'עיט' אויב מבית אויב מבחוץ מאת זאב הולנדר. הוצאת 'צמרת'

ספר מתח ראשון שכתב המדען ד'ר זאב הולנדר, לשעבר איש משרד הבטחון .ספרו 'הבדיוני' מאיר על מערכות יחסים עכורות, סגנון ניהול מיושן, פוליטות קטנות וקידום אנשים לא מוכשרים - כלפי מעלה. הספר אושר לפרסום ע'י גורמי הבטחון בישראל

פורסם ב: 02/10/2019 06:32

'עיט' מאת זאב הולנדר. הוצאת 'צמרת'
מותחן מקורי השובר מוסכמות ומציע סיומת מפתיעה לפרשת רון ארד.צריך הרבה דמיון ומנה גדושה של תעוזה, כדי לגעת בסיפור הנפיץ והכואב של הנווט האבוד, רון ארד, ולהציע לו סוף יוצא דופן.

זאב הולנדר כתב את הספר במשך שלש שנים והתוצאה ספר מותח וגם מורט עצבים. בספר 'עיט' כנראה זה מה שהתכוון המחבר ד'ר זאב הולנדר. הספר 'עיט' מאפשר הצצה מבפנים לכל מה שקורה באחד מגופי הבטחון הסודיים של ישראל. התוצאה לא מרנינה במיוחד, בלשון המעטה :ריקבון ערכי וארגוני,פרי דמיונו של הסופר.

הידיעה שהכותב היה בעברו איש מערכת הביטחון וכי הסיפור הדמיוני מתלכד עם חוויות אוטוביוגרפיות , מעניקה לדברים משקל של ממש ויוצרת תחושת מועקה וחשש ממה שעלול להתנהל בחדרי חדרים ובמעבדות, שאינם חשופים, מטעמים של בטחון לאומי, לעין השמש של הביקורת הציבורית.

כל ה'פוילע שטיק' דהיינו מערכת עכורה ותככים היא ממש לא מה שאתם מקווים למצוא בתעשיות ביטחוניות רגישות. המחבר צולל לתוך הרגישויות הללו ולא מהסס לשחוט פרות קדושות. ד'ר זאב הולנדר הוא בן לדור השני לשואה, הוא מורד בתפיסה הפוליטיקלי קורקט, שביטלה את המונח 'כצאן לטבח', שרווח בארץ בעשורים הראשונים לאחר קום המדינה.

מבלי להיכנס לספויילרים, הספר מצליח לחבר בין שדה הקרב העתידני עתיר הטכנולוגיה והביו-טכנולוגיה, סיפורו של רון ארד, וסיפורה של משפחה שגילתה תושיה רבה והצליחה לחמוק מאימי השואה, והגבורה, עבורה, היא הרתמות לתקומת העם היהודי במדינת ישראל.

הספר מתאפיין בחדשנות הן בהיבטים טכנולוגיים, הן בתפיסות הקוראות תיגר על הפוליטיקלי קורקט והן בניסיון לספק סיומת חדשנית ומפתיעה לסיפור רון ארד. סערה רגשית ותחושת אי נוחות מלוות בעוצמה רבה את החלק הזה של המותחן ומעלות שאלות הפורצות את גבולות הז'אנר: האם ראוי להציע סוף לסיפורו של רון ארד כאשר מעורבים בו בני משפחה שנותרו מאחור והספקולציות עלולות לחטט להם בפצעים כואבים?

הרבה כאב וכעס ותחושה שלא נעשה די כדי להציל אותו כאשר אפשר היה או לא.האם ניתן לדרוש מסופר להגביל את חופש הביטוי שלו על מנת להתחשב במי שנשארו בעורף וחיים עם כאב האובדן? השלמה עם הנחת היסוד לגבי גורלו של לוחם , אינה מדרבנת מספיק את המדינה להפוך כל אבן כדי לברר את גורלו ולאפשר למשפחתו להמשיך בחייה?

והכי חשוב: האם אנחנו כחברה מסוגלים להכיל רק את אלה שבכיסים שלהם יימצא פתק 'לא בגדתי' ואיננו מסוגלים להכיל מצבים מורכבים יותר? האם אנו מחבקים את לוחמינו האבודים בתור מתים, אבל כחיים אנו מצפים מהם לגלות חוסן על-אנושי? האם מדורת השבט שלנו מסוגלת לגלות סובלנות וחמלה במצבי ביניים שהחיים מזמנים? כל השאלות הללו נשארות תלויות
באוויר וטורדות את המחשבה לאחר קריאת הספר.

זאב הולנדר נולד בבלגיה בשנת 1948 וגדל כבן יחיד בבית שתחושת השואה מלווה את כל ילדותו ובגרותו. התוצאה הזאת של חיים בצל הטראומה שעברו הוריו השפיעה עליו כאיש מקצוע וכאיש משפחה.

זאב הולנדר הוא ד'ר לביוטכנולוגיה (Ph.D.), בעל תואר שני במנהל עסקים (MBA), תואר שני במיקרוביולוגיה שימושית(M.Sc.) ותואר שני בהיסטוריה ובפילוסופיה של מדעי החיים .(M.A) בעבר, שימש כחוקר באקדמיה ובתעשייה, בישראל ובארה'ב, כמנהל של מפעל לחומרי רפואה וכמנכ"ל חברת הזנק ביוטכנולוגית. בנוסף, שימש כמנחה וכמרצה לנוער מחונן, מה שמוכיח פעם נוספת את הנתינה שיש באיש המופלא הזה. מאז פרישתו לגימלאות, הפך לאיש עסקים.

במשך השנים האחרונות בהן עבד כשכיר בתפקיד בכיר במכון פיתוח שבשירות המדינה,הוא נחשף לדברים שפחות אהב,כלמר תרבות ארגונית שעמדה בניגוד גמור לערכיו הניהוליים והאתיים. בשנת 2015 התחיל לכתוב את הספר' עיט'. ארבע שנים לאחר מכן הספר יצא לאור בהוצאת 'צמרת'. הספר מכיל 420 עמודים -68 ש'ח. להשיג ברשת 'סטימצקי'.
ד'ר זאב הולנדר מחבר הספר 'עיט' בהוצאת 'צמרת'. צילום: אלבום פרטי

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   מקום בו רוחות מכות מאת עופר מרגליות...
*   סבא מוטי שריד (הלוחש לנכדים) עם 'הסיפור...
*   'ממש כאילו כמוני וגם קצת אחרים' הוא...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים