ד'ר סיון בלוך (46) מונתה כמנהלת החדשה של המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון דובר ביח'ל כרמל

על ההתפרשות של המחלקה הנוירולוגית ב'כרמל' למרפאות 'כללית' בערים נוספות והקשר המקצועי הרציף למרפאות ''זבולון', לין' ועוד. פרופ' עופר לביא מנהל מערך נשים ויולדות על תחום עידוד ההנקה ב'כרמל' כחלק משבוע ההנקה הבינלאומי

פורסם ב: 04/08/2019 22:00

ד'ר סיון בלוך. צילום: אלי דדון דובר ביח'ל כרמל
ד'ר סיון בלוך מונתה כמנהלת החדשה של המחלקה הנוירולוגית במרכז הרפואי 'כרמל'. במסגרת תפקידה תהיה אחראית ד'ר בלוך על המחלקה המקיימת 1,300 אשפוזים בשנה ועל מערך המרפאות והשירותים המקצועיים אותם מעניקה המחלקה הנוירולוגית של בית החולים.

השירותים כוללים מרפאה לטיפול בהפרעות תנועה, מרפאת עצב שריר, מרפאה לטיפול באפילפסיה, מומחים לכאב נוירולוגי, ויחידה נוירו אימונולוגית לטיפול בטרשת נפוצה, יחידה שנבחרה כמרכז מצוינות ארצי מוביל של הכללית .


מאז נולדה סיון בקיבוץ כנרת לפני 46 שנה היא מחוברת לאהבת הארץ ואהבת האדם.בצה'ל היא שרתה במשרד הביטחון לאחר מכן למדה רוקחות ב'הדסה' ירושלים ועבדה כרוקחת תוך כדי לימודי הרפואה. היא סיימה את לימודי הרפואה בטכניון בשנת 2002 והתמחתה בנוירולוגיה בביח'ל 'כרמל' אצל פרופ' סילביה הוניגמן האגדתית ממנה למדה את חשיבות ההקשבה והחמלה לכל מטופל.

לדברי ד'ר סיון בלוך: 'אני מאמינה מאוד בעבודת צוות וחושבת שצריך להאיר בכל אחד את הצדדים החזקים שלו. בני אדם הם שונים וזה היופי כשכל אחד יכול לתרום את הדברים שהוא חזק בהם, כאשר המטרה של כולנו היא לתת את הטיפול הטוב ביותר לחולה ולמשפחתו'.

לאחר התמחות- על בתחום שבץ מוחי בביח'ל 'איכילוב' בתל אביב חזרה ד'ר בלוך כרופאה בכירה ל'כרמל' ובשנת 2013 הקימה את מרפאת הסטרוק (שבץ מוחי) במרכז רפואי 'לין' של 'כללית'.מדובר במרפאה מקצועית וייחודית בצפון הרואה ומטפלת ב- 80 חולים בכל חודש מכל רחבי חיפה והצפון.

במרפאה בניהולה המקצועי של ד'ר בלוך יושבים כל המומחים תחת קורת גג אחת ומעניקים טיפול ומעטפת מקצועית מלאה לחולים. במרפאה נמצאים מרפאה בעיסוק העושה אבחון קוגניטיבי ובדיקה תפקודית למטופלים, קלינאית תקשורת, דיאטנית, עובדים סוציאליים ומומחי פיזיותרפיה המקיפים את כל צרכי המטופל.

מסבירה ד'ר סיון בלוך: 'החיבור בית חולים - קהילה עובד מצוין. מיד עם שחרור חולה שעבר אירוע מוחי ממחלקת האשפוז שלנו ב'כרמל', הוא מקבל תכנית מסודרת הכוללת כבר תורים ומפגשים עם כל אנשי המקצוע במרפאה ב'לין' כך שהוא לא צריך לדאוג בירוקרטית למאומה. אנחנו מסדרים לו את הכל והוא יכול רק לקבל טיפול רפואי שיתרום להחלמתו המהירה.

בנוסף למרפאה ב'לין' פרוסה המחלקה הנוירולוגית של 'כרמל' ומעניקה את שירותיה המקצועיים במרפאות ייעודיות גם במרכז רפואי 'זבולון' שבקריית ביאליק, במרפאות בעכו ,נהריה ובטבריה.היתרון שלנו הוא בקשר הרציף המקצועי בין כל המומחים שלנו כי אנחנו משמשים ככתובת המקצועית לכל השאלות במרחב בתחום הנוירולוגיה.

בכל ישיבת בוקר במחלקה שותפים לה כל הצוותים הפארא- רפואיים וכמובן צוותי הסיעוד בניהולה המצוין של האחות הראשית אילנה אליהו. יחד כולנו דנים בכל מטופל ומאושפז מעלים רעיונות ודואגים להעברת כל המידע הרפואי בצורה מסודרת בין כל הגורמים'.


את הבוקר שלה בטרם תגיע לבית החולים ,מתחילה ד'ר בלוך בבריכת השחייה של הטכניון ולאחר שעות העבודה תמצאו אותה משחקת כדורגל עם הבנים שלה או באיזה טיול בטבע הירוק. לדבריה 'כרמל' בשבילי זה בית בו גדלתי והיתה לי זכות גדולה לעשות זאת אצל פרופ' הוניגמן ששימשה לי כמנטורית וכדמות מרכזית בעיצוב האישיות שלי כרופאה כשהמוטו הוא קודם כל לכבד אדם כאדם תוך חמלה. זה מה שהיא השרישה בכולנו ואני מודה לה על כך/.

ד'ר סיון בלוך נשואה לד'ר בועז בלוך פסיכיאטר בביח'ל 'העמק' בעפולה ואם לארבעה ילדים: יעל, יואב, יהונתן ויאיר הקטן שעולה השנה לכיתה א'.

****


מעודדים הנקה בכרמל : תחת הסיסמה 'משפחה תומכת הנקה' נערך שבוע עידוד הנקה במרכז הרפואי 'כרמל' כחלק משבוע ההנקה הבינלאומי החל בישראל . שבוע עידוד ההנקה בכרמל היה מלא בתכנים מרתקים ובפעילויות מיוחדות ליולדות ולמשפחה המורחבת.

מסבירה האחות שושי קליין: 'חשוב לנו לשתף את בן הזוג ואת כל המשפחה התומכת כדי שכולם יהיו שותפים לתהליך יתמכו ביולדת ויאפשרו לה להניק בקלות ולהעניק לתינוק החדש את הטוב ביותר'. שושי קליין מנהלת סיעוד חטיבת טיפולים נמרצים ומערך האימהות מספרת על פעילות עידוד ההנקה בבית החולים, שכללה הפנינג צבעוני והפעלות בכל מחלקות מערך הנשים, החל ממחלקת יולדות, התינוקייה הפגייה וחדרי הלידה.

המחלקות קושטו בבלונים ובכרזות עם טיפים על חשיבות ההנקה, ילדי היולדות הוזמנו לצייר ולבצע עבודות יצירה אותם הם תלו ברחבי מחלקת היולדות, והיולדות ובני זוגם הוזמנו להרצאות מעניינות בכל תחומי הטיפול בתינוק והנקה מוצלחת.

יועצת ההנקה של המחלקה מרינה פולין הרצתה ליולדות על הנקה מיניות וזוגיות מוצלחת. העובדת הסוציאלית מיכל גרליץ העבירה סדנה על אתגרים בקשר הזוגי לאחר הלידה. ריטה רוגינסקי הירצתה על אמא מניקה ואבא מעניק.

מעיין פגות הרצתה על העצמת בן ובת הזוג בהנקה ואילו לודמילה רום דיברה על מיתוסים בהנקה. היולדות ב'כרמל' נהנו משורה ארוכה של סדנאות והרצאות וכן פעילויות שהתקיימו שם מידי יום ביומו והועברו ע'י מומחי ההנקה והמומחים של בית החולים, לטובת היולדות ובני המשפחה.

פרופ' עופר לביא מנהל מערך נשים ויולדות ב'כרמל' מעדכן כי לרגל שבוע עידוד הנקה המצוין השנה פרסמה 'כללית' תוצאות סקר שבחן עמדות בנושא הנקה בקרב נשים לפני ואחרי לידה. הסקר נערך באמצעות מכון "מדגם" וכלל 1,551 אימהות לתינוקות עד גיל שנה, לקוחות כללית.

מנתוני הסקר עולה כי 86% מהנשים דיווחו לפני הלידה כי הן תכננו להניק. בפועל עולה כי 84% מהיולדות הניקו או שילבו הנקה עם הזנה באמצעות תחליף חלב-אם כשחזרו הביתה וכ- 57% מהיולדות אשר הניקו, הניקו הנקה בלעדית.

73% מהנשים הפסיקו להניק במהלך חופשת הלידה. בקרב מי שחזרה לעבוד, למעלה ממחצית המשיכו הזנה בהנקה או באמצעות חלב-אם שאוב. רוב הנשים שממשיכות בהזנה באמצעות חלב-אם לאחר החזרה לעבודה מעידות כי במקומות העבודה קיימים תנאים הולמים לשאיבה והבנה מצד הסביבה.

מנהלת הסיעוד בבית החולים ,אהובה טל, ציינה כי 'שבוע עידוד הנקה שקיימנו בכרמל נועד לעורר מודעות ציבורית לחשיבותה של ההנקה ושל יצירת סביבה תומכת בהנקה בכל מקום ובכל זמן. נתוני הסקר של הכללית מלמדים אותנו כי יולדות מכירות בחשיבות ויתרונות ההנקה עם זאת חשות שנדרשת יותר התאמה סביבתית להנקה. השנה שבוע עידוד הנקה הינו בסימן סימן "סביבה תומכת" בדגש על תפקידם ותרומתם של הסובבים, בני המשפחה ובני/בנות זוג ליצירת סביבה מתאימה התומכת בהנקה'

ורד כהן מנהלת הסיעוד במחלקת יולדות מעדכנת כי השנה צפויים 4,000 לידות ב'כרמל' מספר שרק ממשיך לעלות ומראה את האמון הרב שיולדות מכל רחבי חיפה והצפון מעניקות למערך הנשים ולמחלקת היולדות של בית החולים. לדבריה 'אנחנו כאן כדי להעניק טיפול אישי ומסור לכל יולדת ואנחנו ממליצים לה על הנקה ומאפשרות למי שרוצות סביבת ביות מלא או כל צורה שהן תבחרנה כדי להרגיש בנוחות ומרבית וליהנות יחד עם התינוק'.
בהדרכת הנקה עם יועצת ההנקה מרינה פולין, ד'ר ראובן קידר ושושי קליין. צילום: אלי דדון דובר ביח'ל כרמל

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   לוחמי האש מצדיעים לכוחות מגן דוד אדום
*   חברת 'מעדני יחיעם' תרמו מוצרי נקניק...
*   'כללית' חוסכת ממטופליה חשיפה להדבקות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים