משחק הדמיון מאת שחף ארז .הוצאת 'אופיר ביכורים'

הספר 'משחק הדמיון' מוכיח לילדים ולהוריהם שלא צריך להיות עשירים רק בכסף כדי לשחק במשחקים מרתקים. גם קניית משחקים יקרים גורמת ברבות הימים ללא מעניינים והילדים מחפשים את הגירוי הבא למשחק חדש. באמצעים דלים ביותר ובהפעלת הדמיון אפשר ליהנות מהרפתקאות רבות מבלי לצאת כלל מהבית. משחק הדמיון מכנה זאת מחבר הספר והפסיכולוג שחף ארז

פורסם ב: 25/09/2019 15:19

משחק הדמיון מאת שחף ארז. איורים עוזי בנימין.הוצאת 'אופיר ביכורים'
מי לא מכיר את התופעה הזאת? כבר הייתם עם הילדים בבריכה, בקולנוע וגם בהצגות ילדים, בחוות סוסים בצפון ובכל פארקי המים בארץ וכבר אין לאן ללכת ולכם נגמרו הרעיונות .

לפסיכולוג שחף ארז יש פתרון שמאפשר לכל ילד לצאת לאיזו הרפתקאה שיבחר, מבלי לצאת מהבית. הוא מכנה זאת משחקי דמיון ובלי קשר לכך שזה גם חרוז, עם קצת דמיון נשיג המון.


משחקים אלו מגלים לילד עולם עשיר, מגוון ואין סופי: יום אחד הוא יכול להיות פיראט, ביום האחר נסיך בממלכה רחוקה ובעוד יום הוא יבחר להיות דווקא רקדן בלט. המשחקים מפתחים גמישות ויצירתיות, מתרגלים את היחסים הבין אישיים בינם לבין ההורה, או שאר משתתפי המשחק ומאפשרים לילד לבטא את הקשיים, המצוקות והמשאלות שקשה לו לבטא בשיחות מעמיקות ובחינה עצמית. ארז מספר שהדר בנו משתמש במשחקי הדמיון כדי להמחיז קשיים שונים עמם הוא מתמודד במהלך היום יום.

איך אפשר לתת לו הרגשה שהוא כל יכול? כדי להעלות אצלו את הבטחון העצמי תנו לו לגלם גיבור-על עם כוחות מיוחדים, או משחק משחק דמיון שבו הוא מתמודד עם ילדים שלא רוצים להיות חברים שלו ודרך המשחק בוחן אפשרויות שונות לפתרון הקונפליקט.זאת הסיבה שהפסיכולוג שחף ארז שבין היתר מנחה קבוצות טיפוליות רגשיות-חברתיות לילדים בגיל יסודי, החליט לכתוב את ספר הילדים 'משחק הדמיון' (הוצאת 'אופיר ביכורים') שממחיש את חוויות המשחק שנמצאות בהישג ידינו.


דווקא בחופש הגדול? לפי נתוני המועצה הארצית לצרכנות (נתונים עדכניים לשנת 2019) משפחה מוציאה קרוב ל-15 אלף ש'ח בחודש על קייטנות והפעלות אחרות במהלך הקיץ. החיפוש אחר אטרקציות איכותיות וזולות שיפעילו את הילדים המשועממים פשוט לא נגמר. לכן דווקא ימי החופש הגדול, כשהילדים משועממים ואתם לוקחים חופש מהעבודה, הם זמן מצוין לתרגל ולהתנסות במשחקי הדמיון יחדיו. מלבד העלויות הנמוכות של משחקים אלו המצריכים אביזרים בסיסיים בלבד, יש כאן הזדמנות מדהימה לבילוי משותף ומקרב עם הילדים. זוהי הזדמנות לישראלים רבים המרגישים חנוקים מההוצאות הכלכליות הכבדות הכרוכות ב'חופש הגדול' למצוא רעיונות לבילוי עם הילדים, במינימום עלות.

משחקי דמיון למתחילים

עצה להורים להעשרת הדמיון של הילדים מציע שחף ארז מספר טיפים שימושיים:תנו לילד להשתעמם (כן, כן, קראתם נכון) – כך הוא יוכל לצאת בעצמו מתוך חווית השעמום בדרכים יצירתיות. צריך לאפשר לילד זמן לדמיין, לחלום בהקיץ, להתבונן במה שיש סביבו ולעודד אותו לחקור ולקחת יוזמה.

אין ממה לחשוש, דווקא מתן ההזדמנות לילדכם להשתעמם, יעודד אותו להביא לידי פיתוח אבני דרך בסיסיות בכל הקשור לסקרנות, דמיון ויצירתיות. תרשמו לילדכם ליזום ושתפו אתו פעולה. הכי חשוב תקשיבו לו ולרעיונות שהוא יעלה בפניכם. הכי חשוב לעזור לו בהוצאת הרעיונות לפועל ולהשתתף ביחד איתו ברעיונות שהועלו.

צריך לתת לילד חופש שיאפשר לו לפתח, לחקור ולגלות את תחומי העניין שלו. בהקשר הזה חשוב להיות בקצב של הילד, לתת לו זמן ולא לזרז אותו או לדחוק בו. כל ילד משחק בקצב שלו, ולעיתים הוא צריך מספר חזרות או קצב איטי יותר בכדי לתרגל ולהשיג תחושות של שליטה ובטחון.

אפשרו לילד להתמודד לבד עם אתגרים ותמכו בו אך אל תעשו במקומו. צריך לתת לו לחשוב על רעיונות ופתרונות יצירתיים בכוחות עצמם. לכבד את המרחב ואת היכולות של הילד לפני שניגשים לעזור, כך יתאפשר לו לפתח את תפקודיו העצמאיים.

יש עוד פעילויות שניתן לעשות עם ילדים כדי לעודד ולפתח את הדמיון. ממשיך שחף ארז: 'חשוב להרבות בקריאה והקראת סיפורים. לספר סיפורים ולעודד את הילד להשתתף על ידי שאלות פתוחות או לאפשר לו לספר סיפורים מפרי דמיונו. ניתן למשל להמציא סיפורים באופן כזה שכל ילד (או צמד הורה-ילד) משלים בתורו משפט לכדי יצירת עלילה שלמה.

נוסף לכך, לקחת ספר מוכר או להמציא עלילה ולהמחיז אותה להצגה, זאת באמצעות שימוש באביזרים שונים ופשוטים שנמצאים במרחב הביתק.הנה, חסכתם נסיעה, פקקים וחנייה ויצרתם הצגה אצלכם בבית, שלא רק תגרום הנעה והנאה לילד, אלא גם תחסוך עבורכם כסף.אז הניחו רגע את הסמארטפונים בצד, וקחו את הילדים שלכם להרפתקאה אמיצה ומרגשת באמת. את הספרהקדיש שחף ארז לרעייתו מירית ולילדיהם הדר ואופיר.27 עמודים בספר המנוקד ונמכר בכריכה קשה. 48 ש'ח בחנויות הספרים המובחרות. הוצאת 'אופיר ביכורים'.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   אבולוציה אל תוך האש - ספר שלישי בטרילוגיה...
*   'ברגע האחרון' מאת לאה ברק. עיצוב עטיפה:...
*   'חשיפה מלאה' את קתרין פוקס. רומן אירוטי...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים