ברכה (Bracah (BRCA נעה לוי. זהו פרויקט הגמר העצוב כי זהו סיפורה האישי משפחתי ועבודת הגמר שלה במכון הטכנולוגי בחולון. כתבה: רונית קיטאי

נעה לוי נולדה בחיפה, גדלה ברמת ישי וכיום תושבת תל אביב. לעבודת הגמר שלה בלימודי תקשורת חזותית היא בחרה בעובדה שהיא נשאית גן שנקרא BRACA1 אך בניגוד לשם הוא לגמרי לא ברכה. אמה נפטרה בגיל 61 ממחלה זו. דודתה,אחות אמה חולה וכך היא. עכשיו היא במעקב קבוע והסיפור האישי כאמור מוגש בעבודת הגמר שלה.רק בריאות!

פורסם ב: 22/07/2019 17:00

נעה לוי עבודת גמר בלימודי תקשורת חזותית במכון הטכנולוגי בחולון. צילום :אלבום פרטי
מספרת נעה לוי בת ה-27 : 'בתחילת השנה האחרונה גיליתי שאני נשאית לגן שנקרא BRCA1 שהוא גן שעובר בתורשה, והמשמעות שלו היא שהוא מעלה את הסיכויים לחלות בסרטן השד והשחלות ב-85 אחוז.

הרבה נשים היום לא מודעות לקיום של הגן, או שמודעות ונמנעות מלעשות את הבדיקה מחשש שהתוצאות ישפיעו על אורח החיים הנוכחי שלהן.נשאיות של הגן נמצאות תחת מעקב קבוע ורציף של פעם בכמה חודשים, וכולל שלל בדיקות שחלקן שגרתיות וחלקן פולשניות ולא נעימות. כל זאת במטרה לזהות את המחלה בשלב ראשוני שניתן לטיפול.

מעבר לבדיקות נדרשות גם החלטות לגבי כריתה של שדיים ושחלות בגיל מוקדם, דבר שמצמצם את הסיכויים לחלות במחלה לאחוזים בודדים, אך מצריך גם תכנון מוקדם של משפחה וילדים.

התחושה הכללית היא של שעון מתקתק. כל שינוי בגוף מדליק נורה אדומה והמחשבות מיד מחפשות את התרחישים הגרועים ביותר.מרגע הגילוי, אני מוצאת את עצמי במאבק תמידי בין המחשבות האמוציונאליות שמחפשות אשמים ומלאות בעצב וחששות, לבין המחשבות הרציונאליות שאומרות בפשטות - ככה זה, זה מה שיש, כולנו נמות בסוף וזה לא משנה איך.

הפרוייקט הוא סרטון אנימציה קלאסית, בטכניקת frame by frame, שמתאר את המאבק הזה - בין האדיש לרגיש, בין האופטימי לפסימי, בין האמוציונאלי לרציונאלי. מאבק שתקף לדעתי לכל התמודדות עם מצבי קושי בחיים.אנג'לינה ג'ולי לא צריך להזכיר כי כולכם מכירים את הסיפור האישי שלה וגם את האומץ שלה לחשוף שעברה כריתת שד כפולה מניעתית כדי לשמור על חייה כי יש לה ילדים שהיא צריכה לדאוג להם.


קישור לסרטון:

www.vimeo.com/347716940
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   במד'א נערכים לשלגים כבדים, רוחות עזות...
*   השבוע בבי'ח 'כרמל'. כתבה: רונית קיטאי...
*   15 רופאים ופאראמדיקים מרחבי העולם...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים