משה חיים בן ישי (37) התעורר לפני שבועיים ולא ידע כיצד הגיע בכלל לבי'ח רמב'ם. כתבה: רונית קיטאי. צילום: פיוטר פליטר

הקרייתי משה חיים בן ישי לא ידע שימים ספורים . הסיבה. לפני כן הוא קיבל שבץ לבבי והתמוטט. בזכות מכשיר ה'אקמו' וצוות התפעול שלו ברמב'ם הוא חזר לחיים וכנגד כל הסיכויים, ללא כל פגע

פורסם ב: 10/11/2019 15:28

מספר החולה המאושר: 'אני לא זוכר הרבה. בעיקר את הלחץ העצום שהרגשתי בחזה. זה קרה לפני כשלושה שבועות וקרה לי בבית. התקשרתי לאשתי וזה מה שאני זוכר. לאחר מכן אני זוכר רק במעורפל הרבה אנשים מסביבי ושקיבלתי מכות חשמל. הדבר הבא שאני זוכר הוא שקמתי בי'ח רמב'ם אך לא הבנתי מה קורה.סיפרו לי שעברתי דום לב'.

בן ישי שהתמוטט בביתו, פונה בתוך דקות ספורות למרכז הרפואי רמב'ם, כאשר שבדרך עוד עבר החייאה וקיבל מספר מכות חשמל. כשהגיע אל בית החולים הורגש דופק חלש והוא הוכנס במהירות אל חדר הצנתורים כשנשקפת סכנה לחייו. במהלך הצנתור נראה שאחד העורקים המובילים אל ליבו חסום לחלוטין, אולם למרות שהרופאים הצליחו לפתוח את החסימה, בן ישי לא הצליח להתאושש מהפגיעה ומצבו הוגדר אנוש. על מנת לתת לו את מירב הסיכויים לשרוד את האירוע, הוחלט לחבר את הגבר הצעיר אל מכשיר האקמו (ECMO), מכשיר ייעודי המחליף את פעילות הלב והריאה לזמן ממושך. במהלך שישה ימים שכב בן ישי ביחידת טיפול מוגבר של מחלקת ניתוחי לב, כאשר הלב שלו מצליח להתאושש לאט, לאט. בתוך השבוע, הוא נותק מן המכשיר והועבר אל יחידת טיפול נמרץ קרדיולוגי, כשהוא ממשיך שם את תהליך ההחלמה.

מסביר ד'ר צבי אדלר, מנתח לב בכיר העומד בראש צוות ה'אקמו' ברמב'ם: 'בתום כשבועיים של אשפוז ביחידות הטיפול השונות, המטופל שלנו התאושש בצורה מדהימה.חולי אקמו רבים שמצליחים להתאושש קלינית, נשארים תשושים ונזקקים לשיקום ארוך. כאן המטופל השתחרר במצב כללי מעולה, כשהוא אינו סובל מנזק כלשהו. כשלוקחים בחשבון את המצב הקשה שבו הוא הגיע אלינו, זה די מדהים'.

עם שחרורו של בן ישי אל ביתו, הוא ביקש להודות לכל הגורמים שחברו יחד להצלת חייו: 'הצוותים שהגיעו במהירות לטפל בי ולפנות אותי, הצוותים המטפלים ברמב'ם והמיכשור שקיים בבית החולים ולמעשה הציל אותי. הכל קרה כמו שצריך וכל הנסיבות פעלו לטובתי. אני לא יודע על מה להצביע בדיוק: השגחה עליונה, נס רפואי, טיב הרפואה מודרנית או הכל ביחד. אני שמח שאני אחרי זה ומרגיש טוב. ממליץ לכולם לשמור על אורח חיים בריא ושולח הערכה גדולה לכל מי שטיפל בי והציל אותי'.

מכשיר ה'אקמו' הינו סוג של מכונת לב – ריאה, אותה ניתן להפעיל לפרק זמן ממושך. במכשיר נעשה שימוש במקרים ספציפיים, וברובם קיצוניים, כאשר יש צורך לתת לליבו של החולה, או לריאותיו, זמן החלמה לצורך התאוששות. בישראל ישנם כמה מכשירי אקמו בודדים, הניתנים להעברה ממרכז רפואי למשנהו, לפי הצורך. מחלקת ניתוחי לב ברמב'ם פועלת בשיתוף פעולה עם בתי חולים שונים בארץ, ומסייעת באמצעות צוות רפואי ייעודי למטופלים הזקוקים לטיפול במכשיר, כפי שהיה גם במקרה הזה. צוות האקמו ברמב"ם מטפל מידי שנה גם במספר מקרים המערבים ילדים צעירים ופעוטות, פעולות המצריכות מיומנות ויכולת להתמודד עם האתגרים הנובעים מגילם הצעיר של המטופלים הללו.

לדבריו של ד'ר צבי אדלר, על פי הספרות הרפואית, כשמדובר בחיבור של חולי אקמו במהלך החייאה, הסברות הטובות ביותר מראות כי כ-30% מהמטופלים שורדים את האירועים במצב נוירולוגי סביר. 'עם השנים אנו צוברים יותר ויותר ניסיון טיפולי, ואיתו גם מגיעים יותר ויותר סיפורי הצלחה', הוא מסכם.


בצילום נראה במרכז משה חיים בן ישי יחד עם צוות רמב'ם. מימין לשמאל: יונתן סנה- פרמדיק שפינה אותו ונמנה על צוות החייאה רמב'ם, רמי הייזלר - מנהל יחידת 'אקמו', ד'ר צבי אדלר - מנתח לב בכיר, עיסאם קראדי- אחראי יחידת כירורגית לב ושרית אברבוך - אחות אחראית טיפול נמרץ לב ברמב'ם.צילום: פיוטר פליטר.
במרכז משה חיים בן ישי יחד עם צוות רמב'ם. מימין לשמאל: יונתן סנה- פרמדיק שפינה אותו ונמנה על צוות החייאה רמב'ם, רמי הייזלר - מנהל יחידת 'אקמו', ד'ר צבי אדלר - מנתח לב בכיר, עיסאם קראדי- אחראי יחידת כירורגית לב, שרית אורבוך צילום: פיוטר פליטר

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מרכז הפעלת הדוגמים של מד'א בירושלים...
*   בדיקה פשוטה לאיתור רמות חמצן בדם עשויה...
*   חוששים לפנות למיון בבית חולים? לאור...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים