אנמיה וחוסר ברזל אצל מתבגרים. צילום: דוברות 'כללית'

חוקרי 'כללית'בחיפה וגליל מערבי ד'ר מוטי חיימי וד'ר גלית קוניק גולדז'ק: כחמישית מהמתבגרים סובלים מאנמיה וחסר ברזל, בעיקר המתבגרות.לדבריהם תזונה עתירת מזון מהיר,עיסוק מוגבר בספורט, תזונה דלה בברזל ודימום ויסתי, הינם בין הגורמים העיקריים התורמים לתופעה

פורסם ב: 23/06/2019 11:24

מחקר מקיף שערך צוות כללית בחיפה וגליל מערבי, בו נותחו תוצאות בדיקות דם בקרב למעלה מ-22 אלף מתבגרים, הראה כי 18.45% מהם, בעיקר בנות, סובלים מחסר ברזל או אנמיה.

תקופת ההתבגרות הינה תקופה בה קיים סיכון להתפתחות אנמיה על רקע תזונתי. תקופה זו מאופיינת בגדילה וצמיחה מהירות, תזונה לקויה המבוססת על מזון מעובד או מזון מהיר, לחילופין צמחונות וטבעונות ומיעוט מקורות ברזל, נטייה להשמנה, נטילת תרופות שונות, עיסוק מוגבר בספורט ודימום וסתי-כל אלה מהווים גורמים תורמים לשיעור גבוה של מחסור בברזל ואנמיה בגיל ההתבגרות.

על רקע זה, החליטו יוזמי ועורכי המחקר: ד"ר מוטי חיימי מומחה ברפואת ילדים והמטואונקולוגיה מהמרכז לבריאות הילד של כללית בחיפה וד"ר גלית קוניק גולדז'ק - מנהלת השירות לתזונה ודיאטה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, לבדוק את היקף הבעיה במחוז הגדול בארץ, המתאפיין גם בגיוון רב תרבותי.

תוצאות המחקר, שפורסמו לאחרונה בכתב עת בינלאומי לדם ולימפה, מתבססות על מחקר חתך תצפיתי, שנעשה בקרב מתבגרים בגילאי 11-18 שנים, המשתייכים למחוז חיפה וג"מ של הכללית, אשר עברו בדיקות דם במהלך שנת 2014. בדיקות הדם נבדקו לנוכחות של חסר ברזל (פריטין נמוך מ-20 נ"ג/מ"ל) או אנמיה (המוגלובין נמוך מ12% גרם).
ד'ר מוטי חיימי ודר גלית גולדזק קוניק ערכו מחקר על אנמיה בקרב מתבגרים. צילום: דוברות 'כללית'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   מנהל חדש למחלקה לרפואת המשפחה. ד'ר...
*   שירותי הדם של מגן דוד אדום התרימו...
*   השבוע במרכז הרפואי 'כרמל'. כתבה: רונית...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים