אפליקציה שפותחה בטכניון ע'י רוני אש ודולב עפרי, תסייע ללקויי ראייה לחצות מעברי חצייה בביטחה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות הטכניון

המאגר נבנה על ידי הסטודנטיות שפיתחו את היישומון כפרויקט גמר לתואר ראשון במעבדה לעיבוד אותות ותמונות (SIPL) בפקולטה להנדסת חשמל ע'ש ויטרבי, בראשות פרופ' דוד מלאך ומהנדס המעבדה נמרוד פלג. מי יביים את הסרט?

פורסם ב: 29/07/2019 03:42

אפליקציה לעיוורים. מימין לשמאל יאיר משה, דולב עפרי, איילת כהן ורוני אש צילום: דוברות הטכניון
סייעה להן הסטודנטית איילת כהן, והפיתוח נעשה בהנחייתו של מהנדס המעבדה יאיר משה ובשיתוף החממה החברתית בטכניון. כך אפליקציה שפותחה בטכניון תסייע ללקויי ראייה לחצות מעברי חצייה בביטחה וזה בזכות פיתוח של שתי סטודנטיות , רוני אש ודולב עפרי סטודנטיות מהפקולטה להנדסת חשמל ע'ש ויטרבי בטכניון פיתחו יישומון חדשני הצפוי לסייע משמעותית לכבדי ראייה ולעיוורים. היישומון, שפותח בפקולטה להנדסתחשמל ע"ש ויטרבי, הוצג בכנס ICSEE באילת 2018 וזכה בפרס לפרויקט מצטיין ע"ש תומס שוורץ.

היישומון מאפשר להולכי רגל לקויי ראייה לחצות בבטחה כביש מרומזר. הוא מזהה את רמזור הולך הרגל ומודיע בקול מה צבעו. המשתמש נדרש רק לכוון את מצלמת הטלפון בכיוון הכללי הרצוי – הוא אינו צריך לדייק בכך – והיישומון מודיע לו אם אפשר לחצות. נחיצותו של הפיתוח גדולה במיוחד כשמדובר במעבר חצייה שבו אין חיווי קולי לעיוורים.


אמינותו הגבוהה של היישומון מבוססת על למידה עמוקה (deep learning) – אימון רשת עצבית מלאכותית (artificial neural network) הלומדת לזהות את צבע הרמזור על סמך מאגר גדול של דוגמאות של רמזורים. המאגר נבנה על ידי הסטודנטיות שפיתחו את היישומון כפרויקט גמר לתואר ראשון במעבדה לעיבוד אותות ותמונות (SIPL) בפקולטה להנדסת חשמל ע"ש ויטרבי, בראשות פרופ' דוד מלאך ומהנדס המעבדה נמרוד פלג. ובסיועה של הסטודנטית איילת כהן, בהנחייתו של מהנדס המעבדה יאיר משה ובשיתוף החממה החברתית בטכניון.

כדי להגביר את המודעות לשימוש באפליקציה יצולם בקרוב סרטון הומוריסטי קצר שידגים את השימוש בה. את הסרטון יביים במאי הקולנוע אלעד קידן, זוכה פרס אופיר, ששמע על היישומוןונרתם למשימה בהתנדבות. בצילום אפשר לראות מימין לשמאל את יאיר משה, דולב עפרי, איילת כהן ורוני אש .

את היישומון (אפליקציה) פיתחו שתי סטודנטיות : רוני אש ודולב עפרי סטודנטיות מהפקולטה להנדסת חשמל ע'ש ויטרבי בטכניון פיתחו יישומון חדשני הצפוי לסייע משמעותית לכבדי ראייה ולעיוורים. היישומון, שפותח בפקולטה להנדסתחשמל ע"ש ויטרבי, הוצג בכנס ICSEE באילת 2018 וזכה בפרס לפרויקט מצטיין ע"ש תומס שוורץ.

היישומון מאפשר להולכי רגל לקויי ראייה לחצות בבטחה כביש מרומזר. הוא מזהה את רמזור הולך הרגל ומודיע בקול מה צבעו. המשתמש נדרש רק לכוון את מצלמת הטלפון בכיוון הכללי הרצוי – הוא אינו צריך לדייק בכך – והיישומון מודיע לו אם אפשר לחצות. נחיצותו של הפיתוח גדולה במיוחד כשמדובר במעבר חצייה שבו אין חיווי קולי לעיוורים.

אמינותו הגבוהה של היישומון מבוססת על למידה עמוקה (deep learning) – אימון רשת עצבית מלאכותית (artificial neural network) הלומדת לזהות את צבע הרמזור על סמך מאגר גדול של דוגמאות של רמזורים. כדי להגביר את המודעות לשימוש באפליקציה יצולם בקרוב סרטון הומוריסטי קצר שידגים את השימוש בה. את הסרטון יביים במאי הקולנוע אלעד קידן, זוכה פרס אופיר, ששמע על היישומון ונרתם למשימה בהתנדבות.
צילום: דוברות הטכניון
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   במד'א נערכים לשלגים כבדים, רוחות עזות...
*   השבוע בבי'ח 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי...
*   15 רופאים ופאראמדיקים מרחבי העולם...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים