ראש עיריית חיפה ד'ר עינת קליש רותם, בישיבת מועצת העיר שנערכה הערב. צילום: רונית קיטאי

על תוכנית חומש, שכונות מוזנחות או מרגישות כך, שיפוץ רחובות ועוד

פורסם ב: 23/06/2019 21:03

ראש העיר חיפה ד'ר עינת קליש רותם. צילום: רונית קיטאי
'"בחודש הראשון שלי בתפקיד, באחת מהישיבות עם ראשי המינהלים, ביקשתי לדעת כמה כסף צריך כל ראש מינהלכדי להביא את העיר למצב טוב."אילו היו לי עכשיו כמה מליארדים ספייר לתת לך - איפה היית משקיע?'גיליתי לתדהמתי שלושה דברים:

1. לא הייתה תכנית חומש. לא הייתה תכנית לכמה שנים קדימה. את תכנית החלוקה של תל אביב לרובעים שיעברושיפוץ אחת לכמה שנים, הכרתי. אחרי חמש שנים במועצת העיר הבנתי שאין בחיפה תכנית כזו, אבל לא תיארתי לעצמי עד כמה אנחנו רחוקים מגיבושה.

2. חלק מהאגפים עבדו עד היום בשיטת 'כל הקודם לצעוק - זוכה'. השיקולים היכן להשקיע את הכסף היו לעיתים קרובות שיקולים זרים. כשהגיעו תושבים וביקשו לדעת מתי ישקמו להם את הרחוב,– לא היתה תשובה, ולכן כל סוגייה היתה צריכה הגיע למקבלי ההחלטות שלרוב מגבשים את החלטותיהם לא רק על בסיס מקצועי. אני רוצה להפוך את הקערה על פיה ולהפסיק את מערכת השיקולים הישנה. היא חייבתלהפוך להיות עניין מקצועי גרידא.

3. יש כמה שכונות בעיר שמרגישות הכי מוזנחות. יש אחת שבטוחה שהיא הכי הכי מוזנחת. יש הקוראים לעצמם ילדים חורגים. בלי שמות. במפות שהוצגו לנו כאן, לצערי הרב, כמעט כל השכונות שייכות לקטגוריה השכונה המוזנחת, לפחות בנושא התשתיות. אני רוצה שניכנס כולנו לפרופורציה.

בשבועות הראשונים לתפקידי קיבלתי הודעת וואסטאפ, אחת מיני רבות, ואני חייבת לצטט אותה: 'התושבים מאוכזבים שבחרו בך, לא קיימת הבטחת השלמת כביש מסילת ישרים משער צומת תמר לכביש חיפה תל אביב'. אחרי עשרות שנים של הזנחת תשתיות, הציפיות היו, ועודן, גבוהות מאד. אין סוף להודעות הללו שאותם אני מקבלת מידי שבוע. אחרי חודשים של עבודה, לפני כמה שבועות הציגו בפניי מנהליהאגפים הרלוונטיים את המחקר ואיסוף הנתונים שהם עשו. סוף סוף אנחנו יודעים מול מה אנחנו עומדים.עכשיו אפשר להתחיל לעבוד.


שלושה דברים עקרוניים אני רוצה לומר, על המצב שבו אנחנו נמצאים היום:

1. ההזנחה הזו היא תולדה של עשרות שנים. אי אפשר יהיה לתקן את הכל תוך חודשים ספורים, וגם לא תוך שנים. בכוונתנו להכין תכנית עבודה מסודרת כדי לעבוד בצורה שיטתית על כל העיר. אני לא יכולה להבטיח לכם שהרחוב שלכם ישופץ הראשון. כן מבטיחה לכם שתוכלו בהמשך לדעת מה מצבכם, ומתי נגיע אליכם. אני מקווה שנצא מעידן חוסר הוודאות והתיסכול, ונעבור לעידן של שקיפות וידיעה. גםאם ההחלטות מתי ואיך ישופץ הרחוב שלכם לא ישביעו את רצונכם, לפחות תדעו מתי זה עומד לקרות, ולא תצטרכו לכתוב ולהתלונן בלי לקבל יחס.


נעשה מאמץ לעמוד בהבטחות השלטוניות שניתנו בשנה האחרונה לשיפוץ של רחובות, שעדיין לא הגיעו אליהם. חשוב לי להבהיר שחלק גדול מההבטחות שניתנו , אין להם שורה בתקציב, ואין להם הרשאות כספיות.


2. בזמן שחלק מתושבי העיר מתלוננים שאין מספיק אירועים, שלא לא מספקים להם בידור בחינם, אני רוצה שתספרו להם ותשלחו להם את הדיון הזה. כשאין כסף ללחם וחלב, לא קונים גבינות צרפתיות או ריבות יקרות. סדרי העדיפות בעיר עומדים להשתנות, וכדאי שכולנו, כל תושבי חיפה, נתחיל להכיר בזה.

3. כשראיתי את הנתונים לראשונה, הייתי מאושרת. לא בגלל שהנתונים משמחים חלילה, הם העלו לי דמעות בעיניים. הייתי מאושרת כי עכשיו אני מבינה את המצב ויכולה להתחיל לגבש תכנית עבודה. כולנו יודעים שכדי לצאת מהברוך, מהמשבר, חייבים בראש ובראשונה להכיר בקיומו. אי אפשר להמשיך להתעלם ממנו, כי הטמנת הראש בחול לא תשנה מציאות.כן, אנחנו במשבר.

נצטרך להדק את החגורה, לשנס מותניים, ולעבוד יותר קשה. כולנו. גם אנחנו התושבים. נצטרך להתאפק, להבין שכולנו באותה הסירה, לא להתווכח מי מסכן יותר, ולהבין שהפתרון לא יהיה מיידי. יש לנו תכניות רבות שעליהן התחלנו לעבוד לפני חודשים, לצמיחה, למציאת מקורות הכנסה חדשים, ולשינוי המודל הכלכלי של העיר. אני סבורה ובטוחה שעוד כמה שנים התמונה תהייה אחרת. שעם קצת סבלנות ואורך רוח, אפשר לעשות פלאים גם בתנאים לא פשוטים אלה. אני מקווה שלא תתחילו לעשות חישובים כגון 'למה לי להישאר כאן, ומה אני מקבל עבור הארנונה הגבוהה שאני משלם'.


העיר הזו יכולה להיות מדהימה, הכי מדהימה בארץ, ולכל אחד מאתנו יש תפקיד בפרויקט העצום הזה. גם ליוגם לכם. אני מבטיחה לכם שאנחנו, מצידנו, לא נשקוט ולא ננוח עד שזה יקרה. אני רוצה להודות לכל מי שהציג היום את הנתונים הללו. אתם יודעים כמוני, שהישיבות בנושא היו טעונות, מרגשות ולא קלות. עשיתם עבודה מצוינת, וזו רק ההתחלה'.

(רוני גרוסמן)
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   אורח מועדון תרבות הערב ב'מרכז פנורמה'...
*   הקריה הרפואית רמב'ם ציינה לפני מספר...
*   שנת 2020 תיפתח בתיאטרון חיפה בשלוש הפקות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים