השבוע במרכז הרפואי 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

תכנית 'יחידת סגולה' הארצית נחשפה באירוע חגיגי באודיטוריום של מרכז הרפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית' ומטרתה בין היתר להנגשת זכויותיהם של האזרחים הוותיקים המאושפזים בבי'ח.

פורסם ב: 10/11/2019 21:57

יחידת סגולה ב'כרמל'. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'
יחידות הסגולה נועדו לספק מידע לאזרחים ותיקים המאושפזים בבתי החולים ולמשפחותיהם, על הזכויות להן הם עשויים להיות זכאים לאור מצבם הבריאותי ובעקבות האשפוז.

מנהלת השירות הסוציאלי בכרמל הגב' הדס בן שלמה אמרה באירוע החשיפה כי 'הנגשת זכויות היא חלק מרכזי בעבודת המחלקה הסוציאלית והיום נורתה יריית הפתיחה. אני רוצה לאחל לכולנו הצלחה גדולה בפרויקט ובזכותו נצליח להגיע ולגעת באוכלוסיות גדולות ורחבות הרבה יותר מאשר עד היום'.

לאירוע ההשקה החגיגי הגיעו נציגי המשרד לשוויון חברתי, הנהלת ביה'ח, מנהלת וצוות העבודה הסוציאלית בכרמל ועשרות מתנדבים המיועדים להתנדב ולהפעיל את היחידה בכרמל מכל רחבי חיפה והצפון. יחידת הסגולה בכרמל מנוהלת ע'י עובדים סוציאליים מטעם השירות הסוציאלי של ביה'ח ומופעלות באמצעות צוות מתנדבים מקצועי שעבר הכשרה בנושא מיצוי זכויות והטבות לאזרחים ותיקים המאושפזים בבית החולים.

מירב דור שמרכזת את יחידת הסגולה של בית החולים 'כרמל' מסבירה כי במסגרת פעילותם, פונים המתנדבים למאושפזים שאותרו מראש במחלקות השונות ומיידעות אותם על זכויותיהם השונות. מה למשל? גימלת סיעוד, טיפול רפואי בבית, זכויות והטבות לניצולי שואה, עובדים זרים ועוד. בנוסף לכך מקשרים המתנדבים בין המאושפז לבין מוקדי מיצוי הזכויות של המשרד לשוויון חברתי. טרם ההתנדבות מתקיימת הכשרה המעניקה למתנדב ביחידה ידע רב בתחום זכויות לאזרח הותיק ובסיומה משתלבים המתנדבים בפעילות ביחידה.

'אין ספק שחברה מתקדמת נמדדת בסיוע שהיא מסוגלת להעניק למרכיבים החלשים יותר בתוכה', אמרה במעמד השקת התוכנית סיגל זומר המנהלת האדמיניסטרטיבית של כרמל,"המרכז הרפואי כרמל גאה להשתתף בפרויקט המבורך 'יחידת סגולה' של המשרד לשוויון חברתי המתמקד במיצוי זכויות לאזרחים ותיקים ובני משפחותיהם. בביה'ח כרמל על מאות מיטות האשפוז שלו עוברים מאות ואלפי מטופלים ובני משפחות בכל שבוע. השילוב המוצלח של מתנדבי היחידה יחד עם הצוות הסוציאלי המסור של ביה"ח המושיטים יד לאוכלוסיית המטופלים, מאפשרים לנו להפנות מאמץ מיוחד לאותו כיוון. הנשכרים הם כמובן כלל האזרחים – צעירים או ותיקים, ובני משפחות המטופלים, שלא תמיד מודעות למגוון הזכויות שמגיעות להם'.

לדברי זהרה כהן מנהלת תחום הבריאות במשרד לשוויון חברתי שהשתתפה באירוע השקת התוכנית: 'בשנים האחרונות יחידות סגולה הוא אחד ממיזמי הדגל של המשרד לשוויון חברתי, ומסייע לנו במאמץ החשוב למיצוי זכויות האזרחים הוותיקים. הגענו ליותר מ- 320 אלף אזרחיות ואזרחים ותיקים מאושפזים ומיצינו עבורם זכויות בהיקף של למעלה מ 30 מיליון ש'ח. אני שמחה ומברכת על כך שבית החולים 'כרמל' והמשרד מרימים את הפרויקט ומנגישים אותו לכלל האוכלוסייה'.

"יחידות הסגולה ברחבי הארץ זוכות להצלחה והכרה רבה אמרה הדס בן שלמה. אנו מזמינים את כל מי שיכול לבוא ולהשתתף בפרויקט ייחודי זה. בואו והיו מהראשונים להצטרף ליחידת הסגולה של כרמל". לפרטים והצטרפות ניתן להתקשר לרכזת היחידה בכרמל מירב דור בטלפון 04-8250727 או במייל sgulacr@clalit.org.il


***


כרמל מחוברים חזק לקהילה: 'החיבור המוצלח בין בית החולים כרמל למחוז חיפה וגליל מערבי מקבל ביטויים רבים ומגוונים וימשיך להביא להישגים והצלחות', כך אמר השבוע מנהל ביה'ח 'כרמל' ד'ר אבי גולדברג. השבוע התקיים בבית החולים קורס ייחודי למומחים ומתמחים ברפואת משפחה של המחוז העוסק במיומנות בגניקולוגיה ובבדיקות גניקולוגיות. הקורס הועבר ע'י ד'ר מורן פז והתקיים בחדר הסימולטורים המתקדם של ביה'ח. הרופאים רכשו מיומנות דרך תרגול באמצעות דגמים וסימולטורים ממוחשבים.

ד'ר מורן פז רופא בכיר במחלקת נשים ויולדות וביחידת הכירורגיה זעיר פולשנית, משמש גם כמנהל מרכז הסימולציה של 'כרמל' מסביר : 'רכישת מיומנות הבדיקה הגופנית על ידי סטודנט לרפואה מהווה אתגר, קל וחומר כשמדובר בבדיקות אינטימיות, אחת מהן היא בדיקה גינקולוגית. ממחקרים רבים, אנו יודעים כי החשיפה המעשית של הסטודנט ואף הסטז'ר תחת השגחה והדרכה בבדיקות אינטימיות ובפרט גינקולוגית, לוקה בחסר'.


במסגרת הקשר ההדוק בין כרמל לרופאי הקהילה בחיפה הסביר ד"' פז, פנו אלי בבקשה לערוך קורס ייעודי של מיומנות בדיקה גינקולוגית למתמחים ברפואת משפחה, אשר אינם מיומנים בביצוע בדיקות אלה ומעוניינים לשפר את מיומנותם בתחום זה הן במצבים חריפים שכיחים ולא מסוכנים, והן במצבים דחופים המצריכים הערכה נכונה, ברור וטיפול בהתאם.

בקורס הסימולציה השתתפו עשרה רופאי משפחה, אשר העידו כמעט כולם על הצורך בשיפור מיומנויות בדיקה גינקולוגית של רופאי המשפחה כפי שנערך בקורס זה ואף על השיפור בביטחון, במידה ויעלה הצורך לבצע בדיקה זו במרפאות הראשוניות.

במקביל לקורס הייעודי שנערך השבוע לרופאי המשפחה, מזה מספר שנים המרכז לסימולציה בבית החולים כרמל מעביר סדנאות ייחודיות לסטודנטים לרפואה שנה חמישית בסבב רפואת נשים ומילדות של בתי הספר לרפואה בצפון הארץ (טכניון ובר אילן).

בסדנאות אלה יכולים הסטודנטים ללא חשש שלהם, של הצוות או המטופלות להעמיק את מיומנויותיהם בבדיקה גינקולוגית במצבי בריאות וחולי בסביבה בטוחה תחת הדרכה.. מחקרים רבים בעולם מעידים כי התנסות על סימולטורים בבדיקות אינטימיות משפרת מיומנויות וכן את הביטחון העצמי בביצוע בדיקות גופניות.


מנהל מערך נשים ויולדות בביה'ח 'כרמל' פרופ' עופר לביא ציין בסיפוק רב את שיתוף הפעולה המוצלח בין בית החולים והקהילה. 'אין ספק כי המרוויחים הגדולים הם המטופלים שלנו ב'כללית' בכל הצפון. החיבור בין המקצועיות הייחודית של מומחי בית החולים יחד עם הפריסה המאוד רחבה של מרכזי רפואת נשים, ורופאי המשפחה ב'כללית' בצפון מהווים יחד עוצמה רפואית ומקצועית המופנה כולה לטובת מטופלי הכללית .

כרופאים מומחים אנו נושאים על כתפינו אחראיות גדולה להכשרה מיטבית של דור העתיד של הרופאים. קיימת חשיבות רבה להערכה תמידית של הכשרת הסטודנט לאורך שנים וכן התמודדות עם הקשיים שבהכשרה, כאשר אחת מהן היא מיומנויות בדיקות אינטימיות של מטופלים. מיומנות לא טובה דייה יכולה להביא להימנעות מבדיקות אלו או ביצוען בצורה לא מיטבית ומכאן להשלכות שליליות על המטופלות. חשוב שנדע כל העת להעריך את הלימוד וההכשרה הניתנים לסטודנט, סטז'ר ומתמחה, ומאידך למצוא דרכים חדשניות תוך מיצוי האמצעים האנושיים והטכנולוגים העומדים לרשותנו'.
סיגל זומר המנהלת האדמיניסטרטיבית של בי'ח 'כרמל' מברכת.צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

קורס סימולציה מורן. צילום: אלי דדון דובר ביח'ל כרמל'

קורס סימולציה מורן . צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   השבוע בבי'ח 'בני ציון'
*   מצטיינים: פגיית רמב'ם קיבלה תעודת...
*   רמב'ם ו'לתת תקוה' וכך מחממים את הלב...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים