השבוע בבי'ח 'כרמל'. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

מקדמים את מיון ילדים. יריד עמותות חברתיות התקיים זו השנה השלישית

פורסם ב: 06/10/2019 16:44

צילום: אלי דדון דובר בי'ח כרמל
מיון הילדים של 'כרמל' נחשב כאחד מחדרי המיון הטובים והמקצועיים ביותר באזור חיפה והצפון והוא מטפל במאות ילדים בכל חודש. כדי לשמור על כשירות ומקצועיות הצוות נבנתה הכשרה ייעודית הכוללת ארגז כלים לצוותים המטפלים לשיפור חווית המטופל וחווית המטפל במיון הילדים.

התכנים כללו התנסות בסימולציות המבוססות על תרחישים המתקיימים ביום יום במיון באמצעות יחידת הדרכה מיוחדת, יחידת 'מסר על גלגלים'. מסבירה דניאל פוליקר ממונה על פיתוח והטמעת תהליכי שרות ביחידת שרות וחווית המטופל של בית החולים. 'מסר על גלגלים' היא יחידה ניידת לאימוני סימולציה אשר מטרתה להנגיש את האימונים של הצוותים ולקיים אותם בבית החולים. צוות היחידה הגיע לכרמל וביחד עם צוות מובילי השינוי ב'כרמל' : ד'ר מיוריאל קונופניקי, מנהלת הסיעוד פאתן זידאן ויחד איתי, הצוותים העבירו את יום ההכשרה המיוחד.

40 אנשי צוות מיון ילדים ומחלקת ילדים במרכז הרפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית'עברו את ההכשרה שכללה: מתמחים, אחיות מיון וילדים ומחלקת ילדים. לאחר קיום כל תרחיש וסימולציה, התקיים דיון פתוח ומפרה בין הצוותים אשר צפו בסימולציות המצולמות וקיבלו כלים פרקטיים להתמודדות ביום יום. את יום הסימולציה וההדרכה המיוחד פתחה סגנית מנהל 'כרמל' ד'ר שני ברוש :

'מיומנויות של תקשורת בין-אישית, רגישות וחמלה עומדות בבסיסה של רפואה טובה. מיומנויות אלה נרכשות ומתפתחות לאורך השנים. 'מסר על גלגלים' נותן לנו, צוותי הרפואה, הזדמנות להתבונן בדברים מהצד ולהרחיב את ארגז הכלים העומד לרשותנו, בכל הקשור לצדדים ה'רכים' יותר של הרפואה וכל זאת תוך סימולציה, שיקוף ומשוב.

התרחישים הייחודיים המציבים את חווית המטפל והמטופל במרכז מדגישים את ההיבטים האנושיים בעבודת הצוותים הרפואיים ונותנים לגיטימציה גם להתמודדות של המטפל עם מצבים רגשיים מורכבים. שיפור איכות הטיפול והשירות במחלקות לרפואה דחופה הם יעד מרכזי של הנהלת משרד הבריאות בשנים האחרונות'.

הפרויקט לשיפור חווית המטופל והמטפל החל במחלקות לרפואה דחופה בשנת -2016 ועדיין בעיצומו. בפרויקט הוכשרו מובילי שינוי שהם צוותים מבית החולים (רופאים, אחיות, וצוות יחידת שירות וחווית המטופל) מכלל בתי החולים בארץ.

ד'ר טלי יעקב מתמחה במחלקת ילדים שהשתתפה ביום המיוחד דיווה על 'יום מוצלח במיוחד שהתקיים בסביבה האורגנית והאמיתית שלנו ועם הצוות אתו אנחנו עובדים ביום יום. זה נתן לנו תחושה מעולה ואמיתית. אם עד היום היו דברים שהייתי עושה באופן אוטומטי עכשיו בעקבות ההשתלמות אני עוצרת וחושבת לרגע מה נכון יותר לעשות. ההתמקדות היתה בתקשורת ביננו למבין המטופל ומשפחתו והסימולציה שעברנו הדגימה והציגה את הדילמות והלבטים בצורה הטובה ביותר, זה בהחלט היה יום מעשיר מעניין ומוצלח'.


יריד עמותות חברתיות מוצלח התקיים בבית החולים זו השנה השלישית ברציפות. אהוד פקלר מנהל משאבי אנוש במרכז הרפואי 'כרמל' מקבוצת 'כללית' הסביר כי בבית החולים 'כרמל' לא רק מחוברים למטופלים ולקהילה אלה גם פועלים לטובת הקהילה. 'היריד הינו עוד הזדמנות מבורכת מבחינת בית החולים להגברה והעמקה של הפעילות החברתית למען הקהילה'.


ביריד השנה השתתפו מספר עמותות מרכזיות מאזור הצפון המעסיקות עובדים בעלי מוגבלויות וצרכים מיוחדים. העמותות כפר עידוד, בית מרים, עמותת 'אילן' מרכז יום לנכים, עמותת שווים עמותה לשיקום תעסוקתי, ו'כוכב הצפון' עמותה לבעלי צרכים מיוחדים.

נציגי כל העמותות פרסו דוכנים ברחבת הכניסה לבית החולים ומכרו את תוצרי עבודת העובדים שלהם שכללו עבודות עץ ייחודיות, כלי קרמיקה צבעוניים ויפים, עציצים ופרחים, סלים ועבודות יד מיוחדות ועוד.


עדי אנדרסון מדריכה שיקומית מעמותת שווים אמרה: 'זה מאוד מרגש לראות את החום והאהבה שאנחנו מקבלים מהעובדים והמבקרים כאן זו השנה השניה. זו יוזמה קסומה,כיף וגם כבוד גדול עבורנו להיות כאן ותודה רבה על קבלת הפנים'.

עמותת 'שווים' עוסקת בשיקום תעסוקתי של פגועי נפש והמרכז הצפוני שלה נמצא בקרית ביאליק. בעמותה מועסקים 130 עובדים פגועי נפש ברמות שונות המייצרים עבודות קרמיקה בעיטורים מיוחדים ומספקים אותם לחנויות ומפעלים שונים.'"כל קניה של מוצר מהעמותה היא 100 אחוז תרומה לעובדים ולעמותה, והכל כאן ללא כוונות רווח' ציינה גב' אנדרסון.

לאה שוורץ רכזת פיתוח משאבי אנוש בבית החולים: 'אנחנו מזמינים את כל צוות 'כרמל' ,החולים והמטופלים גם יחד להכיר מקרוב את העמותות לרכוש ממבחר המוצרים שלהם ולהשתתף בתרומה חשובה למען הקהילה'"

קובי עטר מנהל המשתלה מכפר עידוד הודה לעובדי 'כרמל' על התרומה ועל ההשתתפות ביריד. 'אנחנו מגיעים מבסיס המשתלה שלנו בנתניה ושמחים להגיע עד הכרמל כדי לחלוק את הצמחים והשתילים המיוחדים שלנו עם עובדי ואורחי בית החולים.

בעמותה אנחנו מספקים לאנשים עם מוגבלויות שכליות הנמצאים על הקשת האוטיסטית מגוון שירותים בכל תחומי החיים, החל מתעסוקה ודיור ועד טיפול רפואי. כל שקל של קניית מוצר שהכינו העובדים בעמותה הולך נטו לטובת קידום ועזרה לעוד ועוד אנשים עם מוגבלויות . שיתוף הפעולה שלנו עם כרמל הוא פשוט מרגש ויוצא דופן'.

לאה שוורץ סיכמה את היריד המוצלח: 'בבית החולים אנחנו רואים חשיבות רבה לחיבור ולאחריות הקהילתית והיריד הזה הינו רק חלק אחד מפעילות קהילתית רבה אותה אנו מפעיליםכאן. בין הפעילויות השונות נמצא גם יום המעשים הטובים, ועוד שתופי פעולה רבים וטובים.נמשיך יחד עם כל העובדים לחבק את הקהילה בה אנו חיים ולהיות חלק בלתי נפרד ממנה'.
יריד עמותות 'כרמל'. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

תרגול יום מסר על גלגלים. צילום: אלי דדון דובר בי'ח 'כרמל'

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   משרד הבריאות זכה בפרסי הצטיינות בתחרות...
*   ד"ר אורן טומקינס-נצר מונה כמנהל החדש...
*   שחקני מכבי חיפה ריגשו מאוד את רזיאל...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים