מוזיאון רכבת ישראל שיחזר קרון פאר שאירח ראשי מדינות. כתבה: רונית קיטאי. צילום ארכיון מוזיאון רכבת ישראל. אוסף מטסון

רכבת ישראל השלימה את שיחזורו של קרון טרקלין מפואר משנת 1922.בין נוסעי הקרון היו קיסר אתיופיה, מלך בלגיה, הנציב העליון הבריטי, ראשי ממשלה ונשיאים ישראלים ועוד. המוזיאון נמצא ברציף 'חיפה מזרח' ההיסטורי בחיפה

פורסם ב: 16/06/2019 16:28

קרון 98 המשוחזר . צילום: מוזיאון רכבת ישראל
הקרון אשר כונה 'מספר 98', נבנה בבריטניה בשנת 1922, ושירת במהלך חמישה עשורים את הרכבת המנדטורית שהפכה לימים לרכבת ישראל במדינה העצמאית.

'מספר 98' הספיק לארח את קיסר אתיופיה היילה סילאסי כאשר נמלט מאתיופיה לארץ ישראל בעת הכיבוש האיטלקי פאשיסטי, מלך ומלכת בלגיה בביקורם בתל אביב בשנת 1931, שם הצהירו על תמיכתם לציונות, והנציבים העליונים של ממשלת המנדט. לאחר קום המדינה אירח 'מספר 98' את ראשי הממשלה בן גוריון ומשה שרת ואת הנשיא יצחק בן-צבי, זאת בנוסף לשלל מכובדים נוספים ושועי עולם. הקרון לא נסע רק בתחומי המדינה, אלא פעל במסגרת רשת המסילות המזרח תיכונית שהשתרעה במרחב הסער הפורה שבין איסטנבול, דמשק ומצריים.

בתצורתו המקורית הקרון צויד בכורסאות מרווחות ל-20 נוסעים ובמטבח מאובזר ששירת את האורחים, אולם בסוף שנות ה-20 הסבה אותו הרכבת לטרקלין לילה, ומאז היה מצויד בשש מיטות וכורסאות ספורות בלבד. במהלך מלחמת העצמאות הוא נבזז והושחת, אבל רכבת ישראל הצעירה שיפצה אותו והמשיכה להשתמש בו עד סוף שנות ה-60. עם סוף שירותו המסילתי הועבר הקרון לצה"ל, שהשתמש בגופו כמשרד בבסיס רפידים בסיני, עד שהקימה רכבת ישראל את מוזיאון הרכבת בתחילת שנות ה-80. בו תפס הקרון מקום של כבוד, אולם נותר חסר, ללא גלגליו המקוריים וחלקים רבים נוספים.

בשחזור שביצע מוזיאון הרכבת, הורכבו לקרון מחדש חלקי השלדה החסרים, שפורקו משרידי קרון אחר מאותה תקופה. מעטה הגג הבלוי הוחלף ושוחזר לפי המתכונת המקורית, וגוף העץ של הקרון נוקה ונצבע מחדש במתכונת הצביעה של שנות ה-50, כולל התקנת טבליות סמל רכבת ישראל באותה תקופה. צוות השחזור הופתע לגלות בעת ניקוי הגוף שרידים של לפחות שש שכבות צביעה שונות מימיו הארוכים של הקרון.


סיפר חן מלינג, מנהל מוזיאון רכבת ישראל: 'החלטנו להשאיר קטע קטן מגוף הקרון עם דוגמאות מכל השכבות המקוריות, גם כהמחשה לאריכות ימיו של הקרון וגם ככלי למחקר לחוקרי היסטוריה בעתיד.אנחנו גאים ומתרגשים לחשוף עוד נדבך בהיסטוריה המפוארת של הרכבת בארץ ישראל'.

קרון מספר 98 מוצב החל משבוע שעבר במוזיאון רכבת ישראל והציבור מוזמן להתרשם ממנו וממוצגים היסטוריים נוספים במוזיאון, השוכן ברציף 'חיפה מזרח' ההיסטורי, רציף הרכבת היחידי בעולם שממנו יצאו רכבות לשלוש יבשות שונות, ואשר אף הוא שוחזר לאחרונה ע'י רכבת ישראל.
הלורד מלצ'ט בעת ירידה מקרון מס 98 בביקור במפעל המלח בעתלית. 1924. צילום: ארכיון מוזיאון רכבת ישראל

מנכ'ל רכבת ישראל מנחם סבידור ושר התחבורה משה כרמל עם שר התחבורה הגינאי בקרון 98 בתחנת חיפה מרכז 1959 . צילום: ארכיון מוזיאון הרכבת

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור תיירות :
*   בתים מבפנים תל־אביב-יפו - אירוע האדריכלות...
*   ליל המדענים והמדעניות האירופי בישראל...
*   שורשלושים בשביל ישראל, כך במשחק שנוצר...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים