאר, שם השתתפו בכנס בינלאומי יוקרתי הכנס של הפדרציה העולמית לכירורגית ילדים (ה-WOFAPS). בכנס, שמתקיים מידי שנתיים ונחשב לאחד החשובים בתחום, השתתפו מאות רופאים מכל רחבי העולם, כאשר האירוע מאפשר לאנשי מקצוע המגיעים ממדינות, תרבויות וגישות שונות להיפגש ולחלוק ידע וניסיון.

מסביר ד'ר רן שטיינברג: 'מדובר באירוע משמעותי מבחינה מקצועית בתחום שלנו והיה לנו חשוב להגיע ולייצג את המדינה ואת העשייה שלנו. למרות שהיעד לא היה המקום הכי טבעי עבורנו כישראליים, התעקשנו להפגין נוכחות'.

השתתפות המשלחת הישראלית התאפשרה לאחר פנייתו של האיגוד הישראלי לכירורגיית ילדים אל נשיא הפדרציה, פרופ' דיוויד סיגלט, רופא קנדי המשמש ככירורג בכיר מזה מספר שנים בקטאר. האיגוד ביקש את עזרתו של ד'ר סיגלט בהבאת המשלחת הישראלית, ועבודה מאומצת שלו מול משרד הפנים הקטארי הניבה את הוויזות המיוחלות.

מספר ד'ר רן שטיינברג: 'זו חוויה מדהימה להגיע למקום כזה. דוחא מרשימה מאוד ומלאה בגורדי שחקים שאחד שונה ממשנהו ורובם עוצרי נשימה. הכל מאוד מתקדם וגדול ועם זאת אי אפשר להתעלם משיא המודרניזציה ליד חיים במדינה המתנהלת על פי חוקי השריעה. הקטארים עושים דברים בצורה יוצאת דופן ומעוררת התפעלות. מספיק להסתכל על בית החולים סידרא לנשים ולילדים שנמצא בדוחא, בו סיירנו במהלך הביקור שלנו. זהו בית חולים ציבורי לילדים ונשים שנבנה בהשקעה בלתי נתפסת של 16 מיליארד דולר (!) אמנם הוא מיועד לאכלס גם תיירי מרפא, אבל הציבור המקומי ייהנה ממנו בראש ובראשונה. מעבר לרושם שלי כתייר בעיר הנהדרת הזו, כרופא וכישראלי זה בהחלט מרגש להיות שם, חלק מכל ההתרחשות הזו, להראות פתיחות ומוכנות וליהנות מכל מה שיש להזדמנות הזו להציע'.

במסגרת הכנס פגשו הרופאים הישראלים קולגות מכל העולם, נחשפו להרצאות וסימפוזיונים שעסקו בנושאים וסוגיות שונות, ובעיקר יצרו קשרים חשובים: לדברי ד'ר שטיינברג: 'במקום אחד אפשר לקבל מעין מבט-על על הרפואה הגלובלית וכיצד היא פועלת ממדינות העולם שלישי וסדר העדיפויות שלהן בכל הנוגע לנושא הבריאות והרפואה וכלה במדינות העולם המערבי שאיתן ניתן לקדם דברים או ללמוד מהן.

פגשנו שם אנשים שלא היינו פוגשים במקום אחר, אפילו כאלה שנמצאים ממש קרוב אלינו כעמיתינו הירדנים, המצרים והפלסטינים. אני חייב לציין כי כל המפגשים היו לבביים מאוד ופנייתנו התקבלה בשמחה, ועם חלקם אני מתכוון לשמור על קשר ואולי לייצר פרויקטים אזוריים משותפים בעתיד. זה מה שיפה ברפואה."יא מגשרת על הכל: שפה, תרבות, אמונה, פוליטיקה. היא עוסקת בדבר אחד – אנשים באשר הם'. תודו שרק לקרוא את זה גם אתם מתרגשים...
הלובי המפואר והמרשים ביותר אשר בבי'ח סידרא בדוחא. צילום: יח'צ

מימין לשמאל: ד'ר קרברושיץ וד'ר עאסי שניהם מבי'ח סורוקה, פרופ' דיוויד סיגלט מקטאר, ד'ר אליאס מהמרכז הרפואי 'העמק' בעפולה וד'ר רן שטיינברג מרמב'ם בחיפה. צילום: יח'צ

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מרכז הפעלת הדוגמים של מד'א בירושלים...
*   בדיקה פשוטה לאיתור רמות חמצן בדם עשויה...
*   חוששים לפנות למיון בבית חולים? לאור...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים