'מתנות מהרחוב' מאת טל כהן. איורים: עוז יחבס. הוצאת 'אופיר ביכורים'

מחברת הספר טל כהן תושבת רחובות שגדלה בקיבוץ חוקוק, מרגשת בספרה ובסיפור חייה ובנתינה אין קץ מתוך אהבה רבה לבעלה ברוך כהן ז'ל, לו הקדישה את ספרה. מתנות מהרחוב היא סבתא שאוספת דברים יפים שהיא מוצאת ברחוב ומשמחת מאוד את נכדיה. לבעלה היא תרמה בזמנו כליה. סיפור חיים וסיפור חייה

פורסם ב: 13/06/2019 20:19

מתנות מהרחוב כתבה טל כהן . איורים: עוז יחבס. הוצאת אופיר ביכורים
לטל כהן, ילידת 1954 ותושבת רחובות זהו ספר שלישי במספר שהיא כותבת, אך הפעם המיוחד הוא שספרה מוקדש כולו לכבודו וזכרו של אהבת חייה הגדולה שנפטר בשנת 2017. בניגוד ללא מעט אנשים שמחליפים תחום בעבודתם ומקום עבודה, טל כהן עבדה כל חייה במקום אחד, במערכת החינוך. היא הספיקה לעבוד כגננת וכמורה לכיתות הצעירות, במושב 'נאות הכיכר', ולא שוכחת את נעוריה בקיבוץ חוקוק.

היא לגמרי לא היתה שותפה להתלהבות מהלינה הקיבוצית, בניגוד להוריה ש'היו מאוד שלמים עם החינוך הקיבוצי וכנראה דרכם ספגנו את הביטחון ואת האהבה לחיים האלו שהלינה המשותפת הייתה במרכזם') ,כל זאת עד שגידלה את ילדיה ורצתה אותם לידה בלילות.

טל כהן לא שוכחת להדגיש את אהבתה לבעלה האהוב, ברוך כהן ז'ל אשר 'בשנת 2001 לאחר שחלה וכליותיו נפגעו תרמתי לו כליה .הניתוח בוצע בבית החולים בילינסון בו טופל ברוך במשך השנים. ברוך היה בזמנו לאדם הראשון בארץ שבגופו הושתלו גם ריאה וגם כליה'.

על הוריה חיימקה וקיקה שחם היא מספרת כי 'הם היו שותפים בהקמת קיבוץ חוקוק שנוסד בשנת 1945 והשתייך לקיבוץ המאוחד. אני נולדתי והתחנכתי בקיבוץ של פעם עם הלינה המשותפת. זיכרונותיי יש לציין מהזמנים ההם טובים ביותר. הורי היו מאוד שלמים עם החינוך הקיבוצי וכנראה דרכם ספגנו את הביטחון ואת האהבה לחיים האלו שהלינה המשותפת הייתה במרכזם, כצורך קיומי לביטחון הילדים בקיבוץ המתהווה שלאחר מלחמת השחרור.

לימים כשנולדו ילדינו הדר ורותם, הבנו שטבעי ונכון הוא שילדים יגדלו במחיצת הוריהם בלינה המשפחתית. אנחנו כילדי הקיבוץ הובלנו את המהלך באספות סוערות עד להחלטה למעבר ללינה המשפחתית. מאבינו ביקשנו שלושת אחיי ואני לא להשתתף בהצבעה המכריעה על עתיד לינת ילדינו מתוך ידיעה שאם יגיע להצבעה הצבעתו תהיה נגד ותירצנו זאת בכך שהוא כבר סיים לגדל את ילדיו ואילו אנחנו עכשיו מגדלים את ילדינו ברצון עז לשינוי, ואכן הוא קיבל את בקשתנו ולא הגיע לאספה המכריעה בנושא.

הרצון שלנו כמשפחה צעירה לצאת מהקיבוץ ולחוות גם חיים אחרים נבע מהעובדה שעשינו את מסלול חיינו כילדים ומתבגרים בקיבוץ ולאחר מכן צבא, לימודים, חתונה, עבודה והולדת ילדים מבלי שטעמנו את טעמם של חיים מחוץ למסגרת הקיבוצית ולכן ירדנו לערבה למושב נאות הכיכר. בהתחלה כל שרצינו היה לקחת לעצמנו שנת חופש אחת בלבד אך זו התארכה ל... 28 שנים של חברות במושב, עבודה במשק חקלאי, במוסך גדול שהקמנו ובעשייה חינוכית רבת שנים. וכמובן בגידול ילדינו הפרטיים.


כתבתי שלושה ספרי ילדים בהוצאת 'אופיר ביכורים' שלושתם נכתבו בחרוזים. 'קיטנת סבתא', 'קיטנת סבא', ו'מתנות מהרחוב'.
ספרי הראשון "קיטנת סבתא" נכתב לאחר שלושה ימי שמרטפות בסיומו של חודש אוגוסט כשהראל היה בן שנתיים וחצי ועדיין ללא אחיו.

בספר חבוי מסר חינוכי המאותת להורים בקריצה שניתן לבלות שלושה ימי חופשה מהנים עם הנכדים מבלי להוציא אגורה אחת ומבלי לנסוע למקומות בילוי ובידור כשהכול נמצא ממש ליד הבית במרחק נגיעה, מהנה ומספק את כל צרכיו של נכד צעיר.
כפי שכתבתי בספרי: "סבתא ואני זה לזה קורצים בקיטנת סבתא יש דברים מעניינים הרבה יותר מכל הקניונים'.

'מתנות מהרחוב' כתבה סבתא של הראל, זיו ורוני המלמדת אותם שהרחוב הוא שוק קח-תן גדול ומעניין. מי שפוקח עיניים יכול לגלות מציאות שיאהב. 'זה 'בחינם לגמרי, אבל שווה זהב'. 22 עמודים מנוקדים. ספר בכריכה קשה

ספרי השני "קיטנת סבא" נכתב בעקבות אהבה מיוחדת שנרקמה בין סבא ברוך לנכד הבכור הראל שהלכה והתעצמה עם הזמן בהשראת אהבתם המשותפת לטרקטורים, לשדות, לחממות ולחקלאות במושב נאות הכיכר בערבה.
כפי שכתבתי בספרי:" לפני שאני נרדם, אני מסתכל על הירח
וקורץ לו בהנאה: לקיטנה של סבא
חיכיתי כל השנה".

ספרי השלישי "מתנות מהרחוב" נכתב בשנת 2018 ואויר על יד המאייר המוכשר "עוז יחבס" לאחר שברוך נפטר ואני עשיתי מעשה ועברתי ממושב נאות הכיכר לרחובות להיות ליד משפחתי ולפתוח בחיים אחרים.
היה לי ברור שאכתוב עוד ספר ואקדיש אותו לברוך אך לא היה לי מושג מעבר לזה. לאחר ששכרתי דירה חשבתי שיהיה נכון שאחד מחדריה יהיה "חדר נכדים". בטיולינו הרגליים ברחובות העיר רחובות שמנו לב שברחוב יש הרבה "מתנות" שכמו קוראות לנו לקחת אותן ולרהט בהן את חדר הנכדים. ואז... היה לי כבר ברור שאכתוב על כך ספר וגם שם כבר היה לי!
בספר חבוי מסר חינוכי על נושא מאוד אקטואלי בשנים האחרונות "שימוש חוזר" של חפצים ושמירה על הסביבה.
כפי שכתבתי בספרי: "הרחוב הוא שוק קח-תן גדול מאוד
מי שפוקח עיניים יכול לגלות מציאות שיאהב
זה בחינם לגמרי, אבל שווה זהב"
בבסיסו של הספר מהדהדים שנות עבודתי בגן ובבית הספר בהם עסקנו ב"חינוך בר קיימא" וקיבלנו תוך כדי העשייה החינוכית תעודה של "גן ירוק"! המעידה על חינוך ברוח ערכי שמירת הסביבה.

על ברוך בעלה המנוח
ברוך נולד בירושלים והגיע לחוקוק "כילד חוץ" לאחר שאביו נפצע קשה ולאחר מכן נפטר בפיגוע התופת ברחוב בן יהודה בירושלים בפברואר 1948 במהלך מלחמת העצמאות.
חברת הילדים באותן השנים בחוקוק הייתה מאוד מצומצמת וברוך שהיה מבוגר ממני בשנתיים היה מאוד משמעותי בחברת הילדים.
ברוך היה יזם מלידה הקים פינת חי, בנה והרכיב "קרטינג" ועגלות. עבד מגיל מאוד צעיר בענפי המשק ובמיוחד במסגרייה ובמוסך. היה שחקן כדורסל והפליא ברכיבה על אופני ספורט.
ברוך התגייס לקורס טיס אך חלומו להיות בצנחנים לא הרפה ולאחר שבועיים הדיח את עצמו מהקורס והתגייס לגדוד 202 בצנחנים. שרת במלחמת יום כיפור בסיני בתפקיד צייד-טנקים ואחר כך סיפר שזה היה אחד הדברים הקשים שעשה בחייו.
יצא ללימודי הנדסאי מכונות "ברופין" ומימש את "אהבתו" הגדולה למכוניות, מכונות וכלים חקלאיים בהם עסק במשך כל חייו.
בשנת 1996 עבר ברוך השתלת ריאה במינכן בגרמניה שם שהינו במשך כמעט שנה.
עם חזרתנו לארץ החלים וחזר לעבודה במשק החקלאי ובמוסך שהקים לתיקון טרקטורים ומיכון חקלאי.
בשנת 2001 לאחר שחלה וכליותיו נפגעו תרמתי לו כליה, הניתוח בוצע בבית החולים בילינסון בו טופל ברוך במשך השנים.
ברוך היה בזמנו לאדם הראשון בארץ שבגופו הושתלו גם ריאה וגם כליה.
אך עדיין השתלותיו לא תמו ובשנת 2017 לאחר שכלייתי סיימה את תפקידה בגופו עבר השתלת כליה נוספת בערב ראש השנה הפעם הייתה זו תרומה מן המת.
אך גופו נחלש מאוד וברוך נפטר לי בידיים ביוני 2017 בבית החולים.
בלכתו השאיר אחריו ברוך "אוסף דגמי מכוניות" מיוחד מסוגו וגודלו בארץ הכולל 700 דגמים בגודל 1/18.אותם השאלתי בהשאלה ארוכת טווח ל"מכללת אפקה להנדסה"
ובאמצעותם הנצחתנו בני ואני את ברוך שלנו בהנצחה מכובדת
וראויה לאיש שכמותו וכפי שבוודאות היה רוצה.
מתנות מהרחוב מאת טל כהן

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   'ההר הלבן' מאת: שאול בן אמיתי. הוצאת...
*   לאן נעלם המוצץ? מאת כרמלה נתן. איורים:...
*   טוטו האוטו ודודו הדוד מאת יצחק גול...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים