עומרית ישראלוביץ' שפר מראשון לציון, חטפה דום לב והתמוטטה במהלך אימון במכון וינגיט. היא ניצלה ובעקבות זאת גם אחותה. הכיצד? כתבה: רונית קיטאי

אחותה של עומרית, נטע, שחיה בטקסס, סיימה ביקור בארץ יום לפני אירוע הלב של עומרית, וכשהגיעה לארה'ב, שמעה על מה שקרה לאחותה. הרופאים בבית החולים אמרו לעומרית לאחר בדיקת MRI, כי מומלץ שבני משפחתה הקרובה ייבדקו, שכן קיים סיכוי מוגבר למחלות לב במשפחה. בעקבות כך, נטע נבדקה אצל קרדיולוג, שגילה כי היא סובלת מבעיה דומה לזו שאובחנה בגופה של עומרית

פורסם ב: 28/08/2019 20:53

מימין עומרית ומשמאל נטע. צילום: אלבום פרטי
עומרית ישראלוביץ' שפר מראשון לציון השתתפה באימון במכון וינגייט, כחלק מקורס מדריכות אירובי פיטנס, שבו למדה. לפתע, במהלך ביצוע תרגיל רצועות, לקתה בדום לב והתמוטטה.

באולם האימונים הייתה בהלה רבה. אחת המתאמנות התקשרה למוקד 101 של מד'א, כשבמקביל יצאה מתאמנת אחרת מהאולם, על מנת לקרוא לעזרה. במרחק קצר, היא ראתה אמבולנס של מד'א, ולידו מצאה את חובשי רפואת חירום במד'א איגור טרסקין ולגסו טקלה, שהיו במקום כחלק מאבטחה רפואית שביצעו לאירוע אחר. המתאמנת קראה לחובשים לבוא, ובתוך שניות בודדות הם הגיעו אל עומרית. החובשים של מד"א זיהו מיד שעומרית מחוסרת הכרה וללא דופק ונשימה, והחלו בביצוע פעולות החייאה מתקדמות, שכללו עיסויים ומתן מכות חשמל ממכשיר הדפיברילטור.

כעבור פחות מדקה מרגע תחילת ביצוע פעולות ההחייאה, ובסך הכל בתוך כשתי דקות מרגע דום הלב של עומרית, היא חזרה לחיים. הדופק התייצב, עומרית שבה לנשום בכוחות עצמה וחזרה להכרה. צוות ניידת טיפול נמרץ של מד'א שהגיע למקום ביצע בדיקות רפואיות ופינה את עומרית לבית חולים, כשמצבה יציב. עומרית אושפזה בביה"ח, ועברה בדיקות. כעבור שישה ימים, וכשבגופה הושתל קוצב לב מיוחד (דפיברילטור), היא שוחררה מבית החולים לביתה.

אחותה של עומרית, נטע, שחיה בטקסס, סיימה ביקור בארץ יום לפני אירוע הלב של עומרית, וכשהגיעה לארה'ב, שמעה על שקרה לאחותה. הרופאים בבית החולים אמרו לעומרית לאחר בדיקת MRI, כי מומלץ שבני משפחתה הקרובה ייבדקו, שכן קיים סיכוי מוגבר למחלות לב במשפחה.

בעקבות כך, אחותה נטע נבדקה אצל קרדיולוג, שגילה כי היא סובלת מבעיה דומה לזו שאובחנה בגופה של עומרית, שעלולה לגרום לאירועים לבביים חריפים. זמן קצר לאחר מכן, הושתל גם בגופה של נטע דפיברילטור, באמצעותו חייה יוכלו להינצל במקרה של דום לב. נטע, כמו גם עומרית, לא דימיינה שהיא עלולה ללקות בדום לב, בלי שום הכנה מוקדמת, ובגיל צעיר. ייתכן שאלמלא המוות הקליני של עומרית וחזרתה לחיים, אחותה נטע לא הייתה נבדקת, ולא היה מותקן בגופה המכשיר מציל החיים.

סיכמה עומרית ישראלוביץ' שפר 'המקרה שלי מחדד את הצורך בהעלאת המודעות בציבור למצבים של דום לב, ולביצוע פעולות החייאה בסיסיות ברגעים הראשונים והשימוש במכשיר ה'דפיברילטור'. לי היה מזל, אבל לצערי ברור שזה לא תמיד ככה. בזכות צוות מד'א שהציל את חיי, לילדים שלי יש היום אימא, ואני אסירת תודה על כך. בעקבות המקרה שלי, נערך בירור משפחתי רפואי, וגם אחותי קיבלה טיפול מונע על מנת שלא יקרה לה מה שקרה לי'.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   זהירות משברים! ב'כללית' מנסים למנוע...
*   היחידה הגריאטריה של כללית בחיפה עברה...
*   חובשי רפואת חירום במד'א והפאראמדקים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים