עמותת 'יד עזר לחבר' חגגה באולמי 'אורנים' את יום הולדתו ה- 95 של ניצול השואה שלום שטמברג מחיפה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: ג'ו לוציאנו

מנכ'ל עמותת 'יד עזר לחבר' שמעון סבג אירח את שר הכלכלה אלי כהן, ראש העיר חיפה לשעבר עו'ד יונה יהב, יו'ר 'נעמת' בחיפה תמי ברק, ברוך זלץ, רב העמותה יעקב ממן ועוד. משפחתו של חתן השמחה שלום שטמברג ואורחים רבים. לחתן השמחה יש שתי בנות, שבעה נכדים ושמונה נינים

פורסם ב: 25/10/2019 15:04

שר הכלכלה אלי כהן, שמעון סבג וחתן השמחה שמעון שטמברג. צילום: ג'ו לוציאנו
במהלך האירוע העניק מייסד ומנכ'ל עמותת 'יד עזר לחבר' שמעון סבג לניצול השואה שטמברג את 'מגן הצדק החברתי' והתואר של 'יקיר עמותת יד עזר לחבר'.

אתמול בערב התכנסו מאות אורחים רובם ניצולי שואה דיירי 'הבית החם של ניצולי השואה' של עמותת 'יד עזר לחבר' בחיפה אל אולמי 'אורנים' בכרמל הצרפתי כדי לחגוג את יום הולדתו ה-95 של שלום שטמברג, ניצול השואה מפולין, משורדיו האחרונים של גטו וורשה, המתגורר ביחד עם זלדה רעייתו בחיפה. במהלך האירוע הוענק לו 'מגן הצדק החברתי' ותואר 'יקיר עמותת יד עזר לחבר בחיפה'.

שלום שטמברג איבד את כל בני משפחתו בשואה במחנה ההשמדה אושוויץ, הוא איש של חסד, זכה בתואר הרם והנכסף של "יקיר העיר חיפה", יקיר ההסתדרות, ו"יקיר העיר בית שאן", שטמברג שרד בגבורה אדירה את תופת חמשת מחנות הריכוז בהן שהה ואת מחנה השמדה אושוויץ. מעבר ליום הולדתו השמחה שנחגגה הוענק לו באירוע מגן ההוקרה על כל תרומתו ופועלו רב השנים ורב ההיקף לטובת הנצחתה וזיכרונה של השואה ולמענם של ניצולי השואה בישראל.

את מסיבת יום ההולדת 95 המרגשת יזמה וערכה עמותת "יד עזר לחבר" בחיפה בראשותו של מייסד ומנכ"ל העמותה מר שמעון סבג, האירוע התקיים במעמד אורחי כבוד רבים שהגיעו מרחבי הארץ כדי להשתתף בשמחתו .היו ביניהם שר הכלכלה והתעשייה י כהן שהגיע במיוחד מירושלים לערב זה, ראש העיר חיפה לשעבר עו'ד יונה יהב לשעבר ח'כ, יו'ר 'נעמ"ת' בחיפה והקריות תמי ברק, ברוך זלץ לשעבר יו'ר ההסתדרות בחיפה, הרב יעקב ממן, דוד שחר מטירת הכרמל יו'ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות במרחב חיפה יצחק בלס, אלי דבי יו'ר עמותת 'לנצח אחי', עו'ד מרים פרקש, יו'ר לשעבר של 'מכבי חיפה' בכדורגל בני ברנשטוק,

ראשון הנואמים נשא דברים ראש העיר חיפה לשעבר יונה יהב שהיה אורח כבוד, שאמר: "תחילה אציין כי אף פעם לא קראתי לשלום בשמו, קראתי לו תמיד שולם בשפת האידיש. שולם, היה לו מנהג קבוע, בכל פעם שרצה להיפגש אתי , לא עניין אותו בכלל לוח הזמנים של ראש העיר שהיה תמיד עמוס, הוא פשוט היה מגיע ללשכה שלי בבניין העירייה ונעמד לו ליד הדלת עם החיוך שלו, אז איך הייתי יכול לסרב לו?

תמיד הייתי מכניס אותו אליי ובכך היתה לי זאת זכות גדולה וכך היתה לנו היכרות רבת שנים יפה. לפני מספר ימים שולם בא להזמין אותי לאירוע יום הולדתו ה-95, אז איך אני יכול לפספס את זה?. כיום העיר חיפה היא העיר בה חיים אנשים רבים עם גיל מופלג, בחיפה חיים הכי טוב והכי הרבה שנים ושולם הוא עדות ניצחת לכך ועדות מהלכת, שולם חברי, המון מזל טוב איש יקר !".

אחריו בירך, בני ברנשטוק שהוא גם בן לניצולי שואה: 'שלום שטמברג הוא אדם יקר ונפלא, המספר הצרוב שצרבו הנאצים על ידו של שטמברג הוא מספר עוקב' סיפרה אחת בלבד למספר שהיה צרוב על ידו של אבי שמחה ז'ל, אגלה לכם כי שלום היה גם הסנדק והחזיק אותי לפני 72 שנה בברית המילה שלי ואף לאחרונה כסגירת מעגל הזמנתי אותו להיות הסנדק בברית של נכדי'.


אחריו עלה לברך מייסד ומנכ'ל העמותה שמעון סבג, שבהתרגשות רבה, אמר: 'שלום, איננו יכולים להבין את הסבל שעברת בתקופת השואה, אך אנו יכולים לקבל השראה מאומץ הלב ומהרוח שלך. שלום, הוא מוזיאון מהלך להנצחת השואה, והוא עושה המון דברים טובים ויפה למען הנצחת השואה.

אנחנו חברים טובים עשרות שנים ובכל רגע שהייתי קורא לו להרצות על תקופת חייו בשואה בפני אורחים ומשלחות מחו"', תלמידים או חיילים, הוא היה תמיד נענה בחיוב וברצון והיה עושה זאת בהתנדבות מלאה. אין כבוד גדול מזה, לשמח ולחגוג עם אדם כל כך מיוחד כמוך שחווה ועבר כל כך הרבה דברים קשים בחייו ועדיין נותר עם חיוך גדול ולב רחב. שלום הוא מקור להשראה בכל התחומים ומודל לחיקוי שהעניק לנו אופטימיות לחיים. תודה לך שלום על כל שנות התנדבותך ב"בית החם של ניצולי השואה" בחיפה, אוהבים אותך שלום !'.

חתן השמחה שטמברג, הסתובב באולם כחתן ביום חופתו ואף הוא נשא דברים מרגשים ואמר: "אני עומד כאן היום וכולי נרגש מאוד ברצוני להודות מקרב לב לכל האורחים שהגיעו מקרוב ומרחוק, ובמיוחד לידידי היקר והאיש הנפלא מר שמעון סבג מנכ"ל העמותה בה הקשר שלנו רב שנים ומבורך והכל להנצחת זיכרון השואה. תודה לך שמעון על המחווה המרגשת בעריכת יום הולדתי ה-95 , אין נקמה טובה יותר בנאצים מאשר חגיגת יום הולדת זאת בחיק כל בני משפחתי, כל חבריי ניצולי השואה הרבים ועם כל אוהביי היקרים".

אורח כבוד נוסף באירוע היה שר הכלכלה והתעשייה חבר הכנסת אלי כהן שהגיע במיוחד לאירוע מירושלים וגם ברך :'במהלך חול המועד סוכות כשקיבלתי הודעה והזמנה ליטול חלק באירוע מהאיש היקר הזה מר שמעון סבג לא היססתי לרגע, שהרי אין מצב לא אוכל לסרב לו ! שמעון אתה באמת אחד המלאכים שבאמת קיימים בינינו היום, מספר פעמים ביקרתי אצלך בקריית החסד שהקמתה לתפארת בעמותה בחיפה, בבתי הדיירים ראיתי את היחס הנפלא שהם מקבלים, ראיתי את האנשים והיחס, פשוט מדהים ומבורך ואגלה לכם אורחים וגם לך מר סבג שאני מתכוון להגיש כבר בימים הקרובים המלצה עליך לקבל את פרס ישראל על מפעל חיים, אין ראוי יותר ממך על מפעל חייך לטובת ניצולי השואה.

העמותה שהקמת יש לה שם נרחב וידוע בכל הארץ, כשאני מגיע אליך אני רואה את השמחה והחיוך של האנשים, ולך שלום, אני רוצה לברך אותך ביותר ממאה ועשרים, אתה היא העדות הניצחת של "משואה לתקומה", יום הולדתך כאן היום הוא למעשה הניצחון של כולנו, מאחל לך עוד שנים רבות של בריאות טובה ואיתנה, ה' עוז לעמו יתן ה' יברך את עמו בשלום !".

במהלך האירוע הוגשה ארוחת ערב חגיגית כיד המלך ע'י צוות אולמי "אורנים" ועל המוזיקה הופקד הזמר גדעון ליבוביץ שהנעים בשירי ארץ ישראל היפה ושנות ה-60.

אז מיהו ניצול השואה שלום שטמברג? הוא נולד בשנת 1925 בורשה שבפולין. כאשר היה נער בן 14 בפרוץ המלחמה נלקח עם משפחתו לגטו ורשה, שם איבד את אביו ואמו ורבים מבני משפחתו. הוא הועבר בין מחנות העבודה השונים והצליח לשרוד מכיוון שעסק בחשמל ונחשב כעובד חיוני.

כל בני משפחתו הקרובה הושמדה בשואה. שלום שרד בגבורה את תופת השואה ואת הגיטאות והמחנות וורשה, אושוויץ – בירקנאו, בוכנוולד ודכאו. עלה לארץ בשנת 1948 באונית המעפילים 'קסרטה' לחיפה ומשם עבר עם עוד עשרה אנשים לבית שאן והיה מראשוני היהודים בבית שאן וממקימי הישוב, שם הקים ופתח את בית הקולנוע הראשון ואת קבוצת הכדורגל . אחר כך עבר להתגורר בחיפה.

בשנת 2015 הוענק לו התואר 'יקיר העיר חיפה' כהוקרה על פעילות רבת שנים למען הציבור ותרומתו הרבה לעיר ולמדינה. שלום שטמברג עושה לילות כימים כדי להעביר את שימור זיכרם של קורבנות השואה בהרצאותיו למען הדור הצעיר, לתלמידי בתי הספר, לחיילים, משלחות מחו'ל ובכלל ולמען הדורות הבאים. שנים רבות הוא פעיל ומתנדב בעמותת "יד עזר לחבר" בחיפה. המוטו שלו "לזכור ולא לשכוח !", שלום שטמברג נשוי לזלדה. אב לשתי בנות, סבא לשבעה נכדים ונכדות וסבא רבא לשמונה נינים.
בני הזוג שטמברג עם שמעון סבג. צילום: ג'ו לוציאנ

קיצוני מימין מאבטח האישים ראובן פריזי עם שר הכלכלה אלי כהן, שמעון סבג, אלי דבי ועוד. צילום: ג'ו לוציאנ

צילום: ג'ו לוציאנו

צילום: ג'ו לוציאנו

צילום: ג'ו לוציאנו

צילום: ג'ו לוציאנו

שלום שטמברג עם עו'ד יונה יהב לשעבר ראש העיר חיפה. צילום: ג'ו לוציאנו

צילום: ג'ו לוציאנו

מימין לשמאל תמי ברק, ישראל זלץ., שלום שטמברג, בני ברנשטוק. צילום: ג'ו לוציאנו

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   השבוע בלשכת עורכי הדין בחיפה. צילום:...
*   ראש עיריית נשר רועי לוי, חגג השבוע...
*   עיריית חיפה קיימה היום (ג') כנס מקצועי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים