אורח ערב מועדון תרבות ב'מרכז פנורמה' חיפה היה השף ישראל אהרוני. כתבה: רונית קיטאי. צילום: רונית קיטאי, שרה איקו

בין אלה שהפתיעו את ישראל אהרוני ב'מרכז פנורמה' חיפה היתה חברת ילדות,בעבר שכנתו לרחוב המגינים בחיפה, מזל לוי שלמדה בכתה המקבילה שלו בבית הספר היסודי. היתה התרגשות רבה, חיבוקים ונשיקות

פורסם ב: 12/06/2019 19:49

השף ישראל אהרוני ב'מרכז פנורמה' חיפה. צילום: רונית קיטאי
סיפרה לי מזל לוי : 'אני גרתי ליד הבייגלה הרומני והוא בהצטלבות הבנקים-המגינים. למדתי בכתה המקבילה לשלו בבי'ס היסודי 'מרכז' בעיר התחתית ברח' צהיון בחיפה'. היא הביאה לפגישה צילום של ישראל אהרוני בתחפושת בחג פורים כשמאחורי הצילום הקדשה אישית שלו למזל חברתו. השניים נראו נרגשים מאוד לפגוש זה את זו לאחר שנים כה רבות בהן לא התראו כלל.

היום היא גרה בשכונת קריית אליעזר בחיפה, חזרה לעיר בה נולדה שנים רבות לאחר שהתגוררה בקריית מוצקין.היו כמות אדירה של אנשים ובעיקר נשים ורבות מהן תושבת הכרמל המערבי וביניהם אשת העסקים סימה רשף, רחלי (קגן) רהב, גילה וויליאמס. האזינו :דבורה עציוני, אתי דרורי, כרמל שבתאי דוברת תיאטרון הצפון, מעתלית הגיעו יפה ברתור, חנה אליהו ונורית חיון, חני לביא מנופית, שם מתגורר גם מנכ'ל 'מרכז פנורמה' עמי אשכנזי שנכח בהרצאה כמו גם מנהלת לשכתו לילך אדוני, אמה, חוה אבוטבול לבית שפיגל, מנהלת יחסי הציבור של 'מרכז פנורמה' לימור כרסנטי ותמר סלאלחה ממשרדה, כותבת שורות אלה רונית קיטאי ,הצלמת שרה איקו, נירית כהן מבעלי בית אבות 'בן יהודה' בכרמל המערבי בחיפה שאמה, רותי יזהר ז'ל נולדה בבוכרה, ועוד רבים אחרים.

ישראל אהרוני גדל ברח' אלנבי בחיפה להורים ילידי בוכרה, ולא נמשך לעולם הקולינריה אלא רק לאחר שחרורו מצה'ל כאשר עשה מסע לסין ועוד. השף ישראל אהרוני(68) , אחד מהמפתחים הגדולים של התרבות הקולינרית בישראל, הכיר עד אז אך ורק את המטבח אוזבקי של בית הוריו. כשבגר והחל לגלות את המטבח האסייתי, מצא צירופי מקרים מוזרים: מאכלים אוזבקיים שהכיר מבית הוריו , בגירסאות 'גנובות' במטבח הסיני. פתאום הבין כי ייתכן וכלל לא מדובר בצירופי מקרים, תובנה שהובילה אותו לחקור את דרך המשי ושורשי הזהות שלו ושלנו כבני אדם.

לאורך מסעו על הדרך המשי פגש במאכלים שונים ומשונים, אך גילה כי לרבים מהם מכנה משותף. האיטריות או הפסטה למשל, נמצאות בצורה זו או אחרת החל מסין וכלה ברומא כבכל תחנה בדרך יש שינוי קל בין המנות. אז קלט ישראל אהרוני כי הקשר למזרח טבוע ב- DNA שלו, כיוון שהאוכל האוזבקי עליו גדל, מקורו בתחנה המרכזית על דרך המשי שחיברה בין המזרח למערב.

המסקנות שאליהן הגיע בחקר האוכל מאירות פן מאוד מיוחד בטבע שלנו. אהרוני מסביר זאת באמצעות מטבח הפיוז'ן, המשלב בין אלמנטים מכל העולם, שנדמה לנו שצמח בשנים האחרונות. אולם אהרוני מסביר שפיוז'ן כלל אינו מונח חדש והיה קיים משחר ההיסטוריה . אלא שפעם הוא פשוט ההשפעות התרחשו בקצב של גמלים וחמורים ואילו היום בקצב של מטוסי סילון.

ישראל אהרון נסע לסין בתקופה שלא היה מקובל לישראלים לטוס לשם בעקבות הקולינריה. הוא ערך חקר מעמיק של האוכל וחשף רשת מסועפת של השפעות הדדיות, אשר מצביעה על כך שבסופו של דבר, מקור הכל הוא אחד. הקהל התבקש להגיע מוקדם כדי לתפוס מקום ושעה לפני הרצאתו כבר היו שם רבים מאוד, אך אהרוני שכח שבין תל אביב לחיפה יש פקקים ארוכים כאורך הגלות וכך איחר כרבע שעה להרצאתו. סלחו לו כמובן, כי את אהרוני אי אפשר שלא לחבב.
ישראל אהרוני והעיתונאית רונית קיטאי עורכת אתר הסלבריטאים הארצי רינונים אשר נפגשו באירועים רבים בתל אביב. צילום: שרה איקו

השף ישראל אהרוני ב'מרכז פנורמה' חיפה עם מנהלת יחסי הציבור לימור כרסנטי. צילום :רונית קיטאי

מימין לשמאל חני לביא, עמי אשכנזי, לימור כרסנטי ורונית קיטאי. צילום: שרה איקו

מימין לשמאל שלוש שהגיעו מעתלית והן יפה ברתור, חנה אליהו ונורית חיון. קיצונית משמאל חני לביא מנופית. צילום רונית קיטאי

מימין לשמאל אתי דרורי, כרמל שבתאי ומירה בורג אפריאט. צילום: רונית קיטאי

מזל לוי שלמדה בכתה המקבילה לזו של ישראל אהרוני שהיה שכן שלה לרחוב. צילום :רונית קיטאי

מימין לשמאל רונית קיטאי, חני לביא, נירית כהן. צילום: שרה איקו

צילום של ישראל אהרוני הילד בתחפושת פורים עם הקדשה לחברת הילדות מזל לוי. צילום :רונית קיטאי

ההקדשה של ישראל אהרוני למזל לוי. צילום רונית קיטאי

לימור כרסנטי מנהלת יחסי הציבור של מרכז פנורמה. צילום רונית קיטאי

מימין לשמאל לימור כרסנטי ורונית קיטאי. צילום: תמר סלאלחה

מימין לשמאל לימור כרסנטי ותמר סלאלחה ממשרדה. צילום: שרה איקו

אח פגישה שכזאת. מזל לוי וחבר הילדות ישראל אהרוני. צילום: רונית קיטאי

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור רוח צפונית :
*   אורח מועדון תרבות הערב ב'מרכז פנורמה'...
*   הקריה הרפואית רמב'ם ציינה לפני מספר...
*   שנת 2020 תיפתח בתיאטרון חיפה בשלוש הפקות...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים