האירוע הפסיכיאטרי זוהה כ...אירוע מוחי. מיכל אידלמן אוחנה הצילה את חייה של נערה. צילום: דוברות 'כללית'

מיכל אידלמן אוחנה, מנהלת הסיעוד בבריאות הנפש של 'כללית' איבחנה שנערה שהתמוטטה ברחוב עברה אירוע מוחי. היא הצילה את חייה ובהמשך, בעוד צוות בית החולים ייחס את התופעות לבעיה פסיכיאטרית, עמדה האחות על כך היה שיש לשקול אירוע מוחי והיא צדקה באבחנתה

פורסם ב: 24/09/2019 03:27

מיכל אידלמן הצילה חיי נערה שעברה אירוע מוחי. צילום: דוברות 'כללית'
מיכל אידלמן אוחנה, אחות מנוסה ומנהלת הסיעוד בשירותי בריאות הנפש של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, הבחינה בעת שנהגה ברכבה, בהתקהלות סביב נערה שהייתה מוטלת על הרצפה. האינסטיקט שלה כאחות היה להגיע מיד לעזרתה. היא עצרה את הרכב בצד וניגשה לעזור.

מקהל הצופים מסביב שמעה שהנערה נפלה לפתע והתעלפה, הסובבים ניסו להרים אותה וללוות אותה לביתה, אך ללא הצלחה. מיכל דאגה לשנות את תנוחתה על ידי הרמת הרגלים לזרימת דם משופרת. מאחר והנערה הייתה בהכרה ודיברה לעניין, ניסתה מיכל לברר מה ארע, אך הסתבר שהנערה אינה זוכרת את אירוע הנפילה. היא מסרה פרטים כיצד ליצור קשר עם אמה ומיכל ביקשה לקבל פרטים נוספים שעשויים לסייע באבחון המצב, כמו מחלות רקע, תרופות שהיא נוטלת.

התברר שעד לאותו רגע היתה הנערה בריאה לחלוטין, ללא מחלות רקע וטיפול תרופתי. מיכל דאגה להזמנת אמבולנס ובמקביל המשיכה לבדוק את הנערה. היא הבחינה שנוצר עיוות בפנים והן אינן סימטריות וכאשר ביקשה ממנה לחייך החיוך היה לא סימטרי, ידה השמאלית שמוטה ולא היה ביכולתה ללחוץ יד או להרים יד שמאלית או להזיז את רגלה השמאלית. מיד עלה חשד בלבה של מיכל כי מדובר באירוע מוחי.

כאשר הגיע האמבולנס מיכל ביקשה מהנהג שיפנה את הנערה מיד לבית חולים ולא להתעכב בבדיקה נוספת, כי כל דקה יקרה במצב של אירוע מוחי שבו יש חלון זמן קצר למתן טיפול שימזער נזק בלתי הפיך. היא הינחתה לדאוג לבטיחותה, כי פלג גופה השמאלי היה משותק. חשוב מכל, הדגישה בפני צוות האמבולנס, יש למסור במיון כי למרות גילה הצעיר, יש סימנים ברורים לכך שעברה אירוע מוחי ועל כן חיוני שתתקבל מיד ולא ישהו אותה בהמתנה עד לבדיקה וטיפול, כביכול זו סתם עוד נערה שהתעלפה. מסתבר כי בבית החולים, לאחר שה-CT ראש היה תקין, ייחס הצוות את התופעות לתגובה נפשית ולא לאירוע מוחי וזאת נודע למיכל כאשר שמעה זאת מהאם, אתה יצרה קשר כדי לשאול לשלום הנערכה,


דווקא בשל היותה אחות פסיכיאטרית מיומנת, עמדה מיכל אידלמן אוחנה על כך שאין מדובר בשיתוק על רקע פסיכיאטרי. היא המליצה להורים להתעקש כי למרות תוצאות ה-CT התקין ,שהם ידאגו להשלמת הבירור כפי שנוהגים גם כשיש חדש לאירוע פסיכיארטי, אז דואגים תמיד להשלים בירור גופני מלא, לשלילת מחלות גופניות, לפני מתן אבחנה נפשית ועל כן חיוני שהיא תעבור MRI.

התעקשותה של האחות המנוסה הסתברה כמוצדקת ולאחר שבוצעה בדיקת MRI ראו הנוירולוגים כי הנערה עברה אירוע מוחי וכי יש פגיעה מוחית. חיי הנערה בת ה- 16 ניצלו תודות להתערבותה של מיכל והיא עתידה לעבור תהליך שיקום ממושך.

הורי הנערה: 'אנו מודים מכל לב לאחות שהצילה את בתנו. בזכותה של מיכל הבת הגיעה במהירות לבית החולים והוחל טיפול שהציל את חייה והפחית את הנזקים לעתיד. מדהים שהיא איבחנה ברגע הראשון בשטח מה שהרופאים בבית החולים לא הצליחו משך יומיים. ההתעקשות של מיכל שאין מדובר בתגובה נפשית ושחשוב כי בתנו תעבור בדיקת MRI היתה מוצדקת ומקצועית וחשובה להמשך הטיפול והשיקום שלה'.

מיכל אידלמן אוחנה מבקשת לחדד ולציין שאם מופיעים סימנים מחשידים לאירוע מוחי, חייבים להתייחס אליהם גם כשמדובר באדם כה צעיר ללא כל תחלואת רקע.

ד"ר סיון בלוך, נוירולוגית בכירה ב'כללית', מנהלת המחלקה בבית חולים 'כרמל' והמרפאה הנוירווסקולרית במרכז רפואי 'לין': שבץ מוחי בצעירים מופיע בשכיחות נמוכה, אך בהחלט מתרחש. בגיל הצעיר, התופעה השכיחה יותר היא של דימומים מוחיים על רקע מלפורמציות בכלי דם אךבהחלט מתרחשים גם שבצים על רקע איסכמי ועל רקע חסימת כלי דם, בעיקר במטופלים עם נטייה לקרישיות יתר, כאשר בדרך כלל הנטייה לקרישיות יתר מתגלה רק לאחר אירוע השבץ. המסר החשוב ביותר הוא שבכל הופעה פתאומית של חסר נוירולוגי כמו חוסר יכולת דבר, עווית בפנים, בלבול, חוסר יכולת להפעיל חלק מהגפים וכדומה, יש לפנות מידית את האדם לחדר מיון, ללא תלות בגילו. אבחנה מבדלת של שבץ מוחי קיימת בכל גיל, אפילו בילדים וטיפול מיידי עשוי להציל חיים ולתרום באופן משמעותי לצמצום הנזק הנוירולוגי, מניעת איכות קשה ופגיעה ניכרת באיכות החיים.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מפגש בין ד'ר חגי אמיר מנהל בי'ח לוינשטיין...
*   גם כאשר היה בדרך לחתונה שלו לא שכח...
*   ניתוח הארכת גפיים גורם לצעירים מאירופה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים