הכד השחור רומן משפחתי מאת ארד שרון. עורכת: עדנה שבתאי. הוצאת 'פרדס'

מחבר הספר 'הכד השחור', ארד שרון, הוא דור שלישי למשפחת אדריכלים מפוארת. הוא גר בתל אביב עם בת זוגו, גם היא אדריכלית, ואב לארבעה ילדים

פורסם ב: 13/09/2019 13:48

הכד השחור מאת ארד שרון. הוצאת 'פרדס'
הגיבור בספרו של ארד שרון, 'הכד השחור' הוא ליאו, דור שני למשפחת אדריכלים ישראלית ידועה, שנשלח בילדותו לקיבוץ בשרון. בחייו הבוגרים נאלץ להמשיך את דרכו של אביו, שנחשב לאדריכל של המדינה, הקים משפחה ותכנן מבנים ציבוריים חשובים, ולצד כל אלה, ניהל חיי לילה חסרי מעצורים, רווי אלכהל וסקס, עד אשר עשה את הגרוע מכל.

במהלך 48 השנים המתוארות ברומן המשפחתי, העסיסי ורווי הסקנדלים המשפחתיים, שזורים, בשפה פשוטה אך מצמררת,

בספרו החדש של ארד שרון, נשלח ליאו, ילד בן שבע, בידי הוריו שהיו מהאצולה התל- אביבית, לקיבוץ למשך שבע שנים, בתואנה שהם מגנים עליו בפני האיום הביטחוני שהחל בהפצצה האיטלקית על תל אביב. הוא חלם להיות רופא, אך בחייו הבוגרים נאלץ ללמוד אדריכלות ולהמשיך את דרכו של אביו האדריכל של המדינה ומי שהביא את זרם הבאוהאוס לאדריכלות בישראל.

ליאו הקים משפחה ואת ההזמנה לחתונה שלו חיבר המשורר הקאנוני אברהם חלפי, שחקנים מתיאטרון האוהל' הציגו בה, ומבין המתנות שקיבל היו גם עבודות של ציירים פורצי דרך באמנות הישראלית. הוא תכנן מבנים ציבוריים חשובים, אך בסגנון מנוגד בתכלית לזה של אביו, ולצד כל אלה, ניהל חיי לילה פרועים וחסרי מעצורים ,רווי אלכוהל וסקס כאשר שום קוד מוסרי לא עמד בדרכו , עד אשר עשה את הגרוע מכל.

נדמה שכל חייו של ליאו, סומנו מהרגע שבו נולד. אילו היתה תכנית בידור ורכילות המסקרת את אותן ארבעים ושמונה שנים המתוארות ברומן המשפחתי, העסיסי ורווי הסקנדלים הזה, היו כל הדמויות המאכלסות את הספר – אמנים ועיתונאים, פוליטיקאים מושחתים ואנשי העולם התחתון - הידוענים של אותם הימים, מככבות בו על בסיס יום יומי.

במהלך 48 השנים המתוארות ברומן המשפחתי החל מ-1940 ועד 1988, נשזר הנרטיב של שלושה דורות בני משפחה אחת, בתוך ההוויה הישראלית על שלל גווניה וביטוייה, בניית הארץ, המלחמות, הפוליטיקה והכלכלה, וחיי התרבות והאמנות, אשר השפיעו לא אחת גם על גורל הגיבורים -,ישראליות המשתקפת בשינוי אופייה של תל-אביב מעיר קטנה וחלוצית עד להפיכתה למרכזה של בוהמה תוססת.

ארד שרון בחר לספר את הסיפור המשפחתי המורכב שלו ממרחק הזמן בישירות ובפשטות מצמררת, שכן הוא גדוש אירועים משפחתיים דרמטיים - תככים, בגידות, מזימות, שנאה, קנאת אחים ונקמה, העומדים בפני עצמם.

ארד שרון, דור שלישי למשפחת אדריכלים, יליד תל אביב בוגר ביה"ס לאדריכלות, ה-AA בלונדון וממשיך דרכו של סבו אריה שרון - אבי האדריכלות הישראלית. ארד חי בת"א עם בת זוגו האדריכלית ולו ארבע ילדים. 'הכד השחור' הוא ספרו השני לאחר ספרו הראשון "להציל את החולדה" (2018, הוצאת "כתב").
הספר מכיל 285 עמודים - 88 ש'ח בחנויות וברשתות הספרים . אפשר להשיג את הספר גם בגירסה דיגיטלית.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'ניצנה' רומן מתח מאת: אביחי אורן. הוצאת...
*   'כמו שאת' מאת אושרית שטרית. הוצאת 'יהלומים'...
*   'לא רצויה' מאת אמילי ציבושניק. הוצאת...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים