'ילדות של נסיכה' סיפורי חיים של ילדים להורים מרעילים מאת: דנית בר. עורכת: לאה שניר. סידרת קו אדום.הוצאת הקיבוץ המאוחד

מי לא מכיר הורים שמפלים בין ילד אחד למישנהו ומצלקים אותו לכל החיים? הורים מכים שמצטטים את 'חוסך שבטו, שונא בנו' ועוד

פורסם ב: 24/04/2019 11:17

ילדות של נסיכה מאת דנית בר. סדרת 'קו אדום' . הוצאת הקיבוץ המאוחד
דנית בר Beer, פסיכותרפיסטית למעלה מ-40 שנה, פיתחה גישה חדשה לתופעה שכיחה ביותר אך כמעט לא מדוברת ולא לא מתועדת בספרות המקצועית: - הורות מרעילה .היא זאת שטבעה לראשונה את המונח The Silent Abuse.


היא אספה סיפורים אישיים וחלומות שפגשה אצל מטופליה הרבים ועוד והספר יכול בהחלט לשמש בדיון נוקב בהיבטים השונים של הורות מרעילה. יש הרבה דברים שאפשר לקבל עבורם רשיון. להורות עוד לא המציאו דבר כזה....

באמצעות אסופה של סיפורים אישיים וחלומות שפגשה אצל מטופליה הרבים וחברים, אותם שזרה בניתוח שונה ומקורי של מעשיות ואגדות שיש בהן נגיעה ליחסים בין הורים וילדים, מנסה דנית בר לפצח את תעלומת ההרעלה ההורית. לקרוע את מסכי השתיקה, הבורות, הבלבול וההיתממות שקשורים בתופעה. - נושא הקרוב לליבה וחייה ומעסיק אותה שנים רבות.

לא פעם אתם מגלים שדווקא הילדים המוזנחים והפחות אהובים הם אלה שמנסים לקנות להוריהם מתנות כדי 'לקנות' את לבם בעוד שהאח או האחות האהובים ביותר לא צריכים להתאמץ כדי לזכות באהבתם.

הרעלה הורית או הורות מרעילה הוא סוג מתעתע ומוכחש של התעללות ואלימות המוסווית לעיתים קרובות מן העין, שקטה, מושתקת, ובמקרים רבים גם משתקת.זוהי הורות מנוכרת רגשית, פוגענית, מרוחקת ומצלקת את הילד. בספר מתקיים דיון נוקב בהיבטים השונים של הורות מרעילה, ומוצע בו הסבר לתהליך הרגשי אותו עוברים ילדים להורים מרעילים, בצד ניתוח הנזקים שנגרמים להם כתוצאה מיחס הורי זה.

הספר דן בהשפעת ההרעלה ביחסים בתוך המשפחה, בהעברה הבי-ן דורית של דפוסי ההרעלה, תוך מתן דוגמאות בין השאר מהחברה החרדית, החברה הקיבוצית בשנות הלינה המשותפת, בגירושין ובהתמודדות עם הורים מרעילים בזקנתם.

פרק מיוחד מוקדש בספר לנושא הסליחה וההחלמה מנזקי ההורות המרעילה, כאשר המסר העיקרי הוא שהסליחה אינה חייבת להיות מופנית בהכרח כלפי ההורה המרעיל אלא מיועדת ליישוב הסכסוך הרגשי הפנימי של המורעל בבגרותו, כך שיוכל לאפשר לעצמו היפרדות רגשית ולעיתים פיזית מההורה המרעיל ושבירת מעגל ההרעלה ביחסיו הבוגרים.
'ילדות של נסיכה 'הוא ספרה הראשון של דנית בר בו היא מסכמת עיסוק לאורך שנים רבות בנושא ההרעלה ההורית ועשרות שנות עבודה טיפולית כפסיכותרפיסטית, מגשרת ויועצת זוגית ומשפחתית.

מה אומרים מומחים על ספרה של דנית בר?

דנית בר מנהלת בספר זה דיאלוג אינטימי עם כאבם של הילדים המורעלים מתוך תקווה לסייע לאלו שגדלו כמורעלים לזהות את הדינמיקה המתעתעת של ההרעלה בתוך חייהם ולהעניק להם אישור והכוונה כיצד להתמודד עם בעיה כאובה זו, להחלים ממנה, ולא למצוא עצמם ביחסים רעילים באופנים שונים בחייהם הבוגרים.

"הספר הוא אבן דרך יחודית לקראת היחלצות והחלמה ומומלץ כסימן אזהרה לכל הורה"
פרופ' רבקה יהב, אוניברסיטת חיפה. לשעבר יו"ר האיגוד הישראלי לפסיכותרפיה.

"מסע מרתק ואמיץ בניסיון להבין ולשפוך אור על תופעת האם המרעילה, הרעה והמתנכרת"
פרופ' מירה זכאי, מוזיקאית.


דנית בר נשואה, אם לשלושה וסבתא לחמישה נכדים, נולדה בקריית ביאליק, לאחר 50 שנים בירושלים ובמבשרת ציון עקרה לפני שנתיים לתל אביב. היא פסיכותרפיסטית למעלה מ-40 שנה. עם סיום שירותה הצבאי כקצינת חקירות עשתה תואר ראשון בלימודי עבודה סוציאלית באוניברסיטה העברית. ב-1976 נמנתה על צוות ההקמה של בית החולים 'הדסה' הר הצופים וושנים רבות ניהלה את השירות הסוציאלי שם עד פרישתה.

במקביל למדה לימודי פסיכותרפיה במכון הישראלי לפסיכואנליזה והחלה לעבוד כפסיכותרפיסטית לצד עבודתה ב'הדסה'. מאז פרישתה זה עיסוקה המרכזי בצד הוראה , ייעוץ והדרכה. במהלך השנים השלימה תואר שני בביה"ס לבריאות הציבור שליד ביה"ס לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים במסלול מינהל רפואי. בנוסף לכך יש לה הסמכה כמגשרת. למעלה מ-26 שנה היתה חברת צוות מקצועי בכירה בתוכנית הרדיו המיתולוגית 'שנינו יחד וכל אחד לחוד' בהנחיית יובב כץ.
291 עמודים - 89 ש'ח. הוצאת 'הקיבוץ המאוחד'.
291 עמודים, 89 ש"ח
שלח לחבר להדפסה

כתבות נוספות במדור ספרים חדשים :
*   יומן המסע של אגי והורטי לפרחי ארץ...
*   מישהו שהכרתי פעם. סיפורים מאת מיכל...
*   'ללא מכשול' מאת אפיק סופר ודניאלה וייצמן...

אינדקס אתרים  
SSD בניית אתרים

הוסף למועדפים