השבוע במרכז רפואי 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

האקתון סיעוד בכרמל. ריפוי בעיסוק חוגג ברחבי העולם 101 שנים למקצוע זה וכך גם חגגו ב'כרמל'

פורסם ב: 03/11/2019 15:46

מפגש ראשון וייחודי 'האקאתון' של דור האחים והאחיות הצעירים בביה"ח כרמל דור ה Y הסתיים בהצלחה רבה. קבוצת האחים הצעירים שהציגה את פרויקט 'כניסה לתפקיד, למידה ופיתוח אישי' בהדרכתם של מנהלי הסיעוד הוותיקים, אורלי גטניו מנהלת הסיעוד בפנימית ג' ואופיר ניסים מנהל הסיעוד באורולוגיה זכתה במקום הראשון בתחרות.

ההאקתון הראשון בסיעוד בבית החולים 'כרמל' הוא מיזם משותף של משאבי אנוש והנהלת הסיעוד בבית החולים, שהופק תוך מטרה ללמוד להבין ולבחון את חווית העבודה של אחים ואחיות בני דור ה-Y בבית החולים כרמל, תוך בחינה לעומק של תחושת השייכות לתפקיד ולבית החולים, איתור צרכים ייחודיים לדור זה ושימור שלהם בבית החולים. את הפרויקט ההאקתון הובילו מנהלת הסיעוד אהובה טל, מנהל משאבי אנוש אהוד פקלר וריכזה אותו לאה שוורצמן רכזת פיתוח משאבי אנוש.

במרכז הרפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית' למעלה מ-800 אחים ואחיות ומתוכם 330 הם צעירים בני דור ה Y. הגיל הממוצע של אחות בכרמל הינו 43 והיא עם ותק ממוצע של 15 שנה כשהאחות הצעירה ביותר בת 24.

בפתיחת היום ברכו מנהל משאבי אנוש אהוד פקלר ומנהלת הסיעוד של כרמל אהובה טל את המשתתפים הרבים ואיחלו להם יום פורה מוצלח ומלא רעיונות טובים. מנהלת הסיעוד אהובה טל אמרה למשתתפים כי 'האקתון דור ה Y הוא יום שכולו מוקדש לדור האחים והאחיות הצעיר, דור שנולד לתוך שנות ה 2000 עם מאפיינים שונים מהדורות שלפניו באופן מובהק וכל דור ויתרונותיו.

"האקאתון" הוא מרטון דיונים שמשתמש בתהליך מובנה של 'חוכמת ההמונים', מתוך הבנה שלהמון יש יכולות חשיבה ותבונה בדיוק כמו לוותיקים יותר". בתחרות ההאקאתון של סיעוד כרמל השתתפו 50 אנשי צוות צעירים "המשתייכים" לדור הזה, הם שמעו הרצאה מפיו של יאיר אגמון שניתח מיהו דור ה Y הישראלי ומה המאפיינים שלו, ולאחר מכן התחלקו לשש קבוצות עבודה שהונחו ע"י מנהלות ומנהלי הסיעוד ותיקים ומנוסים: דניאלה בן נחום, מרינה פלדמן, אופיר ניסים, אורלי גטניו, מירב פינקלשטיין סוהיל כיאל וסופה ג'יפלסון.


בקבוצות העבודה עסקו בשלושה נושאים מרכזיים: חווית העובד, קבלה לבית החולים וממשקים עם גורמים שונים. בתום היום הפורה שנערך בהיכל אליהו שבבית הספר הריאלי בחיפה הציגו הקבוצות את התוצרים החדשניים והיצירתיים עליהם עבדו שיהוו בסיס להמשך העשייה שלהם בכרמל.

לאה שוורצמן רכזת הקורס אמרה כי המיזם נעשה מתוך מקום של לבחון וללמוד, והפך לאירוע מקסים שנתן לעובדים מקום של ביטוי והרגשה של אכפתיות ושינוי, חשיבה מחוץ לקופסא, והרבה יצירתיות, שוב בא לידי הלב הענק של מרכז רפואי 'כרמל'.

לדברי מנהלת הסיעוד אהובה טל : 'זה היה יום פורה ומוצלח במיוחד והפרויקטים שהוצגו ע'י המשתתפים בהחלט מצביעים על יצירתיות ומחשבה צעירה ורעננה. אני מאמינה כי זו תחילתה של עשיה ויישום תהליכים שהוצגו ותחילתו של קשר ישיר עם דור העתיד'.

***

החודש חגגו ברחבי העולם 101 שנה למקצוע הריפוי בעיסוק, ובישראל מעל 70 שנה וזו סיבה מספיק טובה להאיר את מכון הריפוי בעיסוק המצוין של בית החולים כרמל. חני הראל מנהלת ריפוי בעיסוק ב'כרמל' מעדכנת כי פרט לשירות למטופלים ולעובדים בכל מחלקות בית החולים שותף צוות המכון גם במרפאות רב מקצועיות ייחודיות כמו מרפאת מעקב פגים וילודים, מרפאה לטיפול בקשיי אכילה והאכלה ומרפאת ALS.

צוות המכון הינו חלק מצוותי הבריאות לעובד מקדם נגישות וארגונומיה ומעביר סדנאות מרתקות ומקצועיות לשימור ושיפור הזיכרון. חני הראל וצוות המכון ערכו השבוע מצגת מיוחדת לפני הנהלת בית החולים המורחבת בה הציג צוות המכון את המגוון הרחב וחדשני של אמצעי אבחנה וטיפול בהם מבחני נוירולוגיה וקוגניציה, איבחונים וטיפולים מתקדמים לכף היד, מגוון רחב של אביזרי עזר, הצגת כל תחום התפתחות הילד ואת עולם הארגונומיה.

עידכנה חני הראל: 'אחת מנקודות החוזקה שלנו ב'כרמל' ו'כללית' היא העבודה עם רצף הטיפול של בית חולים -קהילה. במקרים של צורך בטיפול מידי למשל אנו דואגים כבר כשהמטופל באשפוז שמיד יקבלו אותו בקהילה ואם דרושות התאמות ושינויי דיור כמו מטופלים שנפגעו כתוצאה מנפילה וצריכים שינוי של המקלחת והשירותים בבית שכבר יתחילו לטפל ולהתארגן במשפחה עבורם עוד כשהם מטופלים ושוכבים בבית החולים.

את העבודה המיוחדת על הרצף הטיפולי הציג צוות המכון של 'כרמל' בכנס הארצי של משרד הבריאות וזכה לשבחים רבים. בנוסף זכה המכון כצוות מצטיין בית החולים בשנת 2017 הוא מוביל כבר 4 שנים ברציפות במקום הראשון בסקר שביעות רצון לקוחות פנים של בית החולים.

' שירות הריפוי בעיסוק בבית חולים 'כרמל' ניתן למאושפזים ע'י תשע מרפאות בעיסוק מקצועיות ובעלות ניסיון רב שנים המעניקות שירות בכל טווח הגילאים מלידה ועד הגיל השלישי, הסובלים או עלולים לסבול, מירידה תפקודית עקב טראומה, מחלה, או כל אירוע אחר המשפיע על תפקודו הגופני ו/או הקוגניטיבי של המטופל', מסבירה חני הראל.

עבודת הריפוי בעיסוק בבית החולים כוללת הערכה, אבחון, טיפול והדרכה מיטביים ללקוחות בית החולים ומשפחותיהם, תוך מתן דגש לתפקודם במהלך האשפוז ולקראת השחרור. לאחר השחרור מופנים המטופלים להמשך טיפול במכוני הריפוי בעיסוק בקהילה במטרה להבטיח רצף טיפולי. במידת הצורך, מופנים להמשך טיפול ריפוי בעיסוק בביתם על ידי היחידה להמשך טיפול ומעקב כדי לאפשר תפקוד בסביבה נגישה מותאמת ובטוחה.

צוות מכון הריפוי בעיסוק של כרמל עובד בצמידות ובשיתוף פעולה עם צוות הפיזיותרפיה , צוותי הדיאטה והדיאטניות של ביה"ח קלינאי תקשורת וכמובן עם כל צוותי הסיעוד והרפואה במחלקות האשפוז ובמכונים השונים. המטרה המרכזית שלנו היא לעודד אנשים להשתתף ולהיות מעורבים ולקחת חלק בעיסוקים משמעותיים עבורם בפעילויות ובתפקידים שונים בכל גיל ובכל מצב בריאות וגם לקדם שינויים חברתיים שיאפשרו הכללה של אנשים במארג החיים',סיכמה חני הראל את חודש הריפוי בעיסוק ,מנהלת המכון ב'כרמל'.
זוכה ההאקאתון. צילום: אלי דדון דובר ביח'ל כרמל

משתפי ההקאתון. צילום: אלי דדון

חני הראל צוות ההדרכה ביום ריפוי בעיסוק. צילום: אלי דדון, דובר ביח'ל כרמל

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   קרני לידסקי בת חמש וחצי מקריית טבעון...
*   העיקר הב-ריאות : המרכז הרפואי בני ציון...
*   20 קומות של מגדל תגליות הבריאות ע'ש...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים