אגדת המילים השמחות סיפור לקטנים – גדולים מאת: חלי לוי אלדר. איורים: יעל פושקין. ספרי 'פלפלת'.כתבה: רונית קיטאי. צילום: הואידה דאו

את 'אגדת המילים השמחות' כתבה חלי לוי אלדר שכותבת מאז שלמדה להחזיק עפרון.לימים היא ערכה ספרים והיתה דוברת של ראשי ערים. אגב את השיר המוביל של עיריית טירת כרמל 'אם יש בי געגוע' היא זו שכתבה במסגרת עבודתה. על הלחן עוזי חיטמן ז'ל

פורסם ב: 18/06/2019 18:09

חלי לוי אלדר וספרה 'אגדת המיים השמחות' סיפור קטנים-גדולים. צילום: הואידה דאו
במדינה קטנה, ברחוב קטן, בבית קטן , גרה משפחה שמחה ונהדרת. בני המשפחה מדברים בשפה שונה, אחרת. יש להם תחביב מאד מיוחד לקשט את המילים ולהמציא 'מילים שמחות' לכל נושא ועניין. מילים המייחדות את הווייתם ושייכות רק למשפחתם.

השמועה על 'המילים השמחות' היכתה גלים והגיעה עד עיר הבירה 'מלל' למועצת המילים. מונתה ועדה מיוחדת למצוא פתרון לבעיה הסבוכה. שהרי לא יתכן שמשפחה אחת תמציא מילים בשפה לא מוכרת ותפר את כל הכללים שנקבעו במדינת המילים.

לאחר ימים ולילות שלא הניבו תוצאות, מחליט השופט העליון לצאת לבית הקטן שדייריו עשו בעולם המילים בלגן ולרדת בעצמו לשורש העניין.מה הוא מגלה וכיצד הוא פותר את הבעיה?

ספר מקסים ומרגש על ערך חשוב ביותר בחיים : השמחה. מדרבן לסקרנות ויצירתיות. ספר המעודד לא לפחוד מאימוץ נורמות חדשות גם אם הן שונות מהמקובל, ויוצרות התנגדות, כי בסופו של דבר הן יקרינו על מעגל חיינו הקרוב ויצרו שינוי מיטיב גם במעגלים רחוקים ורחבים יותר.

הספר מיועד לקטנים (6-3) וגם לגדולים. הוא כתוב בחריזה מלאת הומור המותאמת לעולם הילדים, אך קורץ גם למבוגרים. הפורמט יוצא דופן ושונה מספרי ילדים אחרים. האיורים יפהפיים, מושכים את העין והלב ומשרים תחושה של טיול בתוך אגדה. בסופו של הספר יש תוספת של דפים לשימוש הקוראים בכל הגילאים, בהם אפשר לכתוב את המילים השמחות שהם משתמשים בהן.

'אגדת המילים השמחות' נולד בשל העובדה שחלי גדלה על ברכי שתי שפות: הבולגרית והלאדינו, שהן בשימוש יום יומי עד היום ,של הוריה. הבולגרית מלכתחילה היא שפה מאד 'מקושטת'. כמעט לכל מילה יש סיומת של חיבה, אבל חלי גילתה במהלך השנים שהיא משתמשת במילים שדוברי הבולגרית לא הכירו אותן. הסתבר לה שמילים רבות הומצאו בתוך משפחתה, סתם, רק כדי שיהיה מעניין, יצירתי ושמח. בלי משים, כשהפכה לאמא, מצאה עצמה ממציאה מילים, שמות חיבה, מושגים ומשמעויות, המיוחדים ושייכים רק לתא המשפחתי שלה וסופרו בזמנו לבנה כאשר היה קטן.

חלי לוי אלדר נולדה ב-1960, גדלה בטירת כרמל שעל מייסדיה נמנים הסבים שלה מצד אביה רחל ושלמה לוי ומצד אמה, 'בוקה' (רחל) ו'בוקו' (שמואל) קונפורטי. 'בוקה' ו'בוקו' שפירושו בבולגרית בכורה ובכור. חלק מהמשפחה הגרעינית ההיא עקרה ליפו. היא מתגוררת מזה שנים ברחוב דרך הים בכרמל המערבי שהוא מן היפים שיש בחיפה ומוקף בשני צדדיו בעצים. לחיפה הגיעה עוד בנעוריה, כאשר למדה בבי'ס תיכון בסמ'ת. למי שלא יודע אלה ראשי תיבות ופירוש השם הוא בית ספר מקצועי תיכוני. הוא מסונף לטכניון ולא מעט מבוגריו המשיכו ללימודים בטכניון. לימים היא המשיכה להיות נוכחת בחיפה כאשר למדה באוניברסיטת חיפה.

הוריה ואחיה עקרו זה מכבר לשכונת נאות פרס בחיפה. חלי לוי אלדר כותבת פרוזה, שירה וספרי ילדים. עוסקת בדוברות, רעיונאות ותרבות לילדים ונוער.בעבר כאשר עסקה ביחסי ציבור ודוברות של ראשי ערים שכללו את עו'ד ראובן בינר ואחריו את אריה טל, ראש העיר טירת כרמל . היא הקימה סל תרבות עירוני לכל מערכת החינוך בטירת כרמל ומ-1995 ועד היום מנהלת אותו.

במסגרת זו היא אחראית לגיבוש, עיצוב וניהול תקציבים וביצוע של כל התכנים האמנותיים של ילדי ונוער טירת הכרמל (גילאים 18-3), בכל מוסדות החינוך בעיר. חלי מנהלת את המטה לבטיחות בדרכים בתחום הרשות המקומית:גיבוש תכניות ותכנים, קמפיינים, הסברה ומימושם.

היא בעלת תואר ראשון בסוציולוגיה, אנתרופולוגיה והמזרח התיכון ובעלת תואר שני בניהול ציבורי למנהלים. השתלמה בחינוך לגיל הרך באוניברסיטה העברית, עברה קורסים מקצועיים רבים ומגוונים בתכני תרבות ואמנויות ולימודי תעודה בניהול מטות בטיחות בדרכים, במסגרת הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים.'אגדת המילים השמחות' הוא ספרה השני. קדם לו הספר 'לסיפור שלי יש חבר'.

ערכה את הספר יעל אורנן-גרמי. הספר מנוקד אך אינו ממוספר. נמכר בכריכה קשה במחיר 68 ש'ח בחנויות הספרים המובחרות. ספרי 'פלפלת'.
אגדת המילים השמחות מאת חלי לוי אלדר. איורים יעל פושקין. ספרי 'פלפלת'

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'ברגע האחרון' מאת לאה ברק. עיצוב עטיפה:...
*   'חשיפה מלאה' את קתרין פוקס. רומן אירוטי...
*   עשי שאסלח מאת סנדרה והבה. הוצאת 'יהלומים'...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים