סטודנטים בפקולטה להנדסת חשמל בטכניון פיתחו מערכת זולה ופשוטה למניעת שכחת ילדים ברכב וכה קלה להתקנה. כתבה: רונית קיטאי. צילום: דוברות הטכניון

לכבוד הקיץ שהחל באופן רשמי פותחה בטכניון מערכת מתקדמת למניעת שכחת ילדים ברכב. את המערכת, המבוססת על טכנולוגיה של למידה חישובית, פיתחו הסטודנטים אדם ברחק ואסף יצחק מהפקולטה להנדסת חשמל ע'ש ויטרבי. ייחודה של המערכת הוא בשילוב של כמה יתרונות שקשה למצוא במערכות קיימות: נוחות שימוש, פשטות התקנה, אמינות גבוהה ומחיר נמוך

פורסם ב: 23/06/2019 17:00

מפתחי המערכת הסטודנטים אדם ברחק (מימין) ואסף יצחק. צילום: דוברות הטכניון
שכחת ילדים ברכב, שעל תוצאותיה הטרגיות אין מי שלא שמע, היא טעות אנוש שמעסיקה כבר שנים חוקרים ומהנדסים המבקשים לספק לה פתרון טכנולוגי. עם זאת, הפתרונות השונים שהוצעו עד היום, לדוגמה ניטור רציף של המשקל המונח על מושב הרכב, אינם מספקים. "שאלנו את עצמנו," מספר ברחק, "כיצדיתכן שעד היום לא הוצע שום פתרון טכנולוגי אפקטיבי לבעיה הפשוטה הזאת, והגענו למסקנה שצריך לשנות כיוון וללכת על קונספט חדש: חיישן תרמי מתקדם וזול, המעביר את הנתונים למערכת לומדת המנתחת אותם ומקבלת החלטות מהירות ונכונות."

המערכת שפיתחו השניים בהנחייתם של איל טייטלר ודותן שמבי מבוססת על חיישן תרמי, פשוט וזול יחסית, המותקן מול כיסא התינוק שבמושב האחורי. החיישן התרמי מייצר תמונה של הילד ומעביר את הנתונים למחשב זעיר וזול(RaspberryPi) , המעבד את המידע באלגוריתם של בינה מלאכותית ומעביר התראה. זאת תוך שקלול של משתנים נוספים, שנועדו למנועהתראות שווא.

המערכת מפעילה רצף התרעות במעגל שהולך ומתרחב, בהתאם לזמן שחלף ולטמפרטורה השוררת ברכב: הדלקה של נורת חיווי ואחריה צפצוף אזהרה ובמידת הצורך שליחה של מסרונים במעגל הודעותהולך ומתרחב. מעגל זה כולל גורמי הצלה שבכוחם להשתלט על הרכב מרחוק ולפתוח דלתות וחלונות.


המערכת, קלה להתקנה: מניחים את החיישן על גב המושב הקדמי עם הפנים אחורה, ומחברים אותו לשקע המצת. היא גם קלה להעברה ממכונית למכונית. המערכת מנטרת את כל המושב האחורי ואינה מצריכה כיסא בטיחות מיוחד. בנוסף, היא זולה יחסית וכמעט אינה יוצרת התראות שווא. מבחינת הסטודנטים, התגמול העיקרי על מאמץ הפיתוח הוא ההערכה שהמערכת תצמצם באופן דרסטי את התופעה המסוכנת של שכחת ילדים ברכב.
המערכת המותקנת ברכב. צילום: דוברות הטכניון

המערכת מותקנת ברכב מול כיסא הילד. צילום: דוברות הטכניון

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור קצר ולעניין :
*   בעל מסרב לקיים את חג פסח כהלכתו ולשמור...
*   מה הקשר בין מסיכות ולפריון העבודה?...
*   עמותת 'שילה' לא רק מספקת ארוחות לקשישים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים