'בחוט ובמחט' מאת רינה קבסה.הוצאת מדיה 10

מחברת הספר 'בחוט ובמחט' הוא ספר אוטוביוגרפי של מעצבת אופנה ותיקה עם סיפור חיים מרתק חובק ארצות בחו'ל וערים בארץ שכיום מתגוררת בראשל'צ. מאיזמיר בטורקיה ועד למגורים בארץ ועסק מצליח בעידוד בעלה המנוח

פורסם ב: 07/05/2019 16:28

רינה קבסה. צילום: אלבום משפחתי
סיפור חיים מרתק שנפתח באיזמיר הטורקית ונרקם דרך אינספור עלילות, אהבה גדולה, משברים, דרך עיניה של מעצבת האופנה הוותיקה רינה קבסה, האורגת בכישרון רב את סיפור חייה בחוט ומחט.

זהו ספרה הראשון של רינה קבסה, אלמנה בת 69 אם לשלושה וסבתא לחמישה.
לא סתם הגיעה לתחום האופנה. היא קלטה זאת בבית הוריה אשר באיזמיר הטורקית, שם נולדה עסקה משפחתה בתחום הטקסטיל.

היום זה נשמע אולי הזוי אך לפי דבריה מדובר באותם ימים על קהילה יהודית שחיה בשלום עם שכניה הטורקים, על החגים, המנהגים, האוכל והמנטליות, על חברות, על ילדות ובגרות של רינה. היא היתה זאת שהצליחה לשכנע את כל בני משפחתה לעלות לארץ ישראל כשהיא בת 16 ועל על קשי הקליטה, פערי שפה ותרבות, קושי במציאת עבודה, על כל אלו היא מספרת בסיפור חייה ולא פוסחת על אף אתגר מיוחד, שיכול לסקרן כל מי שחווה חווייה דומה.

מי אמר גוף ונפש הקשורים זה בזה ולא קיבל? בתקופת מלחמת ששת הימים והמצב הביטחוני היא הושפעה נפשית רע מכך וחשה שיתוק לא מוסבר ברגליים. זה הביא לאישפוז בבית חולים וגם שינה את גורלה בחיים.

מה הסיבה? לאחר שהחלימה והגיעה לביקורת בבית חולים היא פגשה בחור שסיקרן אותה ובהחלטה של רגע, שמאחוריו סיפור מפתיע ומשעשע התחברו שתי הנפשות למשך 45 שנה של זוגיות וחברות מופלאה.

יוסי קבסה הפך להיות בעלה של רינה, השניים התגוררו בחולון ומשם עברו לפלורנטין התל אביבית שם ילדו והחלו לגדל את שתי בנותיהם. כשהבית נהיה 'קטן עליהם' הם עקרו לבית גדול יותר בעיר אחרת, וכך הגיעו לראשון לציון שם עשו הכל במו ידיהם והפכו את הבית ל'בונבוניירה' כפי שהיא מכנה זאת.

רינה קבסה החלה ללמוד עיצוב אופנה עד הולדת בנה ולאחר סיום חופשת הלידה הציע יוסי לרינה לפתוח יחד עסק עצמאי, במיוחד לאור העובדה שרינה היתה כל כך מוצלחת בתחומה. העסק שנפתח היה קרוי יצירות לה ריינה וזאת בזכות אחד ממפעלי הבדים שעבד איתם, האמין בהם והסכים לתת להם אשראי, בזמן שרוב הבנקים סרבו להם.

העסק הפך עד מהרה לזירת אופנה שוקקת עם מתפרות גדולות במשולש, בשטחים ובעזה, עם ייבוא של בדים מטורקיה ובהמשך ייצור ישיר בסין. רינה ויוסי קבסה פקדו את בירות העולם בחיפוש אחר הטרנדים, תצוגות אופנה, הבדים והספקים הנכונים. יותר ממחצית מהשנה בילו השניים מעבר לים וההתחלה הקשה, בשנתיים הראשונות, לוותה גם בלא מעט הפסדים, עם שכר אוניברסיטאי, שרינה מגדירה כשהיא מספרת על התקופה.

זו היתה התחלה מלאת אתגרים וניסיון ללמוד את השוק, התרבות ומנטליות של הסינים. עם הזמן לצד התמדה, סבלנות, נחישות ועבודה קשה החלו ינה ויוסי החלו בייצור של קולקציות רחבות שכוללות: שמלות, מכנסיים, מעילים, אקססוריז, טוטאל לוק מלא שהפך את העסק למפעל חיים משגשג שהתקיים במשך 36 שנה.

בעשור האחרון עם כניסתם ל'משביר לצרכן' העסק תפס עוד יותר תאוצה ונחל הצלחה גדולה, בעקבות ההצלחה, אחרי שנים של עשיה ועבודה קשה, הגיע הרצון של השניים למצוא יותר זמן איכות לעצמם, להוריד את קצב העבודה ולהעביר את העסק קרוב לבית. בזמן שיפוץ החנות החדשה ,התבשר בעלה של רינה ,כי הוא לקה במחלה קשה לוקמיה (סרטן הדם). במשך שמונה חודשים הוא נלחם במחלה והרופאים היו אופטימיים וכך גם הוא.

לאחר ש עבר השתלת מוח עצם ואחרי ששרד את 100 ימי החסד המוצלחים, כולם החלו לנשום לרווחה ואז בפתאומיות יוסי קבסה אושפז ולאחר שבועיים בבית חולים הוא נפטר לתדהמת כולם. המחשבה הראשונית שעברה לרינה בראש היתה לסגור את העסק, אך לאחר השבעה, החליטה קודם כל לסגור את המחויבויות, החובות על הבית, להיפטר מאלפי הפריטים שהגיעו בדיוק לארץ בשני קונטיינרים ובמשך שנתיים עבדה מבוקר עד הלילה כדי לצמצם את ההפסדים ולספק את הסחורה לחנויות.

בהדרגה רינה החל ה לפטר את כל הדיילות המסורות שעבדו עבורה בכל הארץ, ולאחר שנתיים בהם סגרה את המקום, החלה לנהל את העסק מהבית במשך שנה נוספת , רק כדי לסגור את כל הקצוות ושלוש שנים לאחר מותו של יוסי העסק נסגר לחלוטין.

בשלב הזה של חייה רינה החלה לחשוב איך לא לשקוע בדיכאון ולהתרכז בעשייה חדשה. היא נרשמה לקורסים באנגלית, צילום ותכשיטנות והמשיכה לצייר. למרות האבל הכבד היא החליטה שלא לרחם על עצמה ולהמציא את עצמה מחדש. היא עברה סדנאות ביתיות לבישול טורקי וסדנאות להכנת סושי, שכרה מאמן אישי לצורך חזרה לאימוני כושר קבועים, הכירה מעגלים חברתיים חדשים וקבוצת אלמנות שהפכה להיות חלק משמעותי מחייה עם טיולים בארץ ובחו'ל.


המוות של יוסי, סגירת העסק והחלל שנפער בנבכי נשמתה של רינה, גרמו לה לקבל את עצת המאמן האישי שלה לכתוב ספר. הספר 'בחוט ובמחט' שראה אור בהוצאת 'מדיה 10' מתאר את קורות חייה של רינה מגיל 4 ועד היום. זה ספר של שמחה שמתרכז בעשיה, בלמידה, בצמיחה, בתקווה השראה, אהבה ונתינה ולא באבל ובמוות . הוא ספר אופטימי, בדיוק כמוה, המסמל את המוטו של רינה לחיים שמחים ומלאי אהבה. 132 עמודים - 70 ש'ח ברשתות 'צומת ספרים' ו'סטימצקי' או ישירות מאתר החברה:

www.media-10.co.il
בחוט ובמחט מאת ריטה קבסה. הוצאת מדיה 10

 
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   יומן המסע של אגי והורטי לפרחי ארץ...
*   מישהו שהכרתי פעם. סיפורים מאת מיכל...
*   'ללא מכשול' מאת אפיק סופר ודניאלה וייצמן...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים