קלפי טיפול לנפש ולנשמה פותחו ע'י מיכל אידלמן אוחנה מנהלת הסיעוד בשירות בריאות הנפש של 'כללית'. כתבה: רונית קיטאי

אחיות 'כללית' ממרפאות ראשוניות ומערך הפסיכיאטריה במחוז חיפה וגליל מערבי עברו הכשרה בניהול שיח על מצוקה רגשית בעזרת קלפי טיפול. לאור הצלחת הסדנא, מתוכננת סדנא לקבוצה נוספת של אחיות שיוכלו להיעזר בכלי יעיל זה במהלך שיחותיהן עם המטופלים

פורסם ב: 04/09/2019 01:26

הכשרה לאחיות בניהול שיח עם מטופל בעזרת קלפים טיפוליים. צילום: דוברות 'כללית'
אחיות כללית ממרפאות ראשוניות ומערך הפסיכיאטריה במחוז חיפה וגליל מערבי עברו הכשרה בניהול שיח על מצוקה רגשית בעזרת קלפי טיפול. לאור הצלחת הסדנא, מתוכננת סדנא לקבוצה נוספת של אחיות שיוכלו להיעזר בכלי יעיל זה במהלך שיחותיהן עם המטופלים


בסדנה השתתפו אחיות מכלל מרפאות כללית במחוז והועברה על ידי מיכל אידלמן אוחנה, מנהלת הסיעוד בשירות בריאות הנפש של כללית, אשר גם פיתחה את הקלפים הטיפולים המותאמים למטרה זו, 30 קלפים בכל חפיסה.

ניתן לבחור מתוך הקופסא קלפים בצורה סלקטיבית המתאימה לנושא: ההתמודדות עם קושי נפשי, הפרעה נפשית או קושי בהתמודדות עם מחלה כרונית. בעזרת הקלפים יכול המטופל לבחון דברים הקשורים להתמודדות שלו ולדבר עליהם. צפים נושאים כמו סטיגמה, גורמי התמיכה, יחס הסביבה, קשיי התמודדות ועוד.

מיכל, מנחת הקבוצה, מסבירה כי הקלפים מסייעים למטופל להיפתח לנושאים טעונים וכן להתמקד בבעיות כאובות ודרכם להגיע למודעות, תוך שיקוף המצב. כך ניתן לראות את הדברים אחרת, לקבל פרספקטיבה שונה או סתם לפתוח את הנפש ולשחרר.

משתתפות הסדנא קיבלו הדרכה כיצד לעבוד עם הקלפים, כיצד להגיב לדברי המטופל בצורה אמפטית ולא שיפוטית וביקורתית.זהו שלב שבו האחות יוצאת מאחורי השולחן והמחשב, יושבת בזווית של 45 מעלות מהמטופל בקירבה אינטימית של עד חצי מטר ונוצרת הזדמנות לשיח אחר בין האחות למטופל שכן דברים ש'שומעים משם לא רואים מכאן'.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   חוקרים ממכון רקח לפיזיקה באוניברסיטה...
*   אחרי שהחלימו מנגיף הקורונה: האב והבן...
*   מרכז הפעלת הדוגמים של מד'א בירושלים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים