השבוע בביח'ל 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון

מנויים אקדמיים מטעם הפקולטה לרפואה של הטכניון לרופאים בכירים מביח'ל 'כרמל' מקבוצת 'כללית'. עושים לעצירת העלימות כלפי צוותי בתי החולים

פורסם ב: 18/08/2019 09:24

מומחי כרמל והמינויים החדשים באקדמיה. צילום: אלי דדון דובר ביח'ל כרמל
רופאים בכירים מבית החולים כ'רמל' מקבוצת 'כללית' זכו במינויים אקדמיים מכובדים מטעם הפקולטה לרפואה של הטכניון.

מדובר בד'ר בני ברנפלד מנהל המחלקה האורתופדית שמונה לדרגת מרצה מחנך קליני בכיר.

ד"ר מיכל שטיינברג מנהלת שירות ברונכואקטזיות וCF מבוגרים ביחידת הריאות - כמרצה קלינית בכירה.

ד'ר מיוריאל קונופניקי רופאה בכירה במיון ילדים התכבדה - לדרגת מרצה מחנך קליני.

ד"ר לנה שגיא-דאין רופאה בכירה במחלקת נשים ויולדות ובמכון הגנטי י לדרגת מרצה קליני בכיר.

ד'ר קרן לביא - נבו רופאה בכירה במחלקת פגים -י לדרגת מרצה מחנך קליני

ד'ר מיכל גרשינסקי מנהלת היחידה המרחבית לסוכרת -י לדרגת מרצה מחנך קליני.


מנהל ביה'ח 'כרמל' ד'ר אבי גולדברג ברך את בעלי המינויים החדשים: 'החיבור של 'כרמל' לאקדמיה הוא חיבור טבעי המשלב עבודה מחקרית עם צוותים של רופאים בכירים מ'כרמל' המשמשים כמרצים בפקולטה. חינוך ובניית דור העתיד של הסטודנטים לרפואה הוא מאבני היסוד בתפיסה שלנו כבית חולים אקדמי המסונף לטכניון. אני גאה במינויים החדשים של מומחי כרמל באקדמיה ובטוח כי הם יוסיפו נדבך נוסף של איכות ומקצועיות'.


ד"ר לנה שגיא דאין שמונתה למרצה קלינית בכירה אמרה: 'אני מאמינה במחקר ככלי הטוב ביותר שמנחה ומוביל את כל הפעילות הרפואית היומיומית שלנו, החל מבדיקות סקר באוכלוסייה כמניעה ראשונית, דרך אבחון אופטימלי של המטופלים וכלה בטיפול הכי טוב והכי מתאים עבורם.

בנוסף, תוך כדי ביצוע מחקר ניתן להכיר הרבה אנשים חדשים שמעוניינים ופעילים באותם התחומים שמעניינים את החוקר, להגיע להרצאות מרתקות ולכנסים כמו עשרות פוסטרים יוצאי בי'ח 'כרמל' הוצגו בכנסים בארץ ובחו'ל, ואף לשנות מדיניות ארצית ובין לאומית.


קבלת המינוי מסמלת עבורי נקודת מפנה בקריירה האקדמית שלי ופותחת עבורי דלתות חדשות. בימים אלה אני מנחה מספר מתמחים בביצוע מחקר, פעילה בוועד הארצי למיילדות וגינקולוגיה, וכן מארגנת קורס חדש במסגרת לימודי המשך בפקולטה לרפואה של הטכניון בשם "מחקר במאה 21". קורס זה נועד להקנות לחוקרים מתחילים כלי עזר שימושיים ופשוטים לביצוע מחקר, כולל ליווי צמוד בתכנון, כתיבה והגשת המאמר. אני מאמינה שבכך נוכל לקדם את היכולות של המתמחים בביצוע מחקר רפואי, דבר שבהחלט יתרום לקידום הרפואה'

***

כנס ראשון מסוגו בנושא התמודדות ומניעת אלימות כלפי צוותי בתי החולים נערך החודש ביוזמת מנהל ביה'ח 'כרמל' ד'ר אבי גולדברג. בכנס השתתפו רפ'ק דרור פסקוביץ ראש משרד חקירות במשטרת חיפה, ופרופ' שלמה מור יוסף מי ששימש כיו'ר הועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות.

הכנס נערך בפני עשרות עובדים, מנהלי מחלקות וצוותים בכירים ונפתח ע'י ד'ר גולדברג שאמר כי 'האלימות היא נגע רע הפוגע ברקמת החיים במדינה. הוא פוגע קשות במערכת הבריאות בכלל ובעובדי בתי החולים הנמצאים בחזית הטיפול בחולים בפרט.

המטרה שלנו היא להעניק לכל עובדי ביה'ח סביבת עבודה מוגנת ובטוחה. יש לנו מערך ביטחון חזק ומקצועי בניהולו של מנהל הביטחון ניר רוגר שיחד עם עשרות מאבטחים ואחמשי'ם הפרוסים בכל הנקודות הקריטיות בביה'ח, מספקים תגובה מהירה ונחרצת בכל אירוע או חשד לאירוע אלימות'.

בבית החולים פרוסות 150 מצלמות אבטחה בכל המוקדים המרכזיים בדגש על ריכוזי קהל ועמדות המתנה ועוד 150 לחצני מצוקה המקפיצים בלחיצה עליהם איש ביטחון המגיע מיידית למקום.

בהתפלגות אירועי האלימות ב'כרמל' ציין ד'ר אבי גולדברג, כי חדר המיון ( המלר'ד) בו סף הרגישות מאוד גבוה בולט עם קרוב לחצי מאירועי האלימות הפיזית והמילולית בשנת 2018 כשלאחריו מחלקת הביטחון והמחלקות הפנימיות והכירורגיות.

ראש משרד החקירות במשטרת חיפה רפ"ק פסקוביץ ציין כי רק בשנה האחרונה הצטברו על שולחנו כ 22,000 חומרי חקירה איתם צריכים להתמודד רק 60 חוקרים. 'מבחינת תחנת חיפה אנו נותנים עדיפות לתלונות המגיעות מבתי החולים בעיר, ואנו מטפלים באופן מיידי בתלונות על אלימות כלפי צוותים רפואיים. חשוב לנו שכל מי שנפגע כתוצאה מהאלימות יגיש תלונה אישית במשטרה, צריך לדעת שללא הגשת תלונה ע'י הנפגע ידנו כמשטרה כבולות. לשמחתי שיתוף הפעולה בין ביה'ח 'כרמל' למשטרת חיפה הוא מעולה, ואנחנו כאן בשביל כל עובדי ביה"ח כדי לגדוע כל יד שמונפת באלימות כלפי הצוותים הרפואיים'.


פרופ' שלמה מור יוסף לשעבר מנכ'ל ביח'ל 'הדסה' ומי שכיהן כיו'ר הוועדה למיגור אלימות במערכת הבריאות בישראל אמר כי 'בישראל מתרחשים בממוצע 3,000 מקרי אלימות כלפי צוותים רפואיים בשנה וכי האלימות נמצאת בכל התחנות ובכל נקודות המגע של מטופל ואיש צוות.

חלק ממסקנות הוועדה בראשה עמד הם כי יש צורך ברור והשקעה ביצירת וודאות כלפי המטופלים. חשוב מאוד שהמטופל ידע מה הולך לקרות איתו במהלך הטיפול. זה חוסך ומונע המון בעיות.

בנוסף לכך נדרש מגע אנושי ומרגיע כלפי המטופלים מצד אחד, ומהירות תגובה מהירה וחדה כלפי אלימות כדי להראות שהאלימות לא משתלמת. בנוסף אמר כי נדרשת מחויבות ארגונית בשילוב אבטחה פיזית וטכנולוגית כדי לזהות מוקדם מקרה אלימות יחד עם פק"ל פעולות אוטומטי למצבים חריגים של אלימות כלפי הצוותים. בכנס החשוב השתתפו גם יו"ר הוועדים של כרמל, ד"ר אריה ביטרמן יו"ר ועד הרופאים והגב' אירנה ברייב יו"ר וועד העובדים שאמרו בקול אחד חד וברור. די ואפס סבלנות לאלימות בבתי החולים.
הצוותים למניעת אלימות. צילום: אלי דדון דובר ביח'ל כרמל

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   רפואה חוצת גבולות וכך נראה מזרח תיכון...
*   ילד בן 5 בלע סיכת ראש שנועדה לאחזקת...
*   הכינו גופכם לחורף בעזרת מרפאות כללית...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים