נשיא המדינה נפגש עם צעירים מקהילת 'חלאסרטן' לרגל שבוע המודעות הראשון לצעירים חולי סרטן. צילום: מארק ניימן /לע'מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין נפגש היום עם צעירים חולי סרטן לרגל שבוע המודעות המתקיים לראשונה. השנה ייערך לראשונה בישראל שבוע מודעות לצעירים חולי סרטן בתאריכים 23-29/6/19. במפגש השתתפו מייסדת עמותת 'מרכז טל', זוהר יעקובסון, מנכ"לית העמותה, שירה סגל- קופרמן ועשרה נציגים של הקהילה

פורסם ב: 13/06/2019 20:30

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין וזהר יעקבסון. צילום: מארק ניימן/לע'מ
נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין: "הפרויקט שלכם, "חָלאסרטן", הוא הראשון שנותן מענה כה הכרחי לאתגרים הייחודיים עמם מתמודדים חולי סרטן צעירים."

10 צעירים בגילאי 18-44 מאובחנים מידי יום במחלת הסרטן. 13% מהמאובחנים בישראל הם צעירים, וכ-70% מתוכם נשים צעירות. בעוד שבוע יתקיים שבוע המודעות ביוזמת קהילת הצעירים "חלאסרטן" של עמותת מרכז טל. העמותה הוקמה ע"י משפחת יעקובסון לזכרה של בתם טל שנפטרה מסרטן בגיל 26. מטרת שבוע המודעות היא קריאה של צעירים חולי סרטן לקטגוריה נפרדת ומתן מענה לצרכים ולזכויות הייחודיות לגיל הצעיר יותר של חולי הסרטן בארץ. תנועת החולים "חלאסרטן" הוקמה על ידי עמותת מרכז טל (ובשיתוף עם MSD), ופועלת ברשתות החברתיות ומחוצה להן, תוך יצירת בית ללמעלה מ-22,000 חולים ומחלימים ממחלת הסרטן בגילאים 44–18.

הנשיא הדגיש בפתח דבריו את חשיבות העלאת המודעות לאותם צעירים המתמודדים עם מחלת הסרטן ואמר'"כל חולה וכל מטופל, מהווה עולם ומלואו. אתגרים של הורות צעירה, של קריירה הנקטעת בראשיתה, של זוגיות הנכנסת למשבר, מהווים עבור החולים הצעירים - את כל עולמם.

הפרויקט שלכם, "חָלָאס סרטן", הוא הראשון שנותן מענה כה הכרחי לאתגרים הייחודיים עמם מתמודדים חולי סרטן צעירים. יקיריי, בדרך זו או אחרת - כולנו שייכים ל'קבוצת הסיכון' של המחלה הקשה וההפכפכה הזו. כל הישג במאבק במחלת הסרטן, משמעו הצלה של משפחה בישראל מטרגדיה עצובה ומטלטלתק.

שירה קופרמן מנכ'"לית עמותת מרכז טל והמיזם חאלס-סרטן סיפרה במפגש: "ברחבי העולם מציינים כבר שנים את שבוע המודעות לצעירים חולי סרטן. יש לכך סיבה. יש להם צרכים ואתגרים ייחודיים שצריך להכיר בהם ולתת להם מענה. הסרטן הוא גורם מספר 1 לתמותה בקרב אותם צעירים.

הוא גם הסיבה העיקרית לכך שגם אחרי ששרדו אותו, החיים שלהם נתקעים. ממש בנקודת הזינוק והם מתקשים לחזור למעגל החיים. ממתינות להם מלחמות בכל זירה. חלאסרטן זו התנועה החדשה של ארגוני החולים, היא מונה 22,000 צעירים חולים ומחלימים שמבקשים לשתף את כולנו, את הממשל ואת החברה בצרכים הייחודיים להם, וגם להנגיש מענה לחבריהם, ע"י בוגרים שהחלימו ותומכים בחולים בכל תחומי החיים שנפגעים מהמחלה. חלאסרטן זו תנועה פורצת דרך ייחודית בכל העולם. היא נוסדה כדי לתת לאלפי חולי הסרטן הצעירים מענה ולשמש כשופר עבורם מול הממסד והחברה כולה. אנו דורשים לערוך מחקר כדי לאבחן את הבעיות ובכך למקד את המשאבים, להעניק להם את הטיפול והתמיכה הרפואית המותאמת כמו גם בשירותים המשלימים ברווחה, בתעסוקה, בדיור ובכל שלב בעת החזרה למעגל החברה והחיים.״

זוהר יעקובסון, מייסדת עמותת מרכז טל: 'בעלי ואני איבדנו ילדה ממחלת הסרטן, טל הייתה בת 25 ועשתה המון למען החברה. היא הייתה בן אדם מאוד פעיל למען החלשים ועבור מי שהיה צריך עזרה. בשיא חייה היא אובחנה בסרטן נדיר. כאשר רואים בחורה צעירה חיה ופורחת לא חושבים על סרטן, עברנו מסע מטלטל של עשרה חודשים. לאחר לכתה היה לנו ברור שלא בוחרים בייאוש ודיכאון, ושאת כל המקומות החשוכים שגילינו אנחנו רוצים להאיר ולשנות. הקמנו את מרכז טל שהמוטו שלו הוא לשנות את תרבות הטיפול בסרטן. התחלנו מהדיגיטל, כמיזם דיגיטלי, חשבנו שזה יסתיים במאות אנשים, וכיום זה קהילה של מעל לעשרים אלף צעירים. זו הפעם הראשונה שמתייחסים אליהם ולא כאנשים שקופים, מדברים איתם על הדברים החשובים קריירה, פרנסה, משפחה, פוריות, וצרכים שתואמים את גילם ולא היו קיימים לפני כן'.

ורד יוהל: 'אובחנתי ב-2015, אני ישראלית גאה, הייתי שליחה של הסוכנות היהודית. בתוך כל העשייה אובחנתי בפעם השניה במלנומה. כשחליתי בשנית הייתי בת 29 ואף אחד לא דיבר איתי על נושא הפוריות כי כל מה שהאונקולוגית שלי רצתה היה להציל אותי. בעיני רוחם מלנומה זו מחלה של אנשים מבוגרים. באותם ימים הייתי רווקה בלי זוגיות, נשמטה ממני הקרקע והייתי צריכה להחליט אם אני הולכת לבנק הזרע, הייתי מאוד בודדה, 8 חודשים לא היה לי אף אחד לשתף במידע הזה'.

גל אפל: 'חליתי בפעם האחרונה בן 37, הייתי בשיא הקריירה שלי כסטייליסט, הייתי מהמובילים בתחום. הייתי כמו רכב שנוסע על 200 קמ"ש, בן רגע כבה המנוע, ומהמסלול בו נסעתי ירדתי לשוליים ושם עצרתי. לא רוצה להישאר בצד הדרך ולחכות לגרר שיבוא ויפנה אותי למגרש הגרוטאות, רוצה שיבואו עם כבלים ויעזרו לי להתניע ולחזור לכביש, גם אם לא במסלול המהיר שנסעתי בו בעבר וגם אם בקצב איטי יותר ובמהירות נמוכה יותר. אני רוצה להמשיך לנסוע ולהיות חלק מהאוכלוסייה הפעילה,מהאוכלוסייה שתורמת לחברה, ובמסגרת המוגבלויות שלי לממש את המקסימום שאפשר להוציא ממני. אני ואנחנו זקוקים להירתמות של מירב הגורמים בשביל המספרים האסטרונומים שאנחנו מדברים עליהם, שהם מנוע הצמיחה של המדינה הזו. שתינתן לנו האפשרות לצמוח מחדש'.

נוגה קלינגר: 'חליתי בגיל 39, יש לי ילד בן 3 וילדה בת 7 וחצי. כשהילדה שלך באה הביתה ומספרת שהילדים מציקים ואומרים לה שאמא שלה תמות, המחנכת, בת 25 לא יודעת איך להתמודד. אני אדם אקטיביסט, הובלתי מהפכות. אז הגעתי לבית הספר והסברתי לילדים בכיתה ב' מה זה סרטן. יחד עם חלאסרטן אנחנו בדרך לקיים חוזר מנכ'ל משרד החינוך שיהווה נוהל טיפול בילדים שהוריהם הצעירים חולים בסרטן. מתוך הדבר הזה של קהילת חלאסרטן מצאתי את הכוח, הכרתי את אחותי לסרטן, ליאת נקש, שביום חמישי שעבר באותו יום שאיבדת את נחמה, היא נפטרה'.

משתתפי המפגש, צעירים שחלו והחלימו, שיתפו את הנשיא בהשלכות המחלה על החיים בגיל צעיר כל כך, השלכות שלא תמיד זוכות למענה ומעטפת טיפולית. חלקם סיפרו על הקושי להתמודד עם המחלה תוך גידול ילדים בשנותיהם הראשונות, ועל הצורך במידע נגיש לצעירות שחלו בטרם מצאו זוגיות או ילדו. עוד סיפרו על הקושי המקצועי להמשיך הלאה בהיבט המקצועי ועל הקריירה שנגדעה.

'אני מאחל לכולכם קודם כל בריאות מלאה. בכל ההיבטים:הפיסית וגם היצירתית והנפשית. לא נתתי את דעתי אף פעם להשלכות הקשות שיש למחלה על שכבות הגיל הצעירות ואני מודה לכם על הידע הרב שחלקתם איתי, אין לי ספק שכל רופא ומנהל בית חולים צריך להכיר את הדברים שחלקתם איתי פה היום'.
נשיא המדינה, שירה קופרמן, זוהר יעקבסון ומחלימי הסרטן. צילום: מארק ניימן/ לע'מ

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   'אף מלפפון'. כתב ואייר מיכאל ריינר...
*   ד'ר איתי זוארץ, מנהל מערך הטראומה של...
*   מלכת היופי לשעבר סלע שרלין וסלבריטאים...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים