ציוד מעבדה חדיש המוצב בלעדית בצפון בבית החולים 'כרמל' בחיפה מקצר דרמטית את זמן איתור זיהום בדם. כתבה: רונית קיטאי . צילום: אלי דדון

'מדובר בבשורה מצילת חיים, אני מאמינה כי המערכת החדשה תאפשר לנו להציל יותר חיי אדם במהירות גדולה יותר', אומרת ד'ר פנינית שקד משען מנהלת המעבדה למיקרוביולוגיה קלינית במרכז הרפואי 'כרמל'

פורסם ב: 27/10/2019 10:25

ד'ר פנינית שקד משען וד'ר לילך אשכנזי במעבדות כרמל בצד מכשיר ה PLEX-E החדש בכרמל.צילום : אלי דדון דובר ביח'ל כרמל
'מדובר בבשורה מצילת חיים, אני מאמינה כי המערכת החדשה תאפשר לנו להציל יותר חיי אדם במהירות גדולה יותר', אומרת ד'ר פנינית שקד משען מנהלת המעבדה למיקרוביולוגיה קלינית במרכז הרפואי 'כרמל'

מערכת מתקדמת לזיהוי זיהום בדם e plex, המערכת החדשנית ביותר כיום בתחום בדיקות מיקרוביולוגיה, נכנסה לעבודה במכרז הרפואי 'כרמל' ותאפשר קיצור משמעותי בזמן איתור זיהום אלח-דם ( ספסיס) ובכך להציל חיי אדם רבים יותר.

לדברי ד'ר פנינית שקד משען מנהלת המעבדה למיקרוביולוגיה קלינית בכרמל: 'מדובר בבשורה מצילת חיים. באמצעות המכשיר החדש אנו מקצרים את זמן איתור הזיהום בגופו של חולה ממינימום של 36 שעות בציוד הבדיקות הסטדנדרטי, לאיבחון מהיר של שעה וחצי בלבד באמצעות הציוד החדש ובכך מצילים חיים'.

מספר האנשים הסובלים מזיהום בדם – ספסיס בעולם עומד כיום על כ 30 מיליון איש ובישראל כ 27,000 בני אדם סובלים ממנו בכל שנה.העלייה בכמות הזיהומים, עמידויות החיידקים לאנטיביוטיקה, ותמותה כתוצאה מאיחור בזיהוי הגורמים המזהמים, מאתגרת מאוד את בתי החולים בעולם ובישראל.

מנהלת המעבדות ב'כרמל' ד'ר דינה פרין שכטר מעדכנת כי הוועדה המייעצת של הכללית לענייני ציוד בחרה בבית החולים 'כרמל' כמקום הראשון בכללית שבו יוצב המכשיר בארץ,בשל העובדה כי בי'ח זה מוביל בשיטות מולקולריות מתקדמות ויכולת לאבחן את המכשיר ולהשוות אותו לשיטות הקודמות.
מעבדות כרמל מובילות באיכות ומקצועיות ובאמצעות שילוב מנצח של ציוד רפואי מתקדם יחד עם צוות עובדים מקצועי ומיומן במיוחד, אנו יכולים להעניק שירות איכותי מהיר ומדוייק יותר למטופלים שלנו'.


מכשיר האי פליקס במעבדה למיקרוביולוגיה נמצא בשלב הערכה לפני הכנסתו למעבדות נוספות ב'כללית' בכל רחבי הארץ. המכשיר מסוגל ויכול לבדוק עשרות דגימות דם ביום. ד'ר שקד משען מסבירה כי המכשיר מתאים לחולים עם חשד להימצאות של חיידק בדם הנקרא בקטרמיה או מצב של ספסיס שנחשב מצב חמור יותר. בעולם נפטר אדם בכל 3-4 דקות מספיס- אלח דם. בישראל יש אלפי מקרים בשנה. כל שעת איחור בטיפול בספסיס גורמת לעליה בתמותה, ולכן טיפול מהיר ומותאם הוא קריטי וחשוב".

האבחון בשיטות הבדיקה הקלאסיות מסבירה ד'ר שקד משען, יכול לארוך 36 עד 48 שעות מרגע לקיחת הדם. כאשר קביעת טיפול אנטיביוטי מותאם יכולה לקחת עד 72 שעות.יתרונו הגדול של המכשיר פרט לזיהוי מהיר של החיידק הינו גם במתן מרקרים וסימנים לעמידות לאנטיביוטיקה שכבר מהטיפול הראשוני יכול להיות טיפול אנטיביוטי מותאם.להבדיל ממצב של זיהוי רגיל שאינו מגלה את מצב עמידות האנטיביוטיקה בשלב הראשוני. בנוסף באמצעות המערכת החדשה יש אפשרות לזיהוי מהיר גם של פטריות בדם מצב הדורש טיפול אנטיביוטי מהיר וספציפי וגם הוא לוקח כיום 72 שעות באבחון סטנדרטי.

המכשיר מאפשר טיפול הדוק יותר במניעת זיהומים והתפשטות של החיידקים העמידים והדבקה לחולים אחרים. וכיום ניתן להרחיב את שימוש במכשיר לבדיקה ואבחון של מחלות נשימתיות כמו חשד לדלקות ריאה, פגים ועוד.המכשיר החדש נמצא במעבדות בכרמל ועובדים איתו בצמוד עם הזיהומולגים ועם צוות היחידה לטיפול נמרץ בניהולו של ד"ר אריק עדן שם בעיקר מרוכזים חולי הספסיס.

מנהלת המעבדות בכרמל מציינת כי עלות הבדיקה במכשיר החדש יקרה אומנם לבית החולים, אבל היא חלק ממכלול השירות שאנו נותנים למטופלים שלנו ואני גאים להעניק את השירות החדשני והמתקדם למטופלים .המערכת חוסכת טיפול אנטיביוטי מיותר או לא מותאם לחולה, חוסכת ימי אישפוז וסבל למטופלים, וכמובן מורידה את התמותה. עד היום כבר ניצלו מספר חולים ב'כרמל' בעזרת האיבחון המהיר של המכשיר החדש', מעדכנת ד'ר פרין שכטר.

במעבדה למיקרוביולוגיה של כרמל עוברות 40 אלף תרביות דם בשנה והיא מעסיקהכ 15 עובדי מעבדה מקצוענים ומיומנים כשכולם אקדמאיים ובעלי תארים מתקדמים בביולוגיה וברפואה מעבדתית.

ד"ר פנינית מנהלת המעבדה למיקרוביולוגיה מסכמת : 'אני מאמינה כי בעזרת מערכת האי פלקס החדשה יתאפשר לנו להציל יותר חיי אדם במהירות גדולה יותר ולתת טיפול מהיר ומדוייק יותר למטופלים שלנו כשהכל בזמן קצר יותר'.
צילום :אלי דדון דובר ביח'ל כרמל

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   לוחמי האש מצדיעים לכוחות מגן דוד אדום
*   חברת 'מעדני יחיעם' תרמו מוצרי נקניק...
*   'כללית' חוסכת ממטופליה חשיפה להדבקות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים