במחלקת שיקום במרכז הרפואי 'בני ציון' פועל מיכשור רפואי מתקדם המסייע בבעיות שיווי משקל והפרעות תנועה. כתבה וצילמה: רונית קיטאי

מנהל המכון לפיזיותרפיה במרכז הרפואי בני ציון קובי שוורץ מסביר: 'המכשיר - BalanceTutor של חברת MediTouch הישראלית, מיועד לטיפול בחולים הסובלים מבעיות בשיווי המשקל כמו: פרקינסון, טרשת נפוצה, לאחר שבץ מוחי, במטופלים הסובלים מפגיעות בעמוד שידרה, חבלת ראש, מחלות אורתופדיות ופגיעות ספורט

פורסם ב: 29/04/2019 14:40

קובי שוורץ מנהל מחלקת פיזיאותרפיה במרכז הרפואי 'בני ציון'. צילום: רונית קיטאי
כל אלה גורמים לקושי בהליכה, עקב חוסר יציבות או הפרעות תנועה. לדברי קובי שוורץ: 'שיווי משקל' הינו היכולת לשמור על מנח זקוף של הגוף, ולהשאיר את מרכז הכובד של הגוף בתוך גבולות בסיס התמיכה.המכשיר מותאם למטופלים מגיל 12 ומעלה. והטופלים מדווחים על שיפור ניכר במצבם לאחר שנעזרו במכשיר'.

מסביר קובי שוורץ מנהל המכון לפיזיותרפיה במרכז הרפואי 'בני ציון': 'מדובר במכשיר שמדמה הליכון, כאשר המטופל מאובטח בפלג גופו העליון ע'י רצועות מותאמות ובכך נמנעת נפילה במידה ותתרחש.

המטופל צועד על המכשיר החשמלי כמו במסילה רגילה אך זה מאפשר לבצע פרטורבציה (הזזה) בארבעה כיוונים שגורמת ל'הפרעה תנוחתית', ובכך בעצם 'להכריח' את הגוף של המטופל לתקן את תנוחתו ולהגיב בתנועה אוטומטית שהגוף באופן רצוני אינו מסוגל לבצע'.

המכשיר מסייע כאמור, בשיפור קצב התנועה, שיפור היציבות ושיווי המשקל באמצעות טכנולוגיה מתקדמת המדמה הליכה איטית או מהירה וחיישני תזוזה מאפשרים להתאים את התכנית הטובה ביותר עבור המטופלים.

היכולת לשמור על שיווי המשקל תלוי בשלמות של כמה מערכות בגוף: ראשית, במערכות התחושה שנותנת מידע תחושתי נכון לגבי מיקום איברי הגוף בחלל, על ידי המפרקים, העיניים, ועוד. כל אלו מספקים מידע אודות תנועה והתמצאות בחלל. שנית, בשלמות מערכות מוטוריות אחרות העוזרות למתן תגובות מתאימות לערעור שיווי משקל ע"י כיווץ שרירים והזזת גפיים / גב / הגוף בהתאם, שלישית, הצרבלום (המוח הקטן) אחראי לוויסות ועיבוד האינפורמציה הסנסורית הנכנסת והתגובות המוטוריות היוצאות. פגיעות, מחלות או הזדקנות עלולים לפגוע בכמה ממערכות אלה, וטיפול הפיזיותרפיה נותן מענה לבעיות אלה ע"י התייחסות לליקויים הפיזיקליים האחראים על הבעיה.

מן הראוי לציין עוד כי המכשיר נועד לשימוש בשיקום אמבולטורי כגון: שיקום יום, מרכז רב תחומי לחולי פרקינסון, טרשת נפוצה ובנוסף לשיטות טיפוליות רבות אחרות. מחלקת שיקום במרכז הרפואי בני ציון נותנת שירות למחוז חיפה והצפון לצעירים ובוגרים .הטיפול ניתן על ידי צוות רב תחומי ורב מקצועי מיומן, המלווה את המטופל באופן אישי וכן את בני משפחתו. הצוות מורכב מרופאים שיקומיים, אחיות בעלות הכשרה בתחום השיקום, פזיותרפיסטיים, מרפאות בעיסוק, עובדת סוציאלית, קלינאי תקשורת המטפלים בהפרעות שפה ובליעה, פסיכולוגים, מטפל תעסוקתי לשעות הפנאי, דיאטנית ואורתוטיסט פרוסטטיסט (התאמת מכשירים ותותבות. אנשי הצוות מקיימים ישיבות קבועות כדי להתאים את הטיפול השיקומי לכל מטופל באופן אישי. כל זאת, לאחר הערכת פוטנציאל כפי שנעשתה על ידי כל אנשי הצוות המטפל. המחלקה מוכרת להתמחות מלאה ברפואה פיזיקלית ושיקום'.
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור בריאות :
*   בשורה משמחת לסובלים : משתל 'מניסקוס...
*   ניל וויגאן שגריר בריטניה בישראל נכנס...
*   לקראת יום הסוכרת הבינלאומי כללית...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים