תלמידי כיתה ה' בבי'ס 'נחלים' שבמועצה האזורית 'מרחבים' הגיעו לבית החולים רמב'ם כדי ללמוד ביצוע החייאה.כתבה: רונית קיטאי. צילום נתנאל אייזיק

תושבי 'עוטף עזה', הסובלים במהלך השנים מירי רקטות ופצמ'רים אל עבר הישובים שלהם, נדרשים להישמר בכוננות גבוהה במטרה להציל חיים. כיצד הם הגיעו לתחום לימוד זה?

פורסם ב: 11/06/2019 10:13

מעבדת ההחייאה. צילום: נתנאל אייזיק
מדובר בילדים שנולדו למציאות המרוכבת הזו במהלך השנים הללו נאלצים לא פעם להתמודד עם מראות לא קלים של לחץ וקשיים במרחבים המוגנים, ללא כל יכולת לסייע, מה שמגביר את תחושת חוסר האונים שלהם.

כחלק מתוכנית הלימודים לילדים בעלי הישגים גבוהים, עורכים ילדי כיתה ה' מבית ספר 'נחלים' שבמועצה האזורית 'מרחבים' הנמצאת בצפון הנגב, עבודת חקר בנושא שהם בוחרים. השנה ערכו התלמידים עבודת חקר במסגרת שיעורי עברית, בהנחיית המורה תמר בר-חי. במהלכה יזם צוות המורות פנייה אל הקריה הרפואית רמב'ם וכך הגיעו לאילנה סימן-טוב דודלס, מתאמת ההחייאה בבית החולים, במטרה לקבל כלים לביצוע החייאה.

שיאו של המחקר היה באמצעות סדנה, אותה העביר הפרמדיק ועוזר הרופא אנטון קרוגר ממחלקת גסטרו בבית החולים, במהלכה הילדים קיבלו כלים לאבחן מצב ראשוני של אדם ללא דופק ונדרשו לעשות החייאה נכונה באירוע של איבוד הכרה על רקע לבבי.

במסגרת הסדנה שוחח אתם ד'ר ארתור קרנר, רופא בכיר ביחידה לקרדיולוגיה פולשנית, אשר הסביר להם על חשיבות העיסוי בזמן ההחייאה ,ומירית ברזילי הציגה את חשיבות ההחייאה מעולמה כאחות במערך הסיעוד.

ביצוע החייאה בסיסית לצד תרגול שיטות ההחייאה השונות והיסודיות על בובות המדמות מצבי אמת, מהווה חלק מהפרויקט השנתי של בית הספר 'נחלים', המסייע לתלמידים לחדד את מיומנויות החקר שלהם ובכך מטפח למידה עצמאית.לאחר הסדנה, יצאו הילדים לסיור בספרייה האקדמית של הפקולטה לרפואה של הטכניון הסמוכה לבית החולים, בבניין ע'ש ברוך רפפורט, כדי לראות כיצד נראית מעבדת מחקר. בסופו של יום, ילדים אלו, שבשגרה נדרשים להתמודד עם מצבי לחץ לא קלים, ציינו כעת כי הם לוקחים אחריות, לא מפחדים לגשת לחבר לכיתה, וינסו להציל את חייו, אם חלילה הם יקלעו למצב שכזה.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   רפואה חוצת גבולות וכך נראה מזרח תיכון...
*   ילד בן 5 בלע סיכת ראש שנועדה לאחזקת...
*   הכינו גופכם לחורף בעזרת מרפאות כללית...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים