השבוע בביח'ל 'כרמל' של 'כללית'. כתבה: רונית קיטאי. צילום: אלי דדון, דובר ביח'ל 'כרמל'

סובחיאה מאושפזת למעלה מ-180 ימים זכתה שיערכו למענה מבצע מסובך רק כדי להוציא אותה לטיול כדי להינות מהשמש ברחבת הכניסה לביח'ל 'כרמל'. עד עכשיו היא בוכה מהתרגשות. על 'יום האחות' ב'כרמל' ניצחה מנהלת הסיעוד של בית החולים ,אהובה טל

פורסם ב: 19/05/2019 12:12

סובחיה בשמש ליד בית החולים. צילום: אלי דדון דובר ביח'ל כרמל
למעלה מ- 180 ימים חלפו מאז הגיעה לאישפוז ב'כרמל' חליל סובחיאה בת ה 73 . היא נמצאת מאז במחלקה הפנימית א'-2 . בימים אלה בפעם הראשונה ובצעד יוצא דופן הוציא אותה הצוות הסיעודי אל מחוץ למחלקה לטיול שמש ברחבת הכניסה החיצונית של בית החולים, והעיניים של סובחיאה התמלאו דמעות של אושר.

מסביר ד'ר סמיר קאסם מנהל המחלקה: 'סובחיאה הגיעה לבית החולים כרמל לפני כחצי שנה בעקבות סיבוך נדיר של דלקת ריאות, ומאז היא מאושפזת ומטופלת בחום ובאהבה אצלנו במחלקה.

במשך שלושה וחצי חודשים סובחיא היתה למכונת הנשמה ואחרי מאמצי טיפול ושיקום ארוכים של כל הצוות הרפואי והסיעודי של המחלקה, הצליח הצוות לגמול אותה ממכונת ההנשמה והיא נושמת כיום ללא מכונת הנשמה ונעזרת בחמצן'.

אומרת האחות אינה לוין מנהלת הסיעוד של המחלקה: 'לאחר תקופה כה ארוכה בה סובחיאה מאושפזת כאן, כולם כבר מכירים אותה .אנחנו אפילו חוגגים לה יום הולדת במחלקה מביאים לה מתנות ומשתדלים לעשות הכל כדי לגרום לה שהאשפוז אצלנו יהיה הכי נעים שאפשר בהתחשב בנסיבות'.

אינה לוין עובדת מזה 22 שנים כאחות בבית החולים כרמל, מתוכם 17 שנה היא מנהלת הסיעוד במחלקה הפנימית ועד היום היא לא נתקלה באשפוז כזה ארוך של מטופל אחד.סובחיאה בת ה 73 תושבת היישוב תמרה שבגליל הינה נשאית של חיידק עמיד ומחכה כבר חודשים ארוכים למיטת שיקום מיוחדת במוסד סיעודי, מיטה שנכון לעכשיו לא נמצאת לה.

מכיוון שלא ניתן לשחרר את סובחיאה הביתה עם החיידק העמיד מצד אחד, ומצד שני לא נמצאת לה מיטת שיקום במוסד סיעודי מתאים, היא נאלצת להישאר בבית החולים שהופך עם החודשים והזמן להיות הבית השני שלה. כך, כמו במבצע צבאי מיוחד אחרי שבחצי שנה האחרונה היא ראתה רק מוניטורים וחדרי מחלקה עם קירות לבנים. הועברה השבוע סובחיאנ לכיסא גלגלים, מצוידת בכל הציוד הרפואי שלה והורדה בפעם הראשונה לראות אור שמש ברחבה החיצונית של בית החולים.

הצוות עשה הכל כדי לאפשר לסובחיאה לשטוף את העיניים בנוף אחר מאשר קירות חדרה וליהנות סוף סוף מאור שמש ואויר צלול וחופשי. את המבצע המיוחד בניהולה של מנהלת הסיעוד אינה לוין הרימו האח מריו סחורי והאחיות טטיאנה דובוסרסקי ומאיה פיזלמן . בעדינות ובכבוד הראוי טיילו האחים והאחיות עם סובחיאנ בכל רחבת הכניסה של בית החולים היא נשמה את האוויר הפתוח, פתחה עיניים אל הנוף ואל הים ולא הפסיקה לבכות ולהתרגש.


" אין לי מילים להודות למלאכים ולמלאכיות של כרמל על כל מה שהוא עושים ועשו בשבילי עד עכשיו, הודתה בדמעות סובחיאה לכל הצוות . הם יותר מהמשפחה שלי, הם דואגים לי מהבוקר עד הלילה, כל דבר שאני מבקשת הם מיד מביאים לי ומטפלים לי הכי טוב בעולם. אני מתפללת שאלוהים יברך כל אחד ואחת מהצוות הנפלא של המחלקה הזאת. הם פשוט מלאכים לא ראיתי צוות כזה באף בית חולים. אני מודה להם מכל הלב'.


יום האחות בכרמל
האחים והאחיות בבית החולים כרמל מציינים יחד עם כל המדינה את שבוע ויום האחות הבינלאומי בסימן: "אחים ואחיות מחוללים שינוי לקידום והבטחת רצף הטיפול – תמיד איתך".
אהובה טל מנהלת הסיעוד של כרמל אומרת: " האחיות והאחים של כרמל הם הלב הפועם של בית החולים, המשאב האנושי הגדול ביותר שלנו ומהווים ערובה לחוסנו של בית החולים ולסיסמה כרמל מכל הלב. האחות והאח בכרמל לומדים לימודים אקדמיים, באוניברסיטאות ובמכללות. עבודתם של האחיות והאחים אצלנו היא עבודה בסביבה פיזית ואנושית משתנה, עתירת ידע וטכנולוגיה, בשותפות עם צוותים רב מקצועיים הכוללים מתן טיפול בגישה המקדמת רגישות תרבותית וחשיבה יצירתית וחדשנית. אופי העבודה הינו רב גוני וכולל תפקידים ותחומים שונים ובמתארים שונים. האחיות והאחים רואים לנגד עיניהם את המטופל ומשפחתו במרכז ומדגימים מצוינות קלינית ונדיבות אנושית. האחיות והאחים שלנו בכרמל פועלים תוך דיאלוג רציף בין הצוותים השונים להבטחת הרצף הטיפולי במעברים בין האשפוז לקהילה, בין מטפלים, בין מחלקות ובין מוסדות ".
יום האחות הבינ"ל מצוין בכל שנה בעולם במהלך חודש מאי. האחים והאחיות במערכת הבריאות בישראל מציינים השנה את שבוע האח/ות בין התאריכים 12-17 במאי. בכרמל יצוין יום האח/ות הבינלאומי בסדרת אירועים בבית החולים בסימן: "אחים ואחיות מחוללים שינוי לקידום והבטחת רצף הטיפול".
עוד מוסיפה מנהלת הסיעוד אהובה טל ואומרת, " השבוע מציין העולם שבוע שכל כולו הסכמה חוצת גבולות מגדרים ודתות. זה הזמן של הוקרה והחזר חוב מוסרי של ממש על הצלת חיים, על עזרה וסעד, על הענקת טיפול וריפוי על היותכם ממלאי תפקיד כל כך חשוב לכולנו.
אני רוצה להביע את הערכתי לכל אחד ואחת מכם בשבוע חשוב זה. אני גאה במשפחת הסיעוד של כרמל ומאחלת לכולנו המשך עשייה פורייה עשירה ומספקת".
בכרמל סקטור הסיעוד הינו הסקטור הגדול ביותר בבית החולים עם כ800 אחים ואחיות מתוכם 77% בעלי תואר אקדמאי והם מהווים את ליבו וכוח העבודה המרכזי של כרמל.
בישראל כיום כ- 69 אלף אחים ואחיות, 6.05 אחיות ל- 1,000 נפש, 14% מכלל העוסקים במקצועות הסיעוד - גברים.
ברוריה מושיץ סגנית מנהלת הסיעוד מוסיפה ואומרת כי: "מקצוע הסיעוד בכרמל מהווה דוגמא ומופת למחויבות, למסירות ולאהבת אדם. האחים והאחיות שלנו בכרמל הם מצילי חיים, משני חיים ומעניקי תקווה. הם אקדמאים, מקצועיים, נותנים מענה לצרכי המטופל בכל רגע נתון ותמיד עושים זאת באחריות ובגובה העיניים. העשייה שלנו בכרמל מתבססת על החזון בית החולים, מימוש הזכות לבריאות לכלל אוכלוסיית ישראל ועל ערכים של שותפות, מצוינות, יוזמה, שוויון, צדק, עזרה הדדית, ותפיסת האדם במרכז".
אהובה טל. צילום: אלי דדון דובר ביח'ל כרמל

אהובה טל וצוות המחלקה לסיעוד. צילום: אלי דדון דובר ביח'ל כרמל

שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   לקראת יום הסוכרת הבינלאומי כללית...
*   שירותי הדם של מגן דוד אדום התרימו...
*   השבוע במרכז הרפואי 'כרמל'. כתבה: רונית...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים