'מפחיד מה שחיוך יכול להסתיר' סיפורו של דניאל מרסר מאת אלון צ'צ'יק. הוצאת ספרי 'ניב'. כתבה: רונית קיטאי

אלון צ'צ'יק, שמגיע מעולמות הפרסום והשיווק, החל לכתוב את ספרו לפני כחמש שנים, כשהוא 'בורא' דמות פיקטיבית ו'שותל' אותה ברשתות החברתיות עד שרבים רוצים להיות 'חברים' שלו. בסוף הוא 'הורג' את הדמות במחיקת קולמוס, לרגל השקת ספרו . שקר הרשתות החברתיות...

פורסם ב: 02/07/2019 23:42

'מפחיד מה שחיוך יכול להסתיר' סיפורו של דניאל מרסר מאת אלון צ'צ'יק. הוצאת ספרי 'ניב'
אלון צ'צ'יק כותב בצורה סוחפת עד שאי אפשר להפסיק לקרוא את ספרו. אז רק מודעת האבל מבשרת לקוראים כי מעולם לא היה איש בשם דניאל מרסר ולכן גם לא מת אלא במחיקת קולמוס. בחור נשוי שמסיים את חיי הנישואין המשמימים שלו לאחר שגם הנסיונות להביא ילד לעולם לא צלחו לבני הזוג והם הבינו שאין להם מה להמשיך את ההצגה של חיי נישואין מאושרים כי היא לא קיימת במציאות.


הספר שמביא דמויות שונות ומרתקות כולל של ילד שמן ודחוי שהופך לגבר אטרקטיבי ונחשק, חושף תהליך החברתי-סוציולוגי פורץ דרך החושף את השקר הגדול של הרשתות החברתיות שרבים כל כך התמכרו להן עד שאיבדו חיים פרטיים ומתקשים להבדיל בין מציאות לבין פנטזיה.

מי שמכיר את כותבת שורות אלה יודע שהיא לא ברשתות החברתיות ולשווא אני מקבלת הצעות חברות לפייסבוק שאין לי וזה לפעמים משעשע ולעיתים מטרד שאני מנפנפת מיידית ועוברת הלאה. אבל מה היה קורה אם מישהו שאתם מכירים היטב את שמו, היה מתגלה לכם שאינו קיים כלל.

הוא שכתבנו בתחילה. דניאל מרסר גיבור ספרו של אלון צ'צ'יק לא מת כי הוא לא נולד מעולם במציאות. כאמור דמותו הומצאה על ידי מחבר הספר כדי לשמש תפאורה מרכזית בתהליך סוציולוגי חברתי פורץ דרך שנבנה בהדרגה, במשך חמש השנים האחרונות.

מודעת האבל על 'מותו' כביכול של דניאל מרסר, היתה יריית הפתיחה להשקת ספרו הראשון של אלון צ'צ'יק בהוצאת ספרי 'ניב', להציב מראה ענקית ובהירה לחברה על מה שקרה לנו מאז כניסת הרשתות החברתיות לחיינו ולמעשה, מנפץ, בדרך זו, את בועת הרשתות החברתיות.

לא להאמין לנוכח הנתונים שמצביעים על כך כי במקביל לכתיבת עלילת הספר הסוחפת שנבנתה כמובן סביב דמותו של דניאל מרסר, הוא הפך לאושיה נערצת ברשתות החברתיות עם 4,900 חברים בפייסבוק, עוד 1,500 בקשות חברות שממתינות לאישור וכ-2,000 עוקבים באינסטגרם. לאור העובדה כי בספר מרסר שם קץ לחייו, גם חייו של מרסר ברשתות החברתיות הסתיימו בדרך זהה באותו היום בדיוק בו יצא הספר לחנויות הספרים המובילות. ברור שאף אחד לא היה מאושר לגלות כי נפל ברשת. תרתי משמע כי מסתבר שהם חיו בעולם וירטואלי ולא את החיים עצמם.


אלון צ'צ'יק ברא ברשתות החברתיות שלוש דמויות מרכזיות שהפכו לנשוא ספרו והמסקנה שלו היא כי 'הם הפכו לאורך השנים, לחלק ממארג וקהילה חברתית שלמה שתכיר בקיומם הפיזי והמוחשי. לא תיארתי לעצמי איך התהליך הזה ילך ויגדל לממדים כה גדולים שהלכה למעשה מציבים מראה אותנטית מול החברה הישראלית והעולמות הווירטואליים השקריים שעיוותו לחלוטין את תפיסת המציאות של כולנו בשנים האחרונות.

כולם מדברים על דכאון הפייסבוק, על שקריות האינסטגרם, על הפיקציה, הפוזה והזיוף הגדול שהרשתות האלו הכניסו לחיינו.זה היה מדהים לעקוב אחר התגובות לאדם שכלל לא קיים, להצעות שקיבל להשתתף בתכניות ריאליטי, לחיזורים מצד נשים, להזמנות רבות לדרינק עם גברים שרצו עצה טובה ממנו,להזדהות ההמונית אתו עמו ועם פוסטים דעות והגיגים. אני משוכנע שאם היה עורך מסיבת יום הולדת רבים היו יוצאים מהבית ומגיעים'.

אלון צ'צ'יק סבור כי סייע לנפץ את בועת הרשת ואומר כי 'זאת בעצם המחשה עובדתית לכך שפשוט איבדנו את זה! כחברה וכאינדיבידואלים. נסחפנו בענק בתודעה שלנו לגבי הערך העצמי שלנו, מי באמת החברים שלנו, הגדרת הזהות שלנו על פי הקלקות מחשב, והצורך האובססיבי בתיעוד בלתי פוסק של הרגעים 'המאושרים' כל כך של כולנו. אינספור ערכים חברתיים ואישיים אותם השארנו לצד הדרך בשנים האחרונות'.

אז מי החברים שלכם קוראי אתר 'רינונים'? האם הם קיימים במציאות או שהם חברים שלכם בפייסבוק כי את המשפט המצחיק-עצוב 'היא חברה שלי בפייסבוק' אני לצערי שומעת כל כך הרבה פעמים ביום מאנשים שאני פוגשת באירועים ובמפגשים שונים.

ספרו של צ'צ'יק כבר נמצא בחנויות הספרים המובחרות ומי שהיה שותף לסוד ושמר על עמימות עד להוצאת הספר לאור היה יהודה ניב מנכ'ל הוצאת ספרי 'ניב' הסבור כי 'זאת זכות גדולה להעניק לאלון צ'צ'יק את הבמה להוציא לאור ספר שיש בו מעבר לעלילה סוחפת, גם מבט חברתי מרתק ונוקב על החברה בעידן של ימינו. הוצאת ניב מעניקה לכל אחד את האפשרות להגשים את חלומו הספרותי באמצעות ליווי והכוונה לאורך כל הדרך'. 371 עמודים - 98 ש'ח.

.
אלון צ'צ'יק מתוך צילום הכריכה האחורית של הספר

אלון צ'צ'יק וספר הביכורים שלו 'מפחיד מה שחיוך יכול להסתיר' סיפורו של דניאל מרסר. הוצאת ספרי ניב

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'ההר הלבן' מאת: שאול בן אמיתי. הוצאת...
*   לאן נעלם המוצץ? מאת כרמלה נתן. איורים:...
*   טוטו האוטו ודודו הדוד מאת יצחק גול...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים