גילוי מהפכני : בדיקת דם חדשה עתידה לסייע באבחון מוקדם ותוכל להפחית משמעותית את מספר חולי הסרטן. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלבום משפחתי

יהושוע מוס מהפקולטה לרפואה באוניברסיטה העברית פיתח טכנולוגיה שתסייע לאתר את מקורם של תאים סרטניים ולעקוב אחר התפתחות מחלות זיהומיות: '90% ממקרי מוות מסרטן ניתן היה למנוע באמצעות אבחון מוקדם, זה בדיוק מה שהבדיקה החדשה תאפשר'. בעבור הפיתוח יזכה מוס בפרס Kaye לחדשנות מטעם האוניברסיטה

פורסם ב: 23/06/2019 11:32

ג'וש מוס. צילום: אלבום פרטי
כל שנה מיליוני אנשים מתים ממחלות שניתן היה לרפא, אם רק היה ניתן לאבחן אותן בשלב מוקדם -,כזה שיאפשר טיפול וימנע את החמרת המצב. סוגיית האבחון המוקדם הייתה דבר שהטריד את יהושע מוס, סטודנט שנה ה' בפקולטה לרפואה, שבימים אלה שוקד גם על כתיבת עבודת הדוקטורט שלו. הבדיקה החדשנית שפיתח, מאפשרת לזהות דנ"א חופשי המופרש אל הדם, לגלות אם מקורו בתאים חולים ולזהות מאיזה איבר הגיעו. מדובר בבדיקה לא פולשנית שתאפשר זיהוי מחלות לב, כשל איברים וסרטן לכל סוגיו.


יהושע מוס בן 30, נשוי + 2, גר בירושלים ועובד כחוקר באוניברסיטה העברית בירושלים. את המחקר הוא עושה במסגרת תואר MD-PhD שמשלב לימודי רפואה קליניים ומחקר רפואי, במעבדה של פרופ׳ יובל דור בפקולטה לרפואה ובמעבדה של פרופ׳ תומי קפלן בבית הספר להנדסה ומדעי המחשב.

הוא משלב כלים חישוביים וביולוגיים כדי לתת מענה לשאלות רפואיות, ובעיקר עובד על פיתוח בדיקת דם חדשה שמבוססת על דנ'א חופשי שנמצא בזרם הדם, שמהווה סמן לתמותה מוגברת בתאי הגוף, ויכול להיות כלי ולזיהוי למעקב במחלות כמו סרטן וכשל איברים.

יהושע מוס ביצע את המחקר בהנחיית פרופ' יובל דור וד'ר רות שמר מהפקולטה לרפואה ופרופ' תומי קפלן מביה'ס להנדסה ולמדעי המחשב, ובשיתוף פעולה עם פרופ׳ בן גלזר מהמרכז הרפואי 'הדסה'. במסגרת עבודתו הוא הוא פיתח טכנולוגיה שמאפשרת לזהות את המקור הרקמתי של דנ'א חפשי שנמצא בזרם הדם, ועל בסיס מידע זה לזהות באופן מדוייק ורגיש תהליכים פתולוגיים באיברים ספציפיים.

לדברי יהושע מוס 'הטכנולוגיה מבוססת על זיהוי דגמים של מתילציה בדנ״א החפשי- סימון כימי של דנ״א שקובע את הזהות של תאים, למשל תא כבד לעומת תא ריאה. השערת המחקר של הצוות הייתה שדגמי המתילציה של הדנ"א המופרש לדם מכילים מידע שיאפשר להבין אם בגוף יש תאים חולים ומה מקורם. הטכנולוגיה החדשה תאפשר לא רק לאתר בגוף גידולים סרטניים, אלא גם לעקוב אחרי מצבים כמו השתלות איברים ולפקח על התפתחותן של מחלות זיהומיות. 'במקרה של חולי סרטן מאובחנים, הטכנולוגיה החדשה תאפשר איתור של האיבר החולה, גם כשכל טכנולוגיה אחרת כושלת'. הבדיקה החדשה היא רגישה מאוד ולא פולשנית, בשונה מבדיקות אחרות לזיהוי סרטן שהן מאוד פולשניות ולכן לא נעשות מספיק. בדיקת הדם החדשה תוכל לגלות איזה תאים מפרישים דנ"א לדם, כך שאם מתברר שיש לדוגמה רמה גבוהה באופן חריג של דנ"א חפשי ממקור של רקמת השד, יתעורר החשד שמשהו לא תקין בשד והרופא יוכל להפנות את המטופלת לבדיקות מתאימות'.


במסגרת מהלך המחקר, עלה צורך ליצור כלי שבאמצעותו ניתן יהיה לסווג את מולקולות הדנ"א החפשי לפי איברי המקור שלו ובעצם ליצור מקרא אפיגנטי. צוות המחקר יצר מאגר ענק של מידע אפיגנטי (מתילציה), בהתבסס על מחקרים קודמים ועל בדיקות מעבדה. בהמשך, החוקרים זיהו תבניות מתילציה ייחודיות לכל סוג תא בגוף האדם, שאפשרו לחוקרים למדוד כמה דנ"א הגיע מרקמה מסוימת, או לנטר את כל סוגי הדנ"א שנמצא בדם ולעקוב אחרי שינויים. מסביר יהושע מוס: 'בעתיד, כשאונקולוג, למשל, ירצה לדעת איך מטופל מגיב לכימותרפיה, הוא יוכל להסיק זאת מתוך מדידה של כמות הדנ'א המשתחרר מהגידול הסרטני. חילופין, כאשר אדם בריא יגיע לביקורת כללית ויבצע את הבדיקה, ניתן יהיה לאתר מחלות בשלב מאוד ראשוני, ולטפל בהן בשלב מוקדם ביותר'.המחקר מומן על ידי מכוני הבריאות הלאומיים של ארה'ב, האגודה הבינלאומית למחקר בסוכרת נעורים, הקרן של מדליק המשואה מוריס קאהן, ומענק מחקר של קרן בויטלר.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   לקראת יום הסוכרת הבינלאומי כללית...
*   שירותי הדם של מגן דוד אדום התרימו...
*   השבוע במרכז הרפואי 'כרמל'. כתבה: רונית...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים