'בראי הזמן' סיפור כתבים ומכתבים בין השנים 1977-2109 מאת אורה עשהאל.עורך : ד'ר משה גרנות .הוצאת 'חדרים' בסיוע קרן אקו'ם

מגיל 9 ועד שנישאה גרה ד'ר אורה עשהאל רבת הפעלים בראשון לציון, בבית סבה וסבתה. כיום היא גרה לסירוגין בצפת ובהרצליה, נשואה לאיש העסקים עמי זילברשטיין ואם לארבעה. היא בחרה בשם הסבא שלה עשהאל (פוחצ'בסקי), כשם העט כשהחלה לפרסם שירים וכך התפרסמה. הסבא גידל אותה לאחר שאמה נפטרה בעת שילדה אותה

פורסם ב: 27/09/2019 15:15

בראי הזמן מאת אורה עשהאל. הוצאת 'חדרים'. עיצוב עטיפה: אלף דף
הספר 'בראי הזמן', סיפור, כתבים ומכתבים, 2019-1777 הוא הספר השלישי מתוך 'טרילוגיה של אהבה' שכתבה ד'ר אורה עשהאל. במעטפת עלילה סוחפת והזויה חושף הספר סודות, באמצעות כתבים גנוזים של תשעה דורות כותבי עברית בארץ ישראל.

היא אספה במשך שנים ארוכות מאות תעודות, מכתבים וצילומים וושמרה עליהם בחדר העבודה שלה. 'בראי הזמן' אינו רומן ועדיין יש בו גיבורים, מתח וסיפורים ישנים המתחברים לאירועים חדשים הנרקמים בתוך סיפור העלילה. התמונות וצילומי כתבי היד, המופיעים בספר, מקנים לו אופי אלבומי המושך את העיין ומעורר עניין לקרוא במסמכים הראויים למחקר.

יש שם מכתבי אהבה, שירה שטרם נחשפה, סיפורי עבר שלא יאמנו המובאים אל תוך ההווה, יוצרים חוויה של קריאה בספר שהוא בעל ערך לשימור כתבי יד גנוזים.

'בראי הזמן' הינו ספר אוטוביוגרפי שיש בו גם מונוגרפיה ובה תיעוד המשפחות המקושרות ב'קשר הרב דורי'. הקריאה בספר מגלה כיצד ניתן היה לאפשר ל'עצי המשפחות' ולמסמכים המצהיבים, הישנים, לעורר עניין בקרב הדורות הצעירים. הרבה צילומים של מסמכים מופיעים בספר וגם חלק ממנו מודפס בכתב יד ולא רק בדפוס אליו אנחנו מורגלים.


אורה עשהאל מוסיפה: 'טשטוש הגבול בין אמת לבדיה וגעגועים לעבר, הם המאפיינים את ספרי 'בראי הזמן', החושף את שיחותי עם המתים. זכיתי להתחבר אליהם באמצעות הכתבים והמכתבים שהותירו. כך עם אמא שמתה לאחר שילדה אותי, אבא שלא היה שם עבורי כמעט חיים שלמים, וקרובי משפחה שהיו לי במקום ההורים'.

בספר יש צילומי המשפחה מצפת ומטבריה והיא כותבת פרק שלם על עייפות מצטברת של אישה עובדת, לומדת ועקרת בית גם יחד ועם זה עושה תארים וגם נחשבת כבעלת בית טובה ועוד.

אורה עשהאל, בעלת תואר דוקטור בהוראת מדעים ותקשורת מטעם האוניברסיטה העברית, היא נצר לעץ יוחסין הנמשך משנת 1777, ימי עליית החסידים מהעיר ברודי לטבריה. הורי סביה היו בין חלוצי העלייה הראשונה שהתיישבו בראשון לציון, ובין אבותיה היו מבוני העיר תל-אביב. היא חשה שעץ היוחסין הזה מטיל עליה חובת תיעוד, שינציח את תשעת דורות קודמיה במשפחתה של כותבי עברית בארץ ישראל. כאמור, היא הוציאה לאור (יחד עם עצמון יניב, בן דודה) את הספר 'במדרון' שחיברה נחמה פוחצ'בסקי (נפ'ש"), סבתא רבתא שלה, הסופרת העברייה הראשונה; ואת "גחלת", חיבור גנוז של סבה, עשהאל פוחצ'בסקי, המשורר (הגנוז) הצבר העברי הראשון.

באהבה וביראה אספה אורה עשהאל תעודות, מכתבים, תמונות שאותם מיינה ושיבצה בעלילה מרתקת של החיבור 'בראי הזמן', ואפילו אירוע טראומטי, כמסופר בספר, לא הפסיק את מפעלה החשוב

הזה. ד"ר משה גרנות

אורה עשהאל, ילידת רמת גן, 1938. במשך 15 שנים ריכזה את נושא הוראת המדעים בטלוויזיה החינוכית. ייסדה את "אנ"י" – איגוד נשים יוצרות בישראל, וכיהנה כיו"ר שלו, למעלה מעשור.היא מילאה תפקידים בכירים באגודת הסופרים ופעילה באיגודי המיגדר והאקדמיה בתחומי התמחותה.

עבודת הדוקטורט שלה (1993) מבוססת על מחקר פורץ דרך בהבנת שפת הטלוויזיה, באמצעות תפישת מושגים במדעים. תוצאות מחקריה הוצגו בפורומים בינלאומיים בארה"ב ובאירופה.

שירים, רשימות וסיפורים קצרים פרי עטה, התפרסמו בכתבי עת ספרותיים (פסיפס, אפיריון, עיתון 77, מאזניים ועוד).
הפיקה אנתולוגיות של 'נשים יוצרות' בעברית ובאנגלית. האנתולוגיות הוצגו בכנסים בינלאומיים של נשים אקדמאיות באוסטריה ובקנדה.

הספר מכיל 249 עמודים, 98 ש'ח.

אורה עשהאל בויקיפדיה:

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%90%D7%95%D7%A8%D7%94_%D7%A2%D7%A9%D7%94%D 7%90%D7%9C
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור קצר ולעניין :
*   מה עשה מנכ'ל חברת החשמל עופר בלוך בתחנת...
*   'ישארו בבית? עבור נוער בסיכון זה לא...
*   אגודת הידידים של אוניברסיטת חיפה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים