השבוע בבי'ח 'כרמל'. ד'ר דביר פרויליך, לאה ז'ק, עידית בלייס, פרופ' מרתה דירנפלד ועוד.כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון, דובר ביח'ל 'כרמל'

ד'ר דינה פרין שכטר, ליווי רוקחי ב'כרמל'. עבודת מחקר במעבדת היחידה להפרייה חוץ גופית ב'כרמל' זכתה במקום הראשון

פורסם ב: 22/09/2019 16:52

מימין לשמאל : הרוקחת נדיה, ד'ר דביר ולאה זק. צילום: אלי דדון
במסגרת יום הרוקח הבינלאומי נחשף שירות חדש למנותחים בריאטרים במרכז הרפואי 'כרמל'. בפרויקט משותף ומוצלח בין מנהל יחידת ניתוחי הבריאטריה ד"ר דביר פרויליך ומנהלת בית המרקחת בכרמל ' לאה ז'ק ייהנו מעכשיו כל המטופלים המנותחים במחלקה משירות חדש של ליווי והדרכה רוקחית פרונטלית וצמודה לאחר הניתוח.

מובילה את נושא הליווי הרוקחי בבית החולים היא רוקחת אחראית לרצף טיפול תרופתי, נדיה מרגולין האומרת : 'ניתוחים בריאטריים עלולים לגרום לשינויים אנטומיים ופיזיולוגיים בגוף. סוגים שונים של ניתוחים משפיעים בצורה שונה על הפרמקוקינטיקה של התרופות ולכן נדרשת בחינה מחודשת של הטיפול התרופתי שניתן עד כה.

גם לאחר ביצוע התאמות בטיפול התרופתי יש לזכור שהניתוח הבריאטרי משפר תחלואת מחלות נלוות להשמנה בקצב מהיר יחסית כמו סוכרת ולכן נדרשת התאמת הטיפול התרופתי גם בטווח הקצר וגם בטווח הארוך.מכאן עלה הצורך בשירות ייחודי שיוכל לתת מענה הן לצוות הרפואי והן למטופל בכל הקשור לבקרה וייעוץ. מטרת הייעוץ הינה מתן שירות אישי פר מטופל, העלאת היענות תרופתית, הנגשת מידע אודות טיפול תרופתי יעיל למטופל, בקרה והתאמה של טיפול תרופתי בייחוד במקרים בהם מדובר בתרופות עם טווח טיפולי צר.

במסגרת הייעוץ הרוקחי הייעודי נבדק הטיפול התרופתי הקבוע של המטופל ולאחר מכן מתבצעת בחינה של השינויים הנדרשים לאחר ניתוח בריאטרי בהתאם למצבו של המטופל הזוכה להסבר מקיף והדרכה בנושא טיפול התרופתי שלאחר הניתוח.

במסגרת ההדרכה עולות שאלות של המטופלים על הנושאים שחשובים להם מבחינת טיפול תרופתי והמשך חייהם וגם להם הם זוכים לקבל תשובה אישית ומדויקת מעדכנת הרוקחת נדיה. כמו כן במסגרת הערכות ושיפור שירות הטיפול התרופתי תכנס מעתה הרוקחת נדיה באופן שוטף לוועדות בריאטריות של הבית חולים על מנת לבצע הערכה תרופתית טרום ניתוחית.

מנהל יחידת הניתוחים הבאריטריים בבית החולים 'כרמל' מקבוצת ''כללית' ד'ר דביר פרויליך מעדכן כי הרוקחת נדיה היא שחקן חיזוק משמעותי למרפאה הבריאטית. לאחר הניתוח משתנה ספיגת המזון בחלק מהניתוחים ובהתאם גם הספיגה של התרופות מה שמחייב התאמה אישית והדוקה יותר בעיקר אצל חולים מורכבים הנוטלים תרופות שספיגתם משתנה לאחר הניתוח.


המרפאה הבריאטרית של כרמל היא בעלת תוצאות ניתוחיות טובות במיוחד זאת בעיקר בעקבות בחירת מטופלים נכונה ועבודה מולטידספלינרית (רב מערכתית). בחירת המנותח מתבצעת ע'י צוות רב מקצועי מורחב הכולל את המנתח, רופא מרדים, אנדוקרינולוג דיאטניות עוס"ית ומעכשיו גם רוקחת צמודה.
מנהלת בית המרקחת לאה זק מציינת כי שירות הליווי הרוקחי החדש מצטרף לשורה ארוכה של שירותים אותם מציע בית המרקחת של כרמל בהם בקרות רישום תרופות נכון, שירות לפרסונל, הכנות של תרופות ביולוגיות, רוקח בפגיה, צוות TPN המעורב בטיפול, הוצאת דפי מידע לחולים במכון ההמטואונקולוגי לצוות ולמטופלים, מידע לתרופות בזונדה ועוד.

***


עידית בלייס אמבריולוגית במעבדת היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים 'כרמל' מקבוצת 'כללית'
זכתה במקום הראשון הארצי והמכובד בעבודת מחקר ייחודית בקרב עבודות מקצועיות בתחום המעבדות הרפואיות והמחקר. עבודתה של עידית נבחרה וזכתה במסגרת הכנס המדעי החברתי הרביעי במספר לעובדי מעבדות הביוכימאים ומיקרוביולוגים שנערך בנמל תל אביב.

מטרת העבודה הייתה לבדוק האם ניתן לפתח מודל 'מותאם למעבדה' לצורך שיפור יכולת בחירת העוברים להעברה לרחם. בעקבות עבודת המחקר והשימוש במודלים החדשים שפותחו בה, עלה אחוז ההריונות המוצלחים בכרמל וירדו ההריונות מרובה העוברים. באופן ייחודי באזור הצפון כל העוברים המגודלים ביחידה בכרמל נמצאים ונסקרים באינקובטור הייחודי 'האמבריוסקופ' מה שאומר הסיכויים בכרמל להיריון מוצלח גדולים יותר .

מסבירה פרופ' מרתה דירנפלד מנהלת יחידת הפיריון והIVF ב'כרמל': 'כיום, ברוב המעבדות בהם מגדלים את העוברים באינקובטור מסוג Time lapse כגון האמבריוסקופ משתמשים במודלים כללים. בכל המחקרים שבדקו ההתאמה של המודלים למעבדות שונות, הראו שזמני חלוקת העוברים משתנה בין מעבדות ולכן נבנו המודלים הכלליים כך שיתאימו לכלל המעבדות. מודלים אלו משמשים בעיקר לפסילה של עוברים שסיכויי ההשרשה שלהם נמוכים ואינם משמשים ככלי לבחירת עובר יחיד כאשר קיימים כמה עוברים דומים מבחינת הציון'.


עידית בלייס מעדכנת כי משנת 2013 גודלו באמבריוסקופ של כרמל 13,000 עוברים. העוברים מוינו לפי סוג ההפריה, יום ההחזרה ותוצאות ההיריון והלידה. נמצאו הבדלים בין עוברים שנתנו היריון ולידה ועוברים שלא נתנו היריון בתזמון החלוקות של התאים כגון: זמן חלוקה לשני תאים, שלושה תאים וכך הלאה.

המודל החדש שפותח במעבדת ההפריה החוץ גופית כרמל משמש לבחירת העובר המתאים ביותר להחזרה לרחם ובעל הסיכויים הגבוהים ביותר לתת היריון ולידה. המודל נבדק סטטיסטית ונמצא תקף לשימוש קליני והוא הוכנס כבר כעבודת שגרה במעבדת ההפריה החוץ גופית בכרמל .

מנהלת מעבדות 'כרמל' ד'ר דינה פרין שכטר אמרה כי היא גאה בצוות המעבדה של בית החולים אשר הוביל את המעבדה למצוינות. 'הזכייה במקום הראשון בעבודת מחקר ייחודית במעבדה קלינית שבוצעה במשאבים מצומצמים ותחת עומס עבודה גדול הינה אות כבוד למעבדה ואות כבוד מכובד לבית החולים'.

ד'ר שירלי להב מנהלת מעבדת ההפרייה החוץ גופית של 'כרמל' ציינה: 'חשוב לנו שהמחקר משליך על איכות הטיפול ומשפר את תוצאות עבור המטופלים והמטופלות שלנו ואנו מאמינים כי הוא ישפר עוד יותר את התוצאות גם בעתיד. אנו כצוות המעבדה מקוות להמשיך להתקדם ולתרום גם בתחומים נוספים ".
הזוכה במקום הראשון עידית בלייס הגיעה לכרמל בשנת 2012 היא בוגרת תואר שני במדעי החיים מאוניברסיטת תל אביב והשתלמה בדנמרק בנושא בניית מודלים לבחירת עוברים להחזרה לרחם.
בצילומים – הזוכה מכרמל עידית בלייס עם הצוות הניהולי '.
עידית בלייס פרס מעבדות. צילום: אלי דדון

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מפגש בין ד'ר חגי אמיר מנהל בי'ח לוינשטיין...
*   גם כאשר היה בדרך לחתונה שלו לא שכח...
*   ניתוח הארכת גפיים גורם לצעירים מאירופה...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים